اوباما در لائوس: سیاست خارجی آمریکا ایفای نقش پررنگ تر در منطقه آسیا- اقیانوسیه است

به گزارش تور بالی اندونزی، رئیس جمهوری آمریکا امروز (سه شنبه) در لائوس به دولت کره شمالی هشدار داد که آزمایش های تحریک آمیز تسلیحاتی پیونگ یانگ به انزوای بیشتر این کشور یاری خواهد نمود.

اوباما در لائوس: سیاست خارجی آمریکا ایفای نقش پررنگ تر در منطقه آسیا- اقیانوسیه است

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در یک نشست رهبران منطقه ای در لائوس گفت: امروز با پارک گئون های، رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار می کنم تا بار دیگر ائتلاف شکست ناپذیرمان را تایید و تاکید کنم که جامعه بین الملل همچنان متحد است تا کره شمالی درک کند که اقدامات تحریک آمیزش تنها آن را منزوی تر خواهد نمود.

اوباما قول داد که با سازمان ملل در تشدید تحریم های کره شمالی همکاری کند اما گفت که کشورش هنوز درها را برای مذاکره با پیونگ یانگ باز گذاشته البته اگر این کشور روش خود را تغییر دهد.

وی گفت که آخین شلیک موشک های بالستیک کره شمالی اقدامی تحریک آمیز و نقض قوانین بین المللی بودند که تنها به تشدید انزوا می انجامد.

اوباما پس از دیدارش با پارک گئون های، رئیس جمهور کره جنوبی گفت: ما در نظر داریم با یکدیگر برای اجرای تازه ترین تحریم های سازمان ملل اقدام کنیم. ما به این نتیجه رسیدیم که جامعه بین المللی نیازمند اجرای کامل این تحریم ها است و کره شمالی باید مسئول شناخه گردد.اما اگر پیونگ یانگ به تعهدات بین المللی خود عمل کند و اقدامات غیرهسته ای شدن شبه جزیره کره را اجرایی کند، فرصت برای مذاکره فراهم می گردد . ما علاقه ای به موضع تهاجمی علیه کره شمالی نداریم.

اوباما در آخرین سفرش به آسیا به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، بار دیگر بر مشارکت کشورش در این منطقه تاکید نمود و گفت که حتی پس از رفتنش از کاخ سفید هم این روند تداوم می یابد. او در سخنرانی اش در پایتخت ویتنام گفت: منافع آمریکا در آسیا - اقیانوسیه امر جدیدی نیست. این یک مد زودگذر نیست. این بیانگر منافع ملی اساسی است.

اوباما در یازدهمین و آخرین سفرش به آسیا - اقیانوسیه، در کوشش برای تحکیم رویکردش به این منطقه بود که مشخصه اصلی هشت سال ریاست جمهوری اوست. او در سخنانش این سیاست را بار دیگر به صورت کوتاه بیان نمود؛ سیاستی که گاها به دلیل خشونت ها و بی ثباتی ها در خاورمیانه از راستا اصلی اش خارج می شد.

او خطاب به هیات های دیپلماتیک گفت: به عنوان یک رئیس جمهور، اولویت اصلی سیاست خارجی ام این بوده که مشارکتمان را با کشورها و مردم آسیا - اقیانوسیه عمیق کنیم. من اطمینان دارم که این مشارکت جدید تداوم می یابد. ما اینجا آمده ایم که بمانیم. در زمان های خوب و بد، شما می توانید روی یاری ایالات متحده آمریکا حساب کنید. آسیا - اقیانوسیه محل زندگی بیش از نیمی از جمعیت دنیا است و در قرن آینده منطقه ای مهمتر هم می گردد. به همین دلیل است که من سیاست خارجی آمریکا را به گونه متعادل کردم که آمریکا نقش پررنگ تری در این منطقه ایفا نماید.

دولت اوباما افزایش همکاری نظامی با کشورهایی نظیر فیلیپین، سنگاپور و هند را در بوق و کرنا نموده است و علاوه بر این، به دنبال تجارت بزرگتر با این منطقه بوده و وعده داد که این روند ادامه می یابد. او همچنین به نگرانی های چین که با دیده تردید به سیاست آسیا محور آمریکا می نگرد، پاسخ داد.

او گفت: ایالات متحده و چین بیش از هر زمان دیگری در حوزه های مختلف مشارکت دارند. واشنگتن از ظهور یک چین صلح آمیز، باثبات و سعادتمند و یک بازیگر مسوول در عرصه دنیای استقبال می نماید چرا که ما معتقدیم این به نفع همه است.

با این حال رئیس جمهوری آمریکا مجددا بر حمایت قاطعش از دسترسی به آب های مورد مناقشه در این منطقه که چین مدعی مالکیت انحصاری بر آنهاست، تاکید نمود.

او اضافه کرد: ایالات متحده در سراسر این منطقه، از جمله در دریاهای چین جنوبی و شرقی، به پرواز، گشت زنی دریایی و عملیات تا جایی که قوانین بین المللی به آن اجازه می دهد، ادامه خواهد داد و از حق کشورهای دیگر هم در این زمینه حمایت می نماید.

رهبر آمریکا همچنین تاکید نمود که ایالات متحده وظیفه اخلاقی خود می داند که به روند بهبود لائوس یاری کند و اینکه آمریکا می خواهد که به دولت لائوس در سرمایه گذاری روی مردم خودش یاری کند. اشاره اوباما به جنگ مخفیانه 9 ساله آمریکا در لائوس در جریان جنگ ویتنام بود. او گفت، جنگنده های آمریکایی بیش از آنچه در دوران جنگ دنیای دوم در آلمان و ژاپن بمب افتاده است، در لائوس بمب ریخته اند.

دولت اوباما می گوید که در سه سال آینده مبلغ 90 میلیون دلار برای پاکسازی بمب های منفجر نشده ای که آمریکا در لائوس انداخته است، اختصاص خواهد داد. این خبر همزمان با سفر امروز اوباما به لائوس منتشر شد. این بمب های خوشه ای عمل ننموده، یادگار بمباران های آمریکاست که هدفش قطع دسترسی نیروهای کمونیست از ویتنام به لائوس بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 660

به "اوباما در لائوس: سیاست خارجی آمریکا ایفای نقش پررنگ تر در منطقه آسیا- اقیانوسیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوباما در لائوس: سیاست خارجی آمریکا ایفای نقش پررنگ تر در منطقه آسیا- اقیانوسیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید