ام اس احتمال مسائل قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد

به گزارش تور بالی اندونزی، محققان انگلیسی دریافتند ابتلا به بیماری ام اس می تواند موجب افزایش احتمال بروز مسائل قلبی و سکته مغزی شود. این تحقیقات با مطالعه روی بیش از 12 هزار بیمار مبتلا به ام اس ساکن انگلیس با میانگین سنی 45 سال انجام گرفت. حدود 67 درصد از این بیماران زن و بقیه مرد بودند.

ام اس احتمال مسائل قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد

به گزارش تور بالی اندونزی از ایرنا، محققان اطلاعات به دست آمده از این بیماران را با اطلاعات مربوط به بیش از 72 هزار شهفرایند سالم مقایسه کردند.

بر اساس این تحقیقات، احتمال بروز بیماری های شریان های اصلی در افراد مبتلا به ام اس تقریبا به میزان یک سوم بیشتر از سایرین است.

این بیماری رگ های خونی بزرگ را در بدن تحت تاثیر قرار می دهند و فرد را معرض خطراتی مانند حمله قلبی، بیماری سرخرگ کرونری، بیماری سرخرگ محیطی و بیماری های مغزی عروقی قرار می دهد.

بر اساس این تحقیقات، احتمال مرگ افراد مبتلا به ام اس در اثر بیماری های قلبی، 1.5 برابر افراد سالم است.

همچنین به طور کلی احتمال مرگ این بیماران در اثر عوامل مختلف، 3.5 برابر احتمال مرگ سایرین است. این تفاوت ها در بین زنان شدیدتر از مردان است.

همچنین در این تحقیقات مشخص شد داروهای کاهش دهنده کلسترول و به ویژه استاتین ها موجب کاهش خطر مرگ افراد مبتلا به ام اس می شوند.

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکزی (CNS) می دهد. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است.

سیستم ایمنی بدن به طور معمول عوامل خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها را مورد هدف قرار می دهد؛ ولی در بیماری های خود ایمنی، به اشتباه بافت های نرمال از بین می فرایند.

در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می کند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته می شود.

میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می شود که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است.

زمانی که پوشش میلین یا بافت های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیام های عصبی مختل می شود که عوارض مختلفی دارد. بیماری MS انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

ام اس پیشفراینده مقدماتی

در این نوع، نشانه های بیماری به طور پیوسته از زمان تشخیص بیماری سیر صعودی دارند. حمله ها مشخص نیستند و هیچ علامت بهبودی وجود ندارد.

حدود 10 تا 15 درصد از بیماران، به این نوع از بیماری مبتلا می شوند. معمولا بیماری ام اس در افرادی که این مرحله را تجربه می کنند، دیر و در حدود 40 سالگی تشخیص داده می شود.

نوع عودکننده - فروکش کننده

حدود 90 درصد از بیماران، به این نوع مبتلا هستند. معمولا نشانه های اولیه بیماری در این افراد، در اوایل بیست سالگی دیده می شود.

پس از آن در دوره های مختلف، بیماری عود می کند و در بین دوره ها، بیمار بهبودی نسبی دارد. معمولا بیمارانی که به این نوع مبتلا هستند، وارد مرحله دیگری از بیماری به نام پیشفراینده ثانویه می شوند.

ام اس پیشفراینده ثانویه

در این نوع، علایم بیماری به طور پیوسته سال ها وجود دارد و هیچ عود یا بهبودی حاصل نمی شود. معمولا این حالت 10 تا 20 سال پس از تشخیص بیماری اتفاق می افتد. این نوع از بیماری معمولا منجر به از کار افتادگی بیماران می شود.

نوع پیشفراینده عودکننده

این نوع از بیماری بسیار نادر است و در آن بیماری در دوره های مشخص عود می کند و از یک حمله تا حمله بعدی، نشانه های بیماری شدیدتر می شود. حدود 5 درصد از افراد به این نوع از بیماری مبتلا هستند.

در حال حاضر حدود 2.5 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه JAMA Neurology منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1163

به "ام اس احتمال مسائل قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ام اس احتمال مسائل قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید