آنچه باید درباره خال های قرمز بدانید

به گزارش تور بالی اندونزی، لکه های قرمز معمولا روی بالاتنه و بازوها ظاهر می گردد و در بیشتر موارد این لکه ها احتیاج به درمان ندارد اما با این حال بهتر است توسط پزشک معاینه گردد.

آنچه باید درباره خال های قرمز بدانید

خال های قرمز برخلاف نام شان، در واقع خال نیستند. این لکه های قرمزرنگ که از خوشه هایی از مویرگ ها تشکیل شده اند نوعی آنژیوم (آنژیوم گیلاسی) به شمار می آیند. آنژیوم یک تومور خوش خیم است که از سلول های جدار عروق خونی یا رگ های لنفاوی منشأ می گیرد.ادامه مطلب را در این زمینه مطالعه کنید.

طبق مطالعه ای که در نشریه پزشک خانواده آمریکا منتشر شد، آنژیوم گیلاسی حدود 50 درصد از عظیم سالان را تحت تأثیر قرار می دهد. این لکه های قرمز معمولا روی بالاتنه و بازوها ظاهر می گردد و اغلب، قطرشان چندین میلی متر است. در بیشتر موارد این لکه ها احتیاج به هیچ گونه درمانی ندارد اما با این حال بهتر است توسط پزشک معاینه گردد.طبق مقاله منتشر شده در نشریه پزشک خانواده آمریکا، لکه های قرمز روی پوست شایع ترین شکل آنژیوم است. این ضایعات پوستی طبیعی و

خوش خیم ممکن است در هر دوره ای از زندگی ظاهر گردد، هرچند بروز آن ها بعد از 30 سالگی بیشتر است. سطح لکه ها ممکن است صاف یا کمی برآمده و قطر آن ها بین یک تا 5 میلی متر باشد. شکل ظاهری لکه ها اغلب باعث می گردد مردم آن ها را با خال اشتباه بگیرند.

عوامل ایجاد کننده آنژیوم

تا به امروز، علت دقیق بروز آنژیوم شناخته نشده است.

با این حال، طبق مطالعه اجرا شده در کالج پوست پزشکی استئوپاتیک آمریکا، تشکیل این لکه ها با عواملی مانند سن، ژنتیک، تغییرات هورمونی، قرار دریافت در معرض محصولات شیمیایی و آب و هوا ارتباط دارد.

آیا باید نگران شویم؟

لکه های قرمز روی پوست سرطانی نیستند و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

آنژیوم گیلاسی یک تومور خوش خیم ناشی از تجمع ساده ملانوسیت ها (سلول های فراوری کننده رنگدانه پوست) است و برخلاف خال ها، به ندرت بدخیم می گردد.

با این حال باید به ظاهر لکه توجه کنیم و مراقب هر گونه تغییری باشیم.

موارد زیر را در نظر داشته باشید:

لکه ها نباید در یک ناحیه خاص به تعداد زیاد ظاهر گردد.

نباید احساس آزاردهنده ای ایجاد کند. در صورت صدمه دیدن، خارش یا ایجاد احساس آزار دهنده، به پزشک مراجعه کنید.

لکه ها نباید خونریزی کند. اگر لمس آن ها باعث خونریزی می گردد، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

در صورت تیره تر شدن رنگ لکه یا نامنظم و دندانه دار شدن لبه های آن با یک متخصص مشورت کنید.

لکه ها چگونه برداشته می گردد؟

هرگز سعی نکنید این لکه ها را در خانه یا با روش های طبیعی بردارید. یک متخصص پوست می تواند بهترین و ایمن ترین روش ها را برای از بین بردن آن ها به کار گیرد. معمولاً از لیزر یا چاقوی جراحی برقی برای سوزاندن لکه های قرمزرنگ و جلوگیری از ظهور دوباره آن ها استفاده می گردد. این روش کاملا بی خطر است.

منبع: steptohealth.com

منبع: همگردی
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1545

به "آنچه باید درباره خال های قرمز بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه باید درباره خال های قرمز بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید