تصویب مجوز واردات 70 هزار خودرو سواری در کمیسیون تلفیق

به گزارش تور بالی اندونزی، در لایحه بودجه سال 1401 مجوز واردات 50 هزار خودرو سواری ذکر شده بود که این مسئله در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و در جریان آنالیز لایحه بودجه دولت حذف شد، اما پس از ورود بودجه به صحن در روز های اخیر و آنالیز پیشنهادات نمایندگان مجلس در صحن و کمیسیون، بحث واردات خودرو ها سواری نیز مجددا مورد آنالیز نهاده شد.

تصویب مجوز واردات 70 هزار خودرو سواری در کمیسیون تلفیق

به گزارش تسنیم؛ جعفر قادری عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در تبادل نظر با تسنیم و در پاسخ به سوالی در خصوص تغییرات الحاقی تبصره 7 لایحه بودجه سال 1401 گفت: شب گذشته بحثی در خصوص این تبصره مطرح و اعداد مربوط به آن اصلاح شد.

وی اضافه نمود: یکی از موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد، بحث واردات خودرو های سواری بود که در کمیسیون رای آورد.

قادری در خصوص مشخص مجدد واردات خودرو در لایحه بودجه با وجود اینکه پیش از این بحث حذف واردات خودرو های سواری به وسیله کمیسیون تلفیق مطرح شده بود، گفت: تعدادی از نمایندگان معتقد بودند که با توجه به بازدید اخیر رییس جمهور از ایران خودرو و تاکید بر فراهم کردن زمینه برای واردات خودرو، فرصت مناسبی است تا مجلس نیز در این موضوع ورود پیدا کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر بعضی نمایندگان اعتقاد داشتند به این علت که مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنان طرح مجلس در خصوص واردات خودرو های را مشخص تکلی ننموده است، مجددا درگیر موضوع نشویم. در هر صورت اختلاف نظر هایی در این زمینه وجود داشت، اما در نهایت این پیشنهاد رای مثبت کمیسیون تلفیق را دریافت کرد.

وی در خصوص نظر دولت در بحث واردات خودرو های سواری نیز گفت: نظر دولت در خصوص واردات خودرو های سنگین مثبت بود، اما اعلام کردند که در خصوص خودرو های سواری نظر مشخصی ندارند.

در بحث خودرو، کیسیون تلفیق کمیسیون براساس دلایلی واردات خودرو را حذف نموده بود، پس از ورود بودجه به صحن پیشنهاد واردات خودرو های سواری مجددا مطرح شد که در نتیجه این موضوع در کمیسیون تلفیق آنالیز و تصویب شد.

تصویب واردات 70 هزار خودرو سواری در کمیسیون تلفیق

براساس تغییرات اعمال شده در کمیسین تلفیق مجلس شورای اسلامی، متن جز یک الحاقی تبصره 7 بودجه سال 1401 به توضیح زیر است: به منظور تامین اقتصادی شبکه راه آهن کشور و ایجاد خطوط ریلی مورد احتیاج اعم از قطار عادی، برقی، پرسرعت و قطار شهری و تکمیل طرح های نیمه تمام در خطوط ریلی و اصلاح نقاط حادثه خیز در جاده ها، توسعه فرهنگ حمل و نقل و ارتقاء مدیریت عبور و مرور و ناوگان حمل و نقل به دولت اجازه داده می گردد در سال 1401 از محل ارز غیر صادراتی و با رعایت سیاست های کلی نظام نسبت به صدور مجوز واردات به صورت ذیل به وسیله بخش خصوصی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی با تعرفه ورودی که به تصویب هیئت وزیران می رسد اقدام و عایدی ناشی از آن را پس از گردش خزانه به حساب ردیف شماره پنجاه این قانون واریز نماید.

بعلاوه سید محدرضا میرتاج الدینی رئیس کمیته هدفمندی یارانه های کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 نیز در خصوص اقلام وارداتی مورد نظر در الحاقی تبصره 7، گفته بود: اقالم وارداتی شامل تعداد 50 هزار دستگاه خودروی سواری و 20 هزار دستگاه خودروی سواری دوگانه سوز هیبریدی و برقی، تعداد 10 هزار دستگاه کامیون، تریلی، تریلی یخچالدار و کشنده، تعداد 10 هزار دستگاه اتوبوس برون شهری و درون شهر، تعداد یک هزار دستگاه واگن و واگن یخچال دار و تعداد 5 هزار دستگاه دستگاه ماشین آلات سنگین راهسازی اعم از نوع ساخت یا حداکثر 5 سال ساخت خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 21 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1401 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2182

به "تصویب مجوز واردات 70 هزار خودرو سواری در کمیسیون تلفیق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب مجوز واردات 70 هزار خودرو سواری در کمیسیون تلفیق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید