اردوغان دانشجویان معترض را تروریست خواند

به گزارش تور بالی اندونزی، رئیس جمهور ترکیه معترضان دانشجو را تحت عنوان تروریست محکوم کرد و وعده داد تظاهرات در مخالفت با انتصاب یک وفادار دولت به ریاست معتبرترین دانشگاه استانبول را سرکوب کند.

اردوغان دانشجویان معترض را تروریست خواند

به نقل از آسوشیتدپرس، دانشجویان و اعضای دانشگاه بغازیچی هفته ها به انتصاب ملیح بولو به ریاست دانشگاه، توسط اردوغان در 1 ژانویه اعتراض نموده اند. بولو از دانشگاهیانی بود که یک بار به عنوان نامزد حزب اردوغان، کاندیدای مجلس شده بود. آن ها خواهان استعفای بولو و مجاز بودن دانشگاه به انتخاب رئیس خود هستند و می گویند این انتصاب خدشه ای به آزادی های دانشگاهی وارد نموده است. به گفته معترضان، این اولین بار طی چهل سال اخیر است که رئیس یکی از دانشگاههای ترکیه از خارج از دانشگاه و به شیوه ای غیر دموکراتیک انتخاب می گردد.

تعداد زیادی دانشجو حین اعتراضات دستگیر شده و بعضی نیز به دنبال یورش به منازل آن ها، بازداشت شده اند.

رجب طیب اردوغان در سخنرانی ویدئویی به هزاران تن از اعضای حزب حاکم که در حال برگزاری کنگره منطقه ای هستند، گفت: من این جوانان، که اعضای گروه های تروریستی هستند را به عنوان نماینده ارزش های ملی و اخلاقی کشورمان نمی پذیرم.

وی گفت: آیا شما دانشجو هستید... یا تروریست هستید که سعی دارید به دفتر رئیس یورش ببرید و آن را اشغال کنید؟

اردوغان اظهار کرد دولتش اجازه اعتراضات گسترده ضددولتی، مانند اعتراضاتی که سال 2013 سراسر ترکیه را فراگرفت، نمی دهد. جرقه این اعتراضات، برنامه های ساخت و ساز دولت در پارک گزی، در مجاورت میدان تقسیم استانبول بود.

رئیس جمهور ترکیه اظهار کرد: این کشور، کشوری تحت تسلط تروریست ها نخواهد بود. ما هیچ وقت چنین اجازه ای نمی دهیم. این کشور حوادثی مانند رویدادهای گزی در تقسیم را تاب نخواهد آورد.

بیش از 250 تظاهرکننده به دنبال درگیری با پلیس استانبول در روزهای دوشنبه و سه شنبه دستگیر شدند. حدود 70 نفر نیز روز سه شنبه حین اعتراضاتی که در حمایت از دانشجویان بغازیچی ترتیب داده شده بود، در آنکارا پایتخت ترکیه دستگیر شدند.

در همین حال، بولو روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که قصد استعفا از سمتش به عنوان رئیس دانشگاهی که عمدتاً تحت عنوان هاروارد ترکیه توصیف می گردد، ندارد.

وی تکرار کرد که هدفش تبدیل بغازیچی به یکی از 100 دانشگاه برتر دنیا است.

ایالات متحده آمریکا به این اقدامات واکنش نشان داد و سخنان رئیس جمهوری ترکیه را محکوم کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما از بازداشت دانشجویان و سایر معترضان نگرانیم و سخنانی را که علیه دگرباشان جنسی در پی این اعتراضات بیان شده، شدیدا محکوم می کنیم.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1725

به "اردوغان دانشجویان معترض را تروریست خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان دانشجویان معترض را تروریست خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید