ثبات نسبی در بازار مرغ ، مرغداران خواستار اصلاح قیمت مصوب مرغ هستند

به گزارش تور بالی اندونزی، به گزارش خبرنگاران، حبیب اسداله نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه بازار مرغ در ثبات نسبی به سر می برد، اظهار کرد: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده 15 هزار و 500 تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها 21 هزار و 500 تا 22 هزار تومان است.

ثبات نسبی در بازار مرغ ، مرغداران خواستار اصلاح قیمت مصوب مرغ هستند

وی اضافه نمود: در حال حاضر در برخی استان ها مرغ کمتر از نرخ مصوب عرضه می شود و در برخی مواقع مرغداران در فروش دچار چالش هایی هستند که انتظار می رود دولت همانند مواقعی که قیمت بالاست و با استفاده از اهرم های مختلف فشار می آورد تا مرغدار مرغ را با نرخ مصوب عرضه کند، در شرایط فعلی به تعهدات خود عمل کند و مرغ را با نرخ مصوب از آن ها خریداری کند.

اسداله نژاد فروش مرغ با نرخ بالاتر از 25 هزار تومان به بهانه های مختلف را تخلف دانست و گفت: دستگاه های مربوط باید از چنین تخلفاتی جلوگیری کنند.

این مقام مسئول با تاکید بر اصلاح قیمت مصوب مرغ گفت: با توجه به افزایش قیمت مولفه های تولید، روز گذشته در نامه ای خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفتیم که اگر قیمت مرغ اصلاح نشود، بازار دچار چالش و بحران خواهد شد چرا که قیمت مصوب کنجاله سویا 15 درصد و ذرت 14 درصد توسط کارگروه تنظیم بازار بعد از اعلام نرخ مصوب افزایش داشته است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی قیمت هر قطعه جوجه یکروزه را 4 هزار و 200 تومان گفت و اضافه نمود: گرچه روز گذشته 700 تومان نرخ هر قطعه جوجه یک روزه کاهش داشته، اما کماکان بالاتر از نرخ مصوب عرضه می شود که این عوامل در افزایش هزینه های تولید تاثیر بسزایی دارد.

وی با بیان اینکه 85 درصد نهاده های دامی با نرخ مصوب در اختیار مرغداران قرار می گیرد، اظهار کرد: گرچه مسئولان دولتی اذعان می کنند که 100 درصد نهاده ها با نرخ مصوب تامین می شود، اما سهمیه اختصاصی ملاک نیست و آنچه حائز اهمیت است میزان نهاده ای که مرغدار در طول دوره پرورش نیاز دارد که از دیدگاه دولت با تامین 4 کیلو نهاده به ازای هر قطعه می گوید که 100 درصد نهاده را تامین کرده، درحالی که این میزان جوابگوی یک دوره پرورش نیست.

اسداله نژاد قیمت کنونی هر کیلو ذرت در بازار سیاه را 3 هزار و 800 تومان و کنجاله سویا را 9 تا 10 هزار تومان گفت و گفت: با تامین بخش اعظم نهاده از طریق سامانه بازارگاه، قیمت در بازار آزاد کاهش چشمگیری داشته است.

این مقام مسئول درباره آینده بازار مرغ گفت: اگر 100 درصد نهاده با نرخ مصوب تامین و اصلاح قیمت مصوب مرغ صورت گیرد، در بازار بحران و تنشی نخواهیم داشت، در غیر این صورت بحران بازار بیش از مقطع فعلی است.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در تامین مرغ شب عید نداریم، گفت: با وجود آنکه جوجه ریزی های فعلی 45 روز بعد به بازار عرضه می شود، از این رو تا بازار شب عید یکبار دیگر باید در واحد ها جوجه ریزی شود که بدین ترتیب اگر دولت به تعهدات خود در تامین نهاده عمل کند و قیمت مصوب بر مبنای مولفه های تولید اصلاح شود، مسئله ای در تامین مرغ بازار شب عید نخواهیم داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1546

به "ثبات نسبی در بازار مرغ ، مرغداران خواستار اصلاح قیمت مصوب مرغ هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبات نسبی در بازار مرغ ، مرغداران خواستار اصلاح قیمت مصوب مرغ هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید