8 نکته برای زنده ماندن در طبیعت گردی

به گزارش تور بالی اندونزی، طبیعت گردی آن هم در مسیرهای کوتاه، خطرناک به نظر نمی رسد؛ ولی ممکن است یک اشتباه کوچک، باعث گردد که در طبیعت گم شوید. برای زنده ماندن در طبیعت، قبل از هر گردش و تفریحی این نکات را در نظر بگیرید.

8 نکته برای زنده ماندن در طبیعت گردی

آماندا الر یک مربی یوگا است که روزی تصمیم گرفت تا برای یک پیاده گردی 5 کیلومتری راهی طبیعت اطراف محل زندگی خود گردد. او در مائوئی یکی از جزایر هاوایی زندگی می کرد. تلفنش را در ماشین گذاشت و به سمت منطقه جنگلی Makawao راهی شد. تا اینکه بعد از طی کردن راستای متوجه شد راستا اصلی را گم نموده است و نمی تواند به خانه برگردد.

مجموعه ای از پیچ های اشتباه باعث شد که به دل جنگل راه پیدا کند و راستا پیاده روی را گم کند. این راستا اشتباه باعث شد که به مدت 17 روز تنها در دل طبیعت گم گردد. این 17 روز تنهایی در دل طبیعت، باعث جراحات زیادی شد از جمله شکستگی پا، پاره شدن مینسک و از دست دادن وزن.

در کمال ناباوری، او هنوز زنده است. یک تیم نجات، او را در دل طبیعت پیدا کرد و نجات داد.

موردی که برای الر رخ داد، شاید دور از فکر و غیرممکن به نظر برسد؛ ولی یک نکته مهم را به ما یادآوری می نماید. اینکه حتی پیاده گردی های کوتاه در دل طبیعت نیز ممکن است باعث حوادث ناگواری گردد و آن طور که انتظار داریم، پیش نرود.

فرقی نمی نماید که برای یک گردش و پیاده روی کوتاه در دل طبیعت برنامه ریزی می کنید یا قصد دارید چند روز در طبیعت بمانید در هر صورت باید این نکات را برای طبیعت گردی در نظر داشته باشید. نکاتی که یاری می نمایند تا در صورت ایجاد شرایط بحرانی و ناگوار، زنده بمانید.

1. دیگران را از برنامه خود آگاه کنید

حتی اگر برای یک پیاده گردی کوتاه به دل طبیعت می روید، حتما به یکی از دوستان یا اعضای خانواده اطلاع دهید که قرار است کجا بروید و قصد دارید چه راستای را طی کنید. بعلاوه به آن ها اعلام کنید که حدودا چه زمانی برمی گشت. حتما به کسانی اطلاع دهید که متوجه عدم حضور شما در ساعت مقررشده خواهند شد. مثلا یک همکار یا هم اتاقی نیز می تواند گزینه مناسبی برای اطلاع دادن این موارد باشد.

اگر نکاتی را قبل از حرکت در نظر بگیرید و اخطارها را جدی بگیرید، پیاده گردی در دل طبیعت آن هم تنهایی، می تواند کاملا امن و بی خطر باشد. کاملا قابل قبول است که گاهی دوست دارید تنها در دل طبیعت باشید؛ ولی حتما این موضوع را به کسی اطلاع دهید.

2. همواره آب همراه ببرید

هر زمان که به قصد طبیعت گردی خانه را ترک می کنید و وسایل خود را جمع می کنید، همواره آب همراه ببرید. اگر در طبیعت گم شوید، بدون غذا می توانید تا چند روز ادامه دهید ولی بدون آب این احتمال کاهش پیدا می نماید. بنابراین اطمینان حاصل کنید که آب کافی همراه دارید و در طول راستا هم آب کافی بنوشید. برای اینکه وزن وسایلتان زیاد نگردد و برای پیاده گردی به زحمت نیافتید، ظرف های آب سبک وزن همراه ببرید.

بعلاوه ابزارهایی برای فیلتر و تصفیه آب نیز می توانند برای مواقعی که دسترسی به آب ندارید، بسیار حیاتی و ضروری باشند. داشتن این وسایل بعلاوه به شما یاری می نماید که با بار سبک تری پیاده گردی کنید، چون لازم نیست آب زیادی همراه ببرید؛ البته در صورتی که در آن منطقه، دسترسی به آب شیرین وجود داشته باشد و بتوانید آب را تصفیه کنید.

3. تلفن خود را همراه ببرید

حتی اگر دوست دارید از زندگی روزمره فاصله بگیرید و در نزدیکی طبیعت باشید، باز هم می توانید تلفن همراه را با خودتان ببرید. تلفنی که خاموش باشد و در کوله پشتی تان قرار داده اید، هیچ مزاحمتی برایتان ایجاد نمی نماید. اینکه با احساس خود راستا را پیدا کنید، فکر بدی نیست ولی GPS، قابل اطمینان تر است.

می توانید قبل از رفتن نقشه های مورد احتیاج خود را دانلود کنید. دنبال نقشه هایی بگشت که راستاهای پیاده روی در آن ها تعیین شده باشد. حتی می توانید از اپلیکیشن های ژئولوکیشن بهره ببرید. این اپلیکیشن ها اگر از راستا مورد نظر دور شوید، به شما هشدار می دهند.

البته از قلم نیاندازید که GPS جایگزین نقشه و قطب نما نیست. ضمن اینکه وسایل الکترونیکی شما ممکن است بعد از مدتی از کار بیافتد چون شارژ آن ها تمام می گردد. یکی دیگر از فوایدی که تلفن همراه می تواند داشته باشد این است که اگر در تاریکی گرفتار شدید، با نور فلاش و چراغ قوه آن می توانید راستاتان را پیدا کنید یا حتی علامت درخواست یاری بفرستید.

4. محافظه کارانه لباس بپوشید

البته پر کردن یک کوله پشتی 50 لیتری برای پیاده گردی سه ساعته، کار عاقلانه ای نیست؛ ولی هوشمندانه است اگر در خصوص لباسی که می پوشید فکر کنید و لباس اضافه در کوله پشتی خود داشته باشید. ممکن است با کفش های عادی و روزمره خود راحت باشید ولی بهتر است پوتین یا کفش مخصوص طبیعت گردی و پیاده روی بپوشید. علاوه بر این، داشتن کلاه و پوشاندن پاها و دست ها، بدن را در برابر تابش آفتاب، خراشیدگی، گیاهان زهرآگین و گزش حشرات، محافظت می نماید.

حتی اگر انتظار سرد شدن هوا و بارش باران ندارید، حتما ژاکت یا بارانی همراه ببرید تا در صورت لزوم از آن بهره ببرید. با این کار در صورتی که هوا سردتر هم بگردد، باز هم از طبیعت گردی لذت می برید و لازم نیست برگشت یا راستا خود را ادامه ندهید.

5. همواره لوازم ضروری را همراه ببرید

مجموعه ای از وسایل سبک و ضروری و مقرون به صرفه وجود دارد که باید همواره همراه داشته باشید. فرقی نمی نماید که کجای جهان سفر می کنید و کدام مقصد را انتخاب نموده اید، در هر صورت مجموعه ای از وسایل ساده وجود دارد که می تواند گاهی نجات دهنده زندگی شما باشد. این وسایل عبارت اند از چاقوی جیبی، فندک یا کبریت ضد آب، هدلامپ، ضدآفتاب، عینک آفتابی، جعبه یاری های اولیه، سوت، قطب نما و نقشه ای از محل.

پاوربانک و کابل شارژ از دیگر وسایل لازم است که باید همراه داشته باشید. همراه داشتن این وسایل در نگاه اول شاید کار بی فایده ای به نظر برسد و فکر کنید بارتان را سنگین می نمایند. ولی وزن بسیار کمی دارند و در صورتی که در شرایط سخت و ناخواسته قرار بگیرید، به خاطر همراه داشتن این وسایل از خودتان تشکر می کنید.

6. خودتان را گرم و خشک نگه دارید

اگر هوا در حال تاریک شدن است و روشنایی روز را از دست داده اید، باید به جای تمرکز کردن روی پیدا کردن راه، در پی روشی برای زنده ماندن در شب بگشت. در این شرایط معمولا گرما و محافظت از خود در برابر شرایط سخت طبیعی، بسیار لازم است. در طبیعت حتی گرم ترین روزها ممکن است به شب هایی سرد منتهی شوند. اگر می توانید یک پناهگاه طبیعی پیدا کنید، شب را آنجا بمانید ولی مواظب سایر حیواناتی باشید که آن ها نیز معمولا همین کار را انجام می دهند مثلا مارها.

اگر چنین جایی پیدا نکردید، با شاخ و برگ درختان برای خودتان یک سرپناه بسازید تا در برابر سرمای هوا و احیانا باران از شما محافظت کند. جایی برای خواب پیدا کنید که دور از سرما و هرگونه رطوبت باشد. در این موقعیت ها درست کردن آتش هم بسیار لازم است چون باعث می گردد در طول شب، گرم و خشک بمانید.

7. پوشش گیاهی و جانوری منطقه را بشناسید

بد نیست که قبلا در خصوص پوشش گیاهی و جانوری منطقه اطلاعاتی به دست آورید. به خصوص در خصوص گیاهانی که خوراکی هستند و گیاهانی که ممکن است مسموم نماینده باشند. اگر در طبیعت تنها بمانید، گم شوید و غذای کافی هم همراه نداشته باشید، مجبور می شوید که رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از گیاهان و میوه هایی که در طبیعت پیدا می گردد تغذیه کنید. بعضی گیاهان و حتی حشرات، می توانند در شرایط اضطراری جان شما را نجات دهند.

بعلاوه اگر قرار است به مقصدی ناشناس سفر کنید، حتما در خصوص حیات وحش منطقه تحقیق کنید. در این صورت می دانید که باید با چه خطراتی روبرو شوید و خودتان را برای بدترین شرایط، آماده می کنید. یاد گرفتن این چیزها زمان زیادی از شما می گیرد؛ ولی مطمئنا ارزش دارد که برای آن وقت بگذارید.

8. علائم درخواست یاری را یاد بگیرید

نوشتن کلمه یاری یا حرف X با شاخه ها و سنگ ها روی زمین، باعث می گردد که اگر تیم نجات به وسیله هوایی در جست وجوی شما باشد، این علائم را ببیند و شما را پیدا کند. اگر هلی کوپتر یا هواپیمایی در ارتفاع نزدیک به زمین در حال پرواز است می توانید با صفحه گوشی یا آینه، نور را به سمت هلی کوپتر یا هواپیما بتابانید.

باید کاری کنید که از فواصل دور قابل مشاهده باشید. مثلا می توانید از پارچه های رنگ روشن، به عنوان پرچم بهره ببرید و آن را در هوا تکان دهید. دودی که از آتشی که روشن نموده اید بلند می گردد، می تواند توجه تیم نجات را جلب کند. اگر لاستیک همراه دارید، سوزاندن آن باعث می گردد دودی غلیظ تر و تیره تر فراوری گردد که توجه بیشتری جلب می نماید.

بهتر است برای پیاده گردی، لباس های رنگ روشن بپوشید. پوشیدن لباس رنگ روشن برای طبیعت گردی، هدفی فراتر از مد دارد.

اگر خودتان را از قبل آماده کنید، با اطمینان بیشتری به طبیعت گردی می پردازید و اطمینان حاصل می کنید که در شرایط سختی مثل شرایطی که الر داشت، قرار نمی گیرید.

فرقی نمی نماید که قصد طبیعت گردی در جنگل های هاوایی را داشته باشید یا بخواهید یک راستا پیاده روی در نزدیکی خانه خود را طی کنید، هرگز توصیه الر را از قلم نیاندازید. او در کنفرانس مطبوعاتی بعد از نجاتش، این جمله را به همه توصیه کرد:

همواره آمادگی داشته باشید.

منبع: کجارو / thepointsguy.com
انتشار: 5 اسفند 1400 بروزرسانی: 5 اسفند 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2112

به "8 نکته برای زنده ماندن در طبیعت گردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نکته برای زنده ماندن در طبیعت گردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید