این پرسش را باید مسوولان پاسخ دهند، نه ایران درودی!

به گزارش تور بالی اندونزی، خبر ابتلای ایران درودی ـ هنرمند پیشکسوت کشورمان ـ به کرونا، بار دیگر فکر ها را به سمت یکی از آرزوهای این نقاش می بَرد که بارها در گفت و گوهای متعدد به آن اشاره نموده است.

این پرسش را باید مسوولان پاسخ دهند، نه ایران درودی!

به گزارش خبرنگاران، ایران درودی 10 سال پیش اظهار داشت که خانه اش را در فرانسه فروخته و پول حاصل از آن را به تومان تبدیل نموده و به ایران فرستاده تا برای ساخت موزه اش هزینه گردد. از 10 سال پیش تا به امروز که این هنرمند در بستر بیماری است، آرزوی او برای محقق شدن، فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است و ساخت این موزه هر بار به دلایلی از جمله جا به جایی مسوولان فرهنگی، بروکراسی اداری و تغییر شهردارهای تهران و کرونا مسکوت مانده است.

ایران درودی پیش تر اظهار نموده بود که با توجه به نوسان قیمت دلار به صورت جدی نگران هزینه های ساخت موزه اش است. موزه ای که نقشه آن به وسیله جهانگیر درویش کشیده شده و قرار است 195 تابلو این هنرمند که به صورت محضری به ملت ایران بخشیده شده، به نمایش گذاشته گردد.

درودی پیش تر درباره این آرزوی خود به خبرنگاران چنین گفته بود: من به ایران بازگشته ام تا در خاک ایران بمیرم و مطمئنم که موزه ام در قلب هموطنانم که ایران را دوست می دارند و سختی های آن را با شکیبایی تحمل می نمایند، ساخته خواهد شد.

21 آذرماه سال 97 بعضی از اعضای شورای شهر تهران به همراه اعضای هیأت امنای مؤسسه درودی و مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی، در ملاقات با ایران درودی قرارداد واگذاری حق بهره برداری از زمین موزه ایران درودی را به او ابلاغ کردند. کمتر از یک سال بعد هم مراسم واگذاری زمین و افتتاح پروژه عمرانی موزه ایران درودی، برگزار گردید. این هنرمند نقاش پیشکسوت در مراسم واگذاری زمین موزه خود، گفت: دعا کنید که برای افتتاح موزه زنده باشم؛ چون هیچ کسی غیر از من نمی تواند این موزه را مرکز فرهنگی ایران با جهان کند. این کار را من می توانم انجام دهم. این موزه باید تحرک داشته باشد و نباید فقط مخصوص نمایش آثارم باشد.

با این همه در فرودین ماه سال 99 وقتی خبرنگار خبرنگاران درودی را درباره آخرین شرایط موزه اش پرسش قرار داد، در کمال تعجب فقط یک پاسخ دریافت کرد، هیچ!

درودی آنطور که گفته گویا تا آخرین روزهای سال 98 منتظر دریافت مجوز ساختمان موزه اش می ماند و زمانی که پایان مجوز پس از پنج سال انتظار داده نشد، کرونا اوج می گیرد.

پس از این همه سال انتظار، برای هنرمند صاحب سبک نقاشی کشورمان در نهایت یک تصمیم باقی می ماند، اینکه مجوز شهرداری را رها کند و به جایش مجوز عرش را بگیرد و به حرفه اش بپردازد.

از آن موقع تا به امروز درودی دیگر هیچگاه از موزه اش حرف نزد و کسی هم از او نپرسید که خانم درودی بالاخره تکلیف موزه شما چه شد؛ شاید برای اینکه بیش از این ها آزرده خاطر نگردد.

حالا اما جا دارد این پرسش را بار دیگر پرسید اما این بار نه از خود هنرمند که از مسوولان نو فرهنگی و شهرداری؛ اینکه بالاخره برای موزه ایران درودی چه تصمیمی دارید؟ هنرمند نقاش صاحب سبکی که بیش از 60 سال است در عرصه هنر معاصر ایران فعالیت دارد و آرزو دارد با تقبل بخشی از هزینه ها، موزه ای را راه اندازی کند که نه فقط به تابلوهای اهدایی گران قیمتش به مردم، که به هنر معاصر ایران اختصاص داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1924

به "این پرسش را باید مسوولان پاسخ دهند، نه ایران درودی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این پرسش را باید مسوولان پاسخ دهند، نه ایران درودی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید