کدام ویتامین بر استرس غلبه می نماید؟

به گزارش تور بالی اندونزی، تهران (پانا) - استرس، عاملی است که تقریبا همه انسان ها به نوعی با آن سر و کار دارند و زمان زیادی از زندگی درگیر آن هستند. شاید کسی چندان تصور نکند یک ماده ویتامینی می تواند بر استرس روزانه بدن غلبه کند، ولی امگا 3 این کار را انجام می دهد.

کدام ویتامین بر استرس غلبه می نماید؟

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تحقیقات نو نشان می دهند که استفاده از مکمل امگا 3 ممکن است موجب افزایش محافظت در سطح سلولی مغز گردد و در نتیجه، استرس (دلهره) را کاهش دهد.

امگا 3 با سرکوب آسیب و افزایش محافظت در سطح سلولی در طول و پس از یک رویداد استرس زا، به کند کردن اثرات پیری یاری می نماید.

در آزمایشی که به این منظور ترتیب داده شد، شرکت نمایندگانی که از مکمل های امگا 3 استفاده می کردند، هورمون استرس زای کورتیزول و سطوح پایین تری از پروتئین پیش التهابی در یک رویداد استرس زا در آزمایشگاه را فراوری کردند.

امگا 3 به فرایندی که محققان، آن را انعطاف پذیری استرس می نامند، کاهش آسیب در هنگام استرس و پس از استرس حاد، فعالیت ضد التهابی پایدار و محافظت از اجزای سلولی که در نتیجه پیری، کوچک تر می شوند، یاری می نماید.

یافته ها نشان می دهند که استفاده از مکمل های امگا 3 تغییر ساده ای است که افراد می توانند ایجاد نمایند، به گونه ای که تأثیر مثبت در شکستن زنجیره بین استرس و اثر منفی ضد سلامتی، دارد.

مکمل های امگا 3 نسبت استفاده از اسیدهای چرب را به گونه ای تغییر می دهند که به حفظ بخش های کوچک DNA در گلبول های سفید خون، یاری می نماید.

در ادامه آزمایش یاد شده، پس از 4 ماه استفاده از مکمل ها، 138 شرکت نماینده در تحقیق، 40 تا 85 ساله، آزمایش 20 دقیقه ای را انجام دادند که ترکیبی از یک گفتار و یک تکلیف تفریق ریاضی است که به طور قابل اعتمادی، پاسخ استرس التهابی را ایجاد می نماید.

نتیجه به دست آمده از نمونه های خون شرکت نمایندگان نشان داد که امگا 3 از هرگونه تغییر در سطح تلومراز یا پروتئینی که التهاب را در 2 ساعت پس از تجربه استرس حاد شرکت نمایندگان کاهش می دهد، جلوگیری می نماید؛ اما افرادی که به آنها به جای امگا 3، قرص های دارونما داده بودند، ساز و کارهای ضد استرسی خود را از دست دادند.

به گفته محققان، با کاهش التهاب ناشی از استرس، امگا 3 ممکن است به مختل کردن ارتباط بین استرس مکرر و علائم افسردگی، یاری کند. تحقیقات قبلی نشان داده اند افرادی که واکنش التهابی بالاتر نسبت به یک عامل استرس زا در آزمایشگاه دارند، ممکن است در طول زمان، علائم افسردگی بیشتری داشته باشند.

هر فردی که افسرده است، التهاب تشدید شده ندارد. تقریباً یک سوم از افراد افسرده، این گونه هستند. این موضوع به شرح این که چرا مکمل امگا 3 همواره موجب کاهش علائم افسردگی نمی گردد، یاری می نماید. اگر التهاب شدید ندارید، امگا 3 ممکن است مفید نباشد؛ اما برای افرادی که افسردگی دارند، نتیجه نشان می دهد که امگا 3 مفیدتر است.

دُز 2.5 گرمی امگا 3 بسیار بالاتر از آن چیزی است که بیشتر مردم هر روز استفاده می نمایند، اما شرکت نمایندگان در مطالعه، هیچ نشانه ای از مشکل داشتن این مکمل ها را نشان ندادند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2078

به "کدام ویتامین بر استرس غلبه می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام ویتامین بر استرس غلبه می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید