کرونا یا کووید 19 چیست و دانشمندان درباره این بیماری چه می گویند؟

به گزارش تور بالی اندونزی، کرونا، کوید 19 در دسامبر 2019، برای اولین بار در چین مشاهده شد و دانشمندان معتقدند این بیماری به زودی از بین نمی رود.

کرونا یا کووید 19 چیست و دانشمندان درباره این بیماری چه می گویند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صداوسیما، عفونت با ویروس کرونا یا کووید-19، برای نخستین بار در اواخر سال 2019 در چین گزارش شد و به سرعت شیوع یافت و موارد ابتلا به آن افزایش یافت. با گذشت مدت زمان بسیار کوتاهی، موارد ابتلا به عفونت با ویروس کرونا در بیشتر کشور های دنیا مشاهده شد و به همین خاطر سازمان بهداشت دنیای در مارس سال 2020 پاندمی (همه گیری) این ویروس را اعلام نمود.

عفونت با ویروس کرونا، تا به امروز ده ها میلیون نفر را در سراسر دنیا مبتلا نموده و نزدیک به 1 میلیون نفر را به کام مرگ کشیده است. بر پایه گزارش های موجود، میزان مرگ و میر عفونت کرونا به طور کلی حدود 3/2% تخمین زده می شود.

کرونا یا کووید 19 چیست و دانشمندان درباره این بیماری چه می گویند؟

کرونا، کوید 19 در دسامبر 2019، برای اولین بار در چین مشاهده شد و دانشمندان معتقدند این بیماری به زودی از بین نمی رود.

کرونا ویروس در دسامبر 2019، برای اولین بار در شهر ووهان در استان هوبی چین مشاهده شد. تا اوایل سال 2020، تقریبا بیشتر کشور های دنیا با موارد ابتلا به کرونا در کشور خود روبرو شدند و در نهایت در 11 مارس سال 2020، سازمان بهداشت دنیای، همه گیر بودن این بیماری را تائید کرد. در ابتدا ادعا شد که این بیماری در آزمایشگاه ساخته شده است، اما بعدا سازمان بهداشت دنیای اعلام نمود، این بیماری منشا حیوانی دارد و ژنوم آن کاملا طبیعی است.

همچنین تعداد رسمی مبتلایان به کوید 19 در سراسر دنیا افرادی هستند که تست PCR ارائه داده باشند. هر چند بعضی پزشکان، افراد را براساس علائمی که دارند، مبتلا به کرونا معرفی می نمایند و این در آمار رسمی نمی گنجد. براساس آمار رسمی، ایالات متحده، بیشترین تلفات ناشی از ویروس کرونا در سطح دنیا را داشته است و پس از آن برزیل و هند بالاترین آمار مرگ و میر را دارند.

در ابتدا گفته می شود که سالمندان بیشتر در معرض این بیماری هستند؛ اما بعدا تدروس آدانوم دبیرکل سازمان بهداشت دنیای اعلام نمود، این ویروس می تواند افراد جوان را هفته ها در بیمارستان بستری کند و حتی جانشان را بگیرد.

علت نامگذاری به کرونا و کویید 19

بیماری کوید 19، هفتمین نسل از بیماری کرونا است. کرونا در لغت به معنای تاج یا هاله است که به ویژگی ظاهری ویریون ها (شکل عفونی ویروس) برمی شود.

در 11 فوریه 2020 میلادی، سازمان بهداشت دنیای، نام ویروس جدید کرونا را که در سراسر دنیا منتشر شده بود، کووید 19 نامید. در آن موقع، میزان قربانیان کرونا به هزار نفر و مبتلایان به ده ها هزار نفر رسیده بود. بر این اساس، سازمان بهداشت دنیای ضمن خطرناک توصیف کردن این بیماری، از همه کشور های دنیا خواست برای مقابله با این بیماری، همه کشور ها محدودیت های قرنطینه ای اعمال نمایند. تا قبل از 11 فوریه، این ویروس سارس-کو. وی 2 (SARS-CoV-2) نامیده می شد.

مقامات بهداشتی سراسر دنیا خواهان این بودند که به این ویروس نام مستقلی داده شود تا با ویروس های دیگر سارس قابل تمایز باشد. رئیس سازمان بهداشت دنیای در آن موقع درباره انتخاب این نام گفته بود، ما به این دلیل این نام را انتخاب کردیم که به هیچ منطقه جغرافیایی، فرد، نژاد، قومیت یا حتی حیوان خاصی ارجاع داده نشود و اینکه تلفظ آن آسان باشد و فقط بر این بیماری خاص اطلاق شود.

علائم اصلی بیماری کوید 19

با توجه به نوع کرونا ویروس، علائم می تواند از نشانه های سرماخوردگی عادی مثل از کارافتادن بویایی و چشایی تا تب، سرفه تنگی نفس، استشمام بوی تعفن در بینی و مسائل حاد تنفسی باشد. همچنین بیمار ممکن است سرفه های چند روزه ظاهرا بدون دلیل داشته باشد. این بیماری نه تنها می تواند ریه را آلوده کند، بلکه در مواردی کلیه و کبد را نیز درگیر نموده و حتی به بیماری های گوارشی و سکته قلبی نیز منجر شود. پادتن این بیماری نیز فقط چند ماه در بدن می ماند و بعد از آن از بین می رود. در حال حاضر چندین واکسن توسط شرکت های مختلف دارویی در سراسر دنیا، مجوز گرفته اند.

راه های پیشگیری

در سال 2020، سازمان بهداشت دنیای، توصیه کرد، استفاده از ماسک بهترین راه پیشگیری از سرایت کرونا است. به گفته کارشناسان بهداشتی، زدن ماسک دو مزیت دارد: هم فردی را که ماسک زده از ویروس محافظت می نماید و هم فرد آلوده، دیگران را بیمار نمی نماید. همچنین فاصله اجتماعی از راه های پیشگیری انتقال بیماری است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1833

به "کرونا یا کووید 19 چیست و دانشمندان درباره این بیماری چه می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا یا کووید 19 چیست و دانشمندان درباره این بیماری چه می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید