گزارشی از عملکرد 100 روزه معاونت علمی ریاست جمهوری ، ستاری: 196 طرح توسعه فناوری به وسیله ستادها تصویب شد

به گزارش تور بالی اندونزی، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در گزارش صدروزه فعالیت های این معاونت از نقش و عملکرد ستادهای توسعه فناوری در تحقق اقتصاد دانش بنیان گفت.

گزارشی از عملکرد 100 روزه معاونت علمی ریاست جمهوری ، ستاری: 196 طرح توسعه فناوری به وسیله ستادها تصویب شد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به فعالیت ستادهای توسعه علم و فناوری برای حل چالش های ملی با راهکارهای فناورانه و نوآورانه گفت: یکی از اولویت های اساسی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری سیاست گذاری، تسهیل گری، حمایت و هماهنگی برای توسعه فناوری های راهبردی بر اساس اولویت های نقشه جامع علمی کشور است.

196 طرح فناورانه

وی با اشاره به تحقق پروژه های فناورانه به وسیله این ستادها اضافه نمود: به همین دلیل طی صد روز اخیر، تعداد 196 طرح توسعه فناوری متناسب با نیازهای جامعه مورد تصویب و در برنامه حمایتی ستادهای توسعه فناوری قرار گرفته و تعداد 15 طرح فناورانه نیازمحور متناسب با اولویت های اعلامی سازمان ها و نهادهای کشور تعریف و وارد فاز عملیاتی شده است.

ستاری، با بیان این که ترویج و فرهنگسازی رویدادهای فناورانه در دستور کار ستادها قرار گرفته است: به همین دلیل، بالغ بر 23 رویداد فناورانه، نشست تخصصی و وبینار در حوزه های راهبردی، اولویت دار و تخصصی ستادهای توسعه فناوری در راستای مأموریت های تعریف شده برای این ستادها برگزار گردید.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، تامین نیازهای راهبردی و اساسی کشور را از اولویت های این طرح ها دانست و گفت: اتمام مراحل مطالعه و اکتشاف چاه ژرف در منطقه سیستان با اتمام حفاری بهره برداری از چاه به عمق 1800 متر و نصب و راه اندازی پمپ درون چاهی ساخت شرکت¬های دانش¬بنیان داخلی و پمپاژ آب به اندازه 40 لیتر بر ثانیه یکی از طرح های فناورانه ای بود که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت.

ستاری، اتوبوس با هدف کاهش آلایندگی 25 درصدی و کاهش مصرف سوخت 50 درصدی در ناگاون اتوبوس رانی کلان شهرها را یکی دیگر از طرح های فناورانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برشمرد و گفت: نمونه سازی خودرو برقی تارا برای تجهیز ناوگان تاکسیرانی کلان شهرها و یا فراوری نمونه انبوه جهت فروش به عامه مردم که منجر به کاهش مصرف سوخت 30 درصدی در خودروهای سواری خواهد شد.

وی بعلاوه دستیابی به فناوری ساخت موتورهای الکتریکی خودروهای تجاری سنگین و نیمه سنگین به وسیله شرکت های دانش بنیان را از دیگر دستاوردهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی 100 روز اخیر دانست و گفت: در همین روزها، از داروی پیشرفته پرکینرا برای درمان روماتیسم بچه ها به عنوان دومین فراوری کننده در جهان رونمایی شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با اشاره به فراوری فرآورده های دارویی گفت: به همین دلیل، واکسن کرونای اسپایکوژن به عنوان اولین واکسن بخش خصوصی فراوری شده به وسیله شرکت های دانش بنیان، فراوری پیروز و اخذ مجوز ورود به بازار واکسن آنفلونزای فصلی و انجام تست های پیروز پیش بالینی واکسن کرونا بر پایه پلتفرم MRNA و ارائه نتایج به وزارت بهداشت برای اخذ مجوز کارآزمایی بالینی به عنوان اولین پلتفرمMRNA منطقه و جزو معدود کشورهای جهان به همین دلیل انجام شده است.

وی به رونمایی از واکسن اکتیمای مسری دام سبک اشاره نمود و گفت: بعلاوه از واکسن آبزیان استرپتوکوکوزیس که اهمیت بالایی در سلامت آبزیان دارد، رونمایی شد.

رییس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به رونمایی از طرح فراوری 5 محصول مکمل، کنسانتره و اضافه نمودنی های خوراک دام و طیور گفت: در راستای یاری به تامین یکی از نیازهای راهبردی، برنامه کلان ارتقاء امنیت غذایی در کشور تدوین شد.

ستاری بعلاوه حمایت از توسعه کشت گیاهان دارویی با تغییر الگوی کشت 8 گیاه زراعی منتخب را از سایر طرح های فناورانه دانست و گفت: تدوین اساسنامه و تهیه نقشه¬های آزمایشگاه ملی نخستین سانان متکی بر مشاوره بین¬المللی به وسیله متخصصان پژوهشگاه رویان و انعقاد قرارداد ایجاد دو مرکز جراحی رباتیک از راه دور در دو شهر بندونگ و جک جاکارتا کشور اندونزی از مهم ترین گام ها در راستای توسعه فناوری های پیشرفته و محصولات ایران ساخت به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2054

به "گزارشی از عملکرد 100 روزه معاونت علمی ریاست جمهوری ، ستاری: 196 طرح توسعه فناوری به وسیله ستادها تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارشی از عملکرد 100 روزه معاونت علمی ریاست جمهوری ، ستاری: 196 طرح توسعه فناوری به وسیله ستادها تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید