کاهش روشنایی در ایستگاههای مترو

به گزارش تور بالی اندونزی، مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران گفت: در راستای کاهش مصرف انرژی شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه اقدام به کاهش روشنایی ایستگاه های خطوط هفتگانه مترو نموده است.

کاهش روشنایی در ایستگاههای مترو

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علی عبداله پور مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه گفت: در راستای کاهش مصرف انرژی شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه اقدام به کاهش روشنایی ایستگاه های خطوط هفتگانه مترو نموده است.

وی اضافه نمود: به منظور کاهش مصرف انرژی روشنایی ایستگاه های مترو به نحوی که دید مسافر دچار مشکل نگردد و در انجام کارها اختلالی ایجاد نگردد کاهش یافته است.

عبدالله پور با تاکید بر اینکه خاموشی ها و روشنایی ها و سایر تجهیزات در راستای صرفه جویی اجرا شده و خرابی محسوب نمی گردد گفت: در ابتدا اجرای این طرح هم مبنی بر همراهی و یاری به کاهش مصرف انرژی الکتریکی به وسیله شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه و پیرو گزارش تکمیلی نتایج قطع برق دو ساعته و روشنایی عادی هفت ایستگاه طی همکاری های اجرا شده از طرف همکارانم در ایستگاه ها و تأسیسات با خاموشی حداکثری؛ چراغ های روشنایی تمامی ایستگاه های بهره برداری شده در خط هفت در تمامی ساعات بهره برداری و غیر بهره برداری با در نظر گرفتن وجود روشنایی استاندارد، از تاریخ 25 تیرماه 1400 تا 17 مردادماه امسال اجرا شد.

وی با اشاره به اینکه در راستای حفظ و اطمینان از وجود روشنایی مطابق مقادیر استاندارد، آزمون های متعددی با دستگاه لوکس متر انجام و نتایج حاصله نشان دهنده وجود روشنایی مطلوب با قطع حداقل یک ردیف از چراغ های سکو و چند ردیف از روشنایی فضای سالن فروش بلیت و راهروهای پله برقی و … در خطوط تازهی چون خط هفت که از چراغ های روشنایی نسل تازه با نور مستقیم استفاده شده است اضافه نمود: نتایج این آزمون نشان می دهد با وارد مدار کردن تنها یک ردیف از چراغ های روشنایی با تأمین شدت روشنایی 220lux که (بیش از اندازه میانه روشنایی در استاندارد می باشد) را تأمین می نماید.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه گفت: آزمون های لازم جهت مقایسه روشنایی خطوط هم به صورت نمونه انجام و نتایج قابل توجه آن به همراه اهداف پروژه با محاسبه اندازه صرفه جویی مصرف انرژی در زمان طرح ارائه شد و نشان داد کاهش حدود 35 درصد روشنایی در تمام ایستگاه های خط هفت 221184kwh صرفه جویی انرژی داشتیم که به طور میانه برق 27648 خانوار (110592 نفر با احتساب هر خانوار چهار نفر) در طول یک شبانه روز تأمین گردد.

لازم به شرح است منبع استفاده شده در مورد روشنایی مورد احتیاج برای فضاهای مترو از جدول تاییدیه شرکت بهرو و The Lighting Handbook کشور آلمان استخراج شده است.

عبداله پور توضیح داد: با مثبت ارزیابی شدن این طرح صرفه جویی حداکثری برق در ایستگاه ها و اماکن فنی و تعمیرگاهی مورد تاکید نهاده شد و طرح خاموشی و روشنایی نرمال و صرفاً استفاده از روشنایی اضطراری (که در خط 7 به صورت پایلوت انجام شد در سایر ایستگاه های خطوط مترو هم با رعایت تمام موارد ایمنی با نظر مدیران ارشد خطوط اجرا شد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه توضیح داد: کوشش شد فرآیند تغییر لامپ های کم مصرف به ویژه لامپ هایLED به جای لامپ های پرمصرف در تمامی فضاهای اداری و کاری ایستگاه ها هم سرعت بیشتری بگیرد و همچون ساختمان مرکزی شرکت بهره برداری مترو از سنسورهای حرکتی در سایر فضاهای مشابه هم استفاده گردد.

وی گفت: به صورت بهینه در فضاهایی که نور خورشید وجود دارد لامپ ها به صورت اتوماتیک یا حسب ضرورت در روز خاموش شوند و از نور خورشید جهت روشنایی مورد احتیاج استفاده گردد. بعلاوه خاموشی روشنایی در شب برای فضاهای همچون ایستگاه ها، فضاهای تعمیرگاهی و محوطه ها که تعارضی با امنیت و ایمنی ندارند، اقدام شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1923

به "کاهش روشنایی در ایستگاههای مترو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش روشنایی در ایستگاههای مترو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید