ترمز شاخص کشیده شد، شاخص یک میلیون و 752 هزار واحدی شد

به گزارش تور بالی اندونزی، خبرنگاران: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه با افزایش 5571 واحدی روبه رو شد و به رقم یک میلیون و 752 هزار و 526 واحد رسید.

ترمز شاخص کشیده شد، شاخص یک میلیون و 752 هزار واحدی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سرانجام معاملات امروز که به گفته فعالان بازار روز تعدیل در رشدهای بی اندازه روز گذشته شاخص بود، فقط 5447 واحد رشد کرده و به رقم یک میلیون و 752 هزار و 526 واحد رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 15.6 میلیارد سهام حق تقدم و سایر اوراق اقتصادی در قالب 2.30 میلیون نوبت معامله و به ارزش بی سابقه 22 هزار و 434 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 0.31 درصد رشد کردند اما شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام 0.92 درصد کاهش یافته اند.

همچنین شاخص آزاد شناور 0.19 درصد افت داشت، شاخص بازار اول بورس 0.29 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.34 درصد رشد کرد.

فرایند یکساله شاخص بورس تهران

امروز سهام شرکت لیزینگ پارسیان برای اولین بار در بورس ارائه شد که مردم اکثراً در صف خرید برای این سهم قرار گرفتند که البته در آخرین عرضه اولیه سهام شرکت بورسی مربوط به هلدینگ سرمایه گذاری تأمین بیش از 4.5 میلیون نفر مشارکت کردند.

دولت قصد دارد، با فروش سهام شرکت های خود و نیز فراهم کردن زمینه برای عرضه شرکت های زیرمجموعه نهادهای عمومی مانند تأمین اجتماعی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی و سایر بنیادهای اقتصادی بزرگ به تقاضای مردم برای حضور در بازار سرمایه پاسخ مناسب دهد و عمق بازار را بیشتر کند.

امروز گرچه عمده سهام در بورس منفی و کاهشی بود، اما برخی کارشناسان می گویند، این برای تعدیل بازار مفید است و باعث می شود، شاخص قدری واقعی تر شود، در عین حال کارشناسان همواره به مردم توصیه می کنند، در ورود به بازار سرمایه دقت کنند و ابتدا از سهام شرکت هایی که تازه وارد بورس می شوند یا اصطلاحاً سهام عرضه اولیه خریداری کنند.

همچنین سهام شرکت هایی که دولت عرضه می کند صندوق های سرمایه گذاری بورسی و شرکت های سرمایه گذاری خریداری کنند و ابتدا از خرید سهام شرکت های بورسی خودداری کنند که ممکن است، دچار زیان شوند.

حضور در بازار بورس به منزله پذیرش ریسک و بازده است و هیچکس نمی تواند تعهد بدهد که سرمایه گذار فقط سود کند. همچنین کارشناسان به مدیران شرکت های بورسی و فرابورسی هم پیشنهاد می کنند از فرصت پیش آمده در اقبال مردم به بورس و فرابورس استفاده کرده و به تأمین اقتصادی برای اجرای پروژه های توسعه ای و سرمایه گذاری استفاده کنند.

امروز معامله گران حدود 22.5 هزار میلیارد تومان در بورس تهران و حدود 9.1 هزار میلیارد تومان در فرابورس ایران معامله کردند یعنی بیش از 31 هزار میلیارد تومان ظرف سه ساعت و نیم در بازار سرمایه ایران معامله شد و این بهترین فرصت برای شرکت های بورسی و فرابورسی است که به تأمین اقتصادی برای اجرای پروژه های خود نوسازی خطوط تولید و افزایش تکنولوژی و بهره وری بپردازند.

همچنین با نگاهی به بورس تهران در می یابیم ارزش بازار که حاکی از ارزش سهام و تعداد سهام همه شرکت های بورسی به بیش از 6 میلیون و 491 هزار میلیارد تومان رسیده است.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، شستا، پالایش نفت اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت تهران و پالایش نفت بندرعباس به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته اند.

نمادهای پربیننده امروز مربوط به بانک ملت، بانک تجارت، صنایع ملی مس ایران، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، بانک صادرات و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو بوده اند.

امروز در سرانجام معاملات فرابورس ایران شاخص کل 85 درصد رشد کرده و به رقم 18 هزار و 150 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 184 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 3.9 میلیارد سهام حق تقدم و یا اوراق اقتصادی در قالب 983 هزار نوبت معامله و به ارزش 9 هزار و 194 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای گهرزمین، پتروشیمی مارون، صباتأمین، فولاد هرمزگان، همگی در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بودند و نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته اند.

نمادهای پربیننده در فرابورس ایران شامل صنایع کاغد پارس، توسعه مولد نیروگاهی جهرم، پتروشیمی تندگویان، بانک دی، تولید نیروی برق دماوند، سیمان لار سبزوار و سرمایه گذاری میراث فرهنگی بوده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1254

به "ترمز شاخص کشیده شد، شاخص یک میلیون و 752 هزار واحدی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمز شاخص کشیده شد، شاخص یک میلیون و 752 هزار واحدی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید