ترکیه و پیامدهای واردات زباله پلاستیکی از اروپا

به گزارش تور بالی اندونزی، ترکیه در سال 2020 میلادی، به ازای هر یک شهروند خود، بیش از دو و نیم کیلوگرم زباله پلاستیکی از انگلیس خریده است.

ترکیه و پیامدهای واردات زباله پلاستیکی از اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، واردات زباله های پلاستیکی از اروپا به ترکیه، رفته رفته به یک معضل زیست محیطی جدی تبدیل شده است.

در حالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بعلاوه انگلیسِ خارج شده از اتحادیه، میلیاردها یورو خرج می نمایند تا نظارت دقیقی در خصوص زباله محیط زیست وجود داشته باشد، ترکیه به بزرگترین کشور واردنماینده زباله های اروپایی تبدیل شده و علاوه بر انگلیس، از آلمان، ایتالیا و ایرلند، زباله وارد می نماید.

واقعیت این است که سود کلان چند صد میلیون دلاری در این صنعت کثیف وجود دارد و زباله ای که با قیمت ناچیز وارد کشور می گردد، در یک فرایند کوتاه و به ظاهر کم هزینه، تبدیل به کالای نو شده و پول فراوری می نماید. اما به جرات می توان گفت، ضرر و خسران بهداشتی و زیست محیطی این صنعت، چندین برابر سود مالی آن است.

واردات 210 میلیون کیلو زباله انگلیسی

براساس گزارش روزنامه گاردین انگلیس، ترکیه در حال افزایش واردات زباله های پلاستیکی از انگلیس است. پس از آن که مالزی و ویتنام، با تصویب مجموعه ای از قوانین، واردات زباله های پلاستیکی را از انگلیس ممنوع کردند و لهستان هم واردات زباله را محدود کرد، ترکیه به یکی از کشورهایی تبدیل شد که بیشترین زباله های پلاستیکی را از انگلیس وارد می نماید.

موسسه صلح سبز (Green peace) نام یک سازمان مردم نهاد و غیردولتی مدافع محیط زیست است که در بیش از 40 کشور دفتر داشته و بخش هماهنگی های بین المللی آن در آمستردام هلند قرار گرفته است.

بخشی از مطالعات این موسسه، تدوین گزارش در خصوص مواجهه دولت ها و جوامع، با پدیده فراوری و بازیافت زباله است. بر اساس آخرین گزارش موسسه در چند سال گذشته، ترکیه از بزرگترین واردنمایندگان زباله بوده و واردات زباله تنها از انگلیس در سال 2020 میلادی با 36 درصد افزایش به 209 هزار و 600 تن رسیده است.

یعنی به عبارتی به ازای هر 1 نفر از جمعیت 84 میلیونی ترکیه، حجمی بیش از دو و نیم کیلوگرم زباله انگلیسی وارد ترکیه شده که حجم بزرگ و نگران نماینده ای است.

چه خطری در کمین ترکیه است؟

بسیاری از روزنامه ها و رسانه های ترکیه، در خصوص واردات زباله و خطرات و پیامدهای آن، قلم فرسایی نموده اند و جالب اینجاست که اتفاقاً رسانه های اروپایی هم در این میان فعالیت گسترده ای انجام داده و بخش های ترکی دویچله، یورونیور، بی.بی.سی، ایندیپندنت و گاردین در این مورد، چندین گزارش منتشر نموده اند.

نکته مشترک اغلب این گزارش ها، توجه به پیامدی به نام فاجعه زیست محیطی و بهداشتی است. کارشناسان نگرانند و بر این باورند که این شرایط ممکن است به محیط زیست آسیب برساند.

آنان در خصوص خطرات و آسیب های واردات بی رویه زباله پلاستیکی، به این موضوعات مهم اشاره نموده اند:

1.سوزاندن و بازیافت زباله پلاستیکی، نیاز به دانش، تجهیزات، کوره ها و دودکش های مخصوص و ارزیابی مکان یابی امن دارد. اما در ترکیه، نظارت دقیقی در خصوص شرکت های بازیافت نماینده وجود ندارد و علاوه بر خطر انتشار دودهای خطرناک، در بعضی از منطقه ها، زباله های پلاستیکی وارداتی به شکل غیرقانونی و نادرست سوزانده می شوند و پسماندهای تازه، در بیابان ها و اراضی رها می شوند.

2.در خصوص بهداشت و سلامت کارگران فعال در شرکت های بازیافت زباله نگرانی وجود دارد.

3.ممکن است بخشی از کالاهای فراوری شده از زباله های بازیافتی، عواقبی برای سلامت مصرف نمایندگان در پی بیاورد.

واردات زباله پلاستیکی از اروپا به ترکیه، از یک طرف متخصصان را نگران می نماید و معتقدند که این اقدام، به شدت به محیط زیست آسیب می رساند. در دیگر سو، شرکت های قانونی جمع آوری زباله می گویند، این حجم از واردات، باعث کاهش عایدی آنها می گردد.

ظاهراً در ترکیه هم بخشی از زباله های پلاستیکی مردم، به وسیله افراد به شکل غیرقانونی جمع آوری می گردد و تنها قسمتی از آن، سر از مجرای شرکت های فعال در می آورد.

رجب کارامان، رئیس انجمن جمع آوری زباله های خیابانی در این مورد گفته است:ما از مجموع 6 میلیون تن زباله پلاستیکی فراوری شده، سالانه 3.5 میلیون تن را جمع آوری می کنیم.

اُزلم ارمیش بیخان از تحلیل گران روزنامه سوزجو در این مورد نوشته است:متاسفانه ترکیه قادر به استفاده کافی و مدیریت بازیافت زباله های خود نیست و به جای آن، زباله های انگلیس را وارد می نماید و حجم واردات، در حال افزایش است. ما 50 درصد از زباله های پلاستیکی انگلیس را وارد کردیم که بخشی از آن، اساساً بسیار بی کیفیت و غیر قابل بازیافت است.

صدای پلیس بین الملل هم عایدی

تولگا یوجل مدیر انجمن محافظت از حیاتِ طبیعت معتقد است که نیاز به مواد خام و مدیریت بازیافت زباله های پلاستیکی، یک نیاز مهم برای همه جوامع است. اما از آنجایی که در ترکیه، نظارت علمی، فنی و قانونی لازم وجود ندارد، سوء استفاده از بحث واردات زباله پلاستیکی به حدی شدت یافته که حتی در گزارش های پلیس بین الملل (اینترپل) هم به آن اشاره شده است.

این در حالی است که در داخل ترکیه، در بعضی از منطقه ها، زباله، عملاً در طبیعت رها شده است.

سرویس ترکی بی.بی.سی در ژوئیه سال 2020 میلادی از این موضوع اطلاع داد که در اراضی گسترده حومه کلانشهر آدانا در جنوب ترکیه، چندین کوه بزرگ از زباله، به حال خود رها شده اند.

در آخرین تحقیقات موسسات مردم نهاد زیست محیطی ترکیه از جمله (WWF)، گزارش شده که هر ساله 800 هزار تن زباله پلاستیکی در اراضی و بیابان های ترکیه و تقریباً 110 هزار تن زباله پلاستیکی در سواحل ترکیه در کنار مدیترانه رها می گردد.

نکته مهم اینجاست که منطقه قاراخان آدانا، عملاً تبدیل به مرکز بازیافت زباله های وارداتی شده و مدیریتی بر رهاسازی پسماندهای نهایی وجود ندارد.

مراد کوروم وزیر شهرسازی و محیط زیست ترکیه در پاسخ گفته است: ما از همان شروع سال 2021 میلادی، واردات زباله را ممنوع کردیم.

اما دکتر مزیّن شوکین نماینده مردم آدانا در مجلس ترکیه، در پاسخ به وزیر، در یک برنامه تلویزیونی اعلام نمود: از جناب وزیر می خواهم شوخی را کنار بگذارند و با این مقوله، به شکل جدی برخورد نمایند. واردات زباله متوقف نشده و در حوزه انتخابیه من، علاوه بر آن که بسیاری از منابع آبی آلوده شده، ابرهای سیاه ناشی از سوزاندن زباله، زندگی مردم را تهدید می نماید.

اُیا ارسوی نماینده مردم استانبول در مجلس ترکیه و از اعضای کمیسیون محیط زیست مجلس هم گفته است:ترکیه در صدر واردنمایندگان زباله های پلاستیکی است. باید هر چه زودتر واردات پلاستیک را ممنوع کنید.

از نظر منتقدین، ظاهراً مراد کوروم، تمایل دارد با واژه ها بازی کند. او اعلام نموده که ترکیه، هرگز زبالهوارد ننموده است. منظور دقیق وزیر، این است که محموله های در هم فشرده شده ظروف و بسته های پلاستیکی دست دوم که وارد ترکیه می گردد، از دید فراورینمایندگان صنایع پلاستیکی و پتروشیمی، زباله نیست، بلکه مواد خام است!

به عبارتی دیگر، بین منتقدین و دولت، بر سر تعریف اصطلاح زباله، اختلاف نظر وجود دارد. اما در هر حال، فعالان محیط زیست معتقدند که دولت، حتی اگر نمی خواهد از واژه زباله استفاده کند، باید به شکل قاطعانه، واردات این مواد دست دوم را ممنوع کند.

در سرانجام باید گفت، عدم برخورداری از منابع نفتی و نیاز به واردات پلیمرهای صنعتی و محصولات پتروشیمی، ترکیه را به کشوری تبدیل نموده که نه تنها در راستا تامین سوخت و حامل های انرژی، بلکه برای فراوری محصولات پلاستیکی هم با مسائل مهمی روبرو است.

اما کارشناسان معتقدند که واردات زباله پلاستیکی برای استفاده در صنعت بازیافت، اگر چه در کوتاه مدت، سودآور و به صرفه است اما در درازمدت آسیب های جدی به محیط زیست ترکیه وارد می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1876

به "ترکیه و پیامدهای واردات زباله پلاستیکی از اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه و پیامدهای واردات زباله پلاستیکی از اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید