حقایقی درباره سیر و خون آشام

به گزارش تور بالی اندونزی، بزرگترین فایده و خاصیت سیر کمک آن به تغذیه بهتر است. افسانه های مردمی زیادی از فواید سیر در رژیم غذایی روزانه حمایت می کنند، اما داده ای که در آزمایشگاه ها به دست آمده و این نکته را تأیید کند، نداریم.

حقایقی درباره سیر و خون آشام

هزاران سال مردم از یک نوع سبزیجات برای طعم دادن به غذا، درمان عفونت گوش و البته دور کردنِ خون آشام ها استفاده کرده اند و آن چیزی نیست جز سیر.

به گزارش خبرنگاران، سیر پیازِ خوراکیِ گیاهی از خانواده سوسن است که بومی آسیای مرکزی است. این ماده غذایی علاوه بر آنکه برای خوش طعم کردنِ غذا ها استفاده می شود، از دیرباز در فرهنگ هایی مانند فرهنگ مصری، یونانی، رومی، چینی و ژاپنی برای اهداف درمانی و سلامتی هم استفاده می شده است.

اریک بلاک، استاد بازنشسته شیمی در دانشگاه آلبانی در نیویورک و نویسنده کتاب سیر و آلیوم های دیگر می گوید: ارتباطی که در داستان های مردمی بین خون آشام ها و سیر برقرار شده است به ماده آلیسین مربوط است. آلیسین یک نوع ترکیب گوگردی است که در هنگام خرد کردنِ سیر از آن متصاعد می شود.

بلاک می گوید: ترکیبات گوگرد به پیاز سیر اجازه می دهند تا زمانیکه در داخل زمین است بتواند به حیات خود ادامه دهد و از شکارچیان میکروسکوپی و بزرگتری که آن را احاطه کرده اند جان سالم به در ببرد.

ترکیبات بدبو و سوزاننده که در هنگام خرد شدنِ سیر در فضا پخش می شود مانع از آن می شود که جانوران درون و بیرون از خاک به آن حمله کنند.

در افسانه های اروپایی قرون وسطی این باور وجود داشت که خون آشام ها - موجودات تخیلی که خون می نوشند و توانسته اند بر ژانر وحشت مسلط شوند - به واسطه یک بیماری خونی به این شرایط دچار شده اند؛ بنابراین آدم هایی که با خودشان سیر حمل می کردند فکر می کردند که سیر یک آنتی بیوتیک قوی است که می تواند هیولا ها را از بین ببرد.

برطبق موزه تاریخ طبیعی کارنگی، بیماری خونی پورفیریا از این باور مردم حمایت می کرد. پورفیریا گروهی از اختلالات هستند که مشخصه شان معیوب شدنِ آنزیمی است که بدن برای تولید هم (heme) به آن ها نیاز دارد. هم ترکیباتی قرمز رنگ و حاوی آهن است که به انتقال اکسیژن به تمام بدن کمک می کند.

این اختلال می تواند باعث رنگ پریدگی و عقب نشینیِ لثه ها شود که باعث می شود دندان ها بزرگتر به نظر برسند. سیر و نور خورشید علائم این بیماری را بدتر می کند؛ بنابراین بیمارانی که دچار پورفیریا هستند باید از هر دو پرهیز کنند، دو عادتی که برخی از مردم به خون آشام ها نسبت می دادند.

مقاله ای که در سال 2014 در نشریه بین المللی مدسین منتشر شده است می گوید: خون آشام ها (یا افرادی که دچار پورفیریا) هستند ممکن است با خوردن خون انسان به لحاظ نظری بتوانند ذخایر هِم خود را دوباره پر کنند.

نقش آلیسین در سیر

آلیسین بعلاوه ترکیبی است که درواقع بیشترین خواص سلامتی سیر مرتبط با آن است. برخی مطالعات کوچک نشان داده اند که سیر می تواند به میزان کم باعث بهبود فشار خون، کلسترول، عملکرد سیستم ایمنی شده و از برخی سرطان ها و تنش اکسیداتیو -عدم تعالی که منجر به بیماری هایی مانند سرطان، آلزایمر و دیابت می شود-پیشگیری کند.

سایر مطالعات نشان داده اند که سیر در میزان بیشتر می تواند از اندام ها در مقابل مسمومیت فلزات سنگین پیشگیری کند. یک مطالعه که به مدت 4 هفته روی کارگران یک کارخانه باتریِ خودرو سازی انجام شد نشان داد که مصرف سیر در این مدت سطح سرب خون آن ها را تا 19 درصد کاهش داده بود.

آلن اسلوسارنکو، استاد فیزیولوژی در دانشگاه آخن در آلمان، می گوید: افسانه های مردمی زیادی از فواید سیر در رژیم غذایی روزانه حمایت می کنند، اما ما داده ای که در آزمایشگاه ها به دست آمده و این نکته را تأیید کند، نداریم.

نتایج مطالعات خیلی غیرقطعی و فرعی بوده است. بعلاوه، بسکمک از این مطالعات سیر را در دوز های بالا، به شکل غلیظ شده یا در شکل آلیسین تثبیت شده استفاده کرده اند. یکی از دلایلی که محققان از آلیسین تثبیت شده استفاده کرده اند این است که وقتی سیر وارد بدن می شود، دستگاه گوارش مجبور است آن را قبل از رسیدن به کبد و دفع شدن با مواد زائد، ریز و خنثی کند تا مواد مغذیِ آن از طریق جریان خون جذب شود. بلاک می گوید: بنابراین شانس اینکه [سیر]در جایی از بدن به یک سلول برسد، بسیار اندک است.

آیا می شود آلیسین را به یک داروی مفید تبدیل کنیم؟

بلاک می گوید: بزرگترین مسئله همین است: چطور ترکیب آلیسین را با تمام ویژگی های منحصربه فردی که نشان داده شده برای سلول های انسانی دارد، دریافت و آن را تبدیل به دارویی مؤثر کنیم؟

او می افزاید: تبدیل کردنِ آلیسین به دارو بسیار بسیار پرچالش است و باعث شده که بسکمک از شرکت ها-که در پی پول و تجارت هستند - ادعا های غلطی درباره فعالیت این ترکیبات در سلول های انسانی منتشر کنند.

به عبارت دیگر، برخی از شرکت ها تلاش کرده اند مردم را متقاعد کنند که فقط به این دلیل که این ماده در آزمایش ها بسیار فعال بوده، به نام قرص یا مکمل هم می تواند در بدن فعال باشد.

اسلاسارنکو، می گوید: آلیسین هنگام طبخ از بین می رود و مکمل هایی که معمولاً بدون نسخه فروخته می شوند فاقد ترکیبات آلیسین هستند. و، چون سازمان غذا و داروی آمریکا بر مکمل های غذایی نظارت ندارد، تبلیغ کنندگان می توانند هر ادعایی که دوست دارند، بکنند.

اثرات جانبی ممکن

باتوجه به این مطالبی که گفته شد، شما ممکن است فکر کنید مصرف سیر خام می تواند برای سلامتی مفید باشد. بلاک می گوید، اما باید بگوییم چنین تفکری به چند دلیل خوب نیست: ازآنجایی که آلیسین ماده دفاعی قدرتمند سیر است، خوردن سیر خام می تواند سوختگی و تحریک شدید شود.

بلاک توضیح می دهد که هر چه متابولیسم فردی کندتر باشد، بیشتر احتمال دارد که عوارض جانبی سیر مانند بثورات، سوزش معده، تحریک معده و سوختگی در مری یا دستگاه گوارش را تجربه کند.

بلاک می گوید: برخی از افرادی که سیر خام خورده یا آن را به پوست شان مالیده اند، با سوختگی درجه دوم به اورژانس مراجعه کرده اند.

بلاک می گوید: برخی از فرهنگ ها چنین مسئله ای ندارند. برای مثال در برخی از منطقه ها مدیترانه ای، مردم سیر خام می جوند، و من حدس می زنم که آن ها نسبت به سیر مقاوم شده اند. اما برای بسکمک جا های دیگر این ماده بسیار خطرناک است؛ بچه ها به هیچ وجه نباید آن را مصرف کنند و نباید در منطقه ها حساس بدن استفاده شود.

سیر یک طعم دهنده است نه یک نوشدارو

شاید بزرگترین فایده سیر کمک آن به تغذیه بهتر است. سیر حدود 2 درصد از مقادیر توصیه شده مهمیم، فسفر و ویتامین ب 6 و 1 تا 2 درصد از مقادیر روزانه توصیه شده کلسیم، ویتامین ث، پتاسیم و سلنیوم را دارد.

عطر و مزه سیر می تواند طعم گوشت، غذا های دریایی، سبزیجات، پاستا، پیتزا و ... را بهتر کند. بلاک می گوید: سیر درست مانند میوه هایی مانند بلوبری و بقیه چیز های دیگری که باید مصرف کنیم، بخشی از رژیم غذایی سالم است.

سیر و پیاز و گیاهان مرتبط با آن ها به لحاظ علمی یکی از شگفتی های طبیعت هستند. فکر می کنم ما با علم هیجان انگیزی روبرو هستیم که باید کشف شود. فکر می کنم که در آینده دانشمندان می توانند راه هایی را برای استفاده از مولکول های این مواد برای درمان بیماری ها پیدا کنند. اما باز هم می گویم که تمام قدرت علم باید برای آزمایش ترکیبات آن ها به شکلی صادقانه و عادلانه به کار گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که این ترکیبات واقعاً اثربخش هستند.

منبع: CNN

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1852

به "حقایقی درباره سیر و خون آشام" امتیاز دهید

1 کاربر به "حقایقی درباره سیر و خون آشام" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی درباره سیر و خون آشام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید