خبرنگاران رایزنی وزرای خارجه انگلیس و فرانسه درباره ایران

به گزارش تور بالی اندونزی، لندن - خبرنگاران - دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس عصر دوشنبه با ژان-ایو لودریان همتای فرانسوی خود درباره ایران گفت وگو کرد.

خبرنگاران رایزنی وزرای خارجه انگلیس و فرانسه درباره ایران

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

وزیر امور خارجه انگلیس با انتشار پیامی در توییتر اضافه کرد: گفت وگوی خوبی را با لودریان درباره مسائل مهم از جمله ایران، جلوگیری از اجرای طرح الحاق [کرانه باختری به سرزمین های اشغالی] و مذاکرات صلح خاورمیانه داشته اند.

وی توضیح داد: لندن و پاریس به همکاری خود برای حمایت از ثبات و امنیت جهانی ادامه می دهند.

راب هفته گذشته نیز به صورت جداگانه میزبان وزرای امور خارجه آمریکا و آلمان بود تا درباره مجموعه ای از مسائل روابط دوجانبه، تحولات خاورمیانه از جمله ایران رایزنی نمایند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به انگلیس کوشش کرد تا مقام های این کشور را برای حمایت از طرح واشنگتن در مورد تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران تشویق کند.

آمریکا ماه هاست که برای جلوگیری از انتها ممنوعیت تسلیحاتی ایران با کشورهای همفکر خود مشغول رایزنی و کارزارهای دیپلماتیک را در پایتخت های منطقه پیگیری نموده است. اعضای باقی مانده برجام به ویژه روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی آمریکا که در تضاد کامل با قطعنامه 2231 است، مخالفت نموده اند.

کشورهای اروپایی عضو برجام ماه گذشته با صدور بیانیه ای توضیح دادند که به اجرای کامل قطعنامه 2231 پایبند هستند. آن ها باب اشتراک نظر با آمریکا درباره انتها تحریم های تسلیحاتی ایران را بازگذاشته اما بر لزوم حفظ برجام و پرهیز از اقدامی که این توافق را به مخاطره بیندازد تاکید کردند.

در این بیانیه که متعاقب ملاقات وزرای خارجه سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در برلین منتشر شد، آمده است: ما نسبت به اجرای کامل قطعنامه 2231 که در سال 2015 از برجام پشتیبانی کرد متعهد می مانیم. اما بر این باور نیز هستیم که لغو برنامه ریزی شده تحریم سازمان ملل در مورد تسلیحات متعارف در اکتبر آینده بر اساس قطعنامه 2231 می تواند پیامدهای قابل توجهی برای امنیت و ثبات منطقه ای داشته باشد.

این بیانیه می افزاید: ما قصد داریم این مساله را با هماهنگی تنگاتنگ با روسیه و چین به عنوان شرکت نمایندگان باقی مانده در برجام و همچنین با سایر اعضای شورای امنیت و سایر طرف های دخیل آنالیز کنیم. ما عمیقاً بر این باوریم که هر کوشش یکجانبه برای توسل به ساز و کار بازگشت اتوماتیک تحریم ها می تواند پیامدهای وخیمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد داشته باشد.

آن ها در این بیانیه توضیح دادند؛ هر تصمیمی که می تواند با کوشش های کنونی ما برای حفظ برجام ناسازگار باشد، حمایت نخواهیم کرد.

از سویی ناتوانی طرف های اروپایی به اجرای تعهدات برجامی و گام های ایران برای کاهش تعهداتش در این توافق، تنش های جدیدی را در عرصه رقم زده است.

ایران به دنبال خروج یکجانبه آمریکا از برجام، کوشش کرد، توافق هسته ای را به شرط عمل دیگر طرف های این توافق به تعهداتشان، حفظ کند؛ اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی تروئیکای اروپایی برای حفظ بهره مندی مالی ایران، گام های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی شصت روزه شروع کرد.

براین اساس، ایران 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را بیان کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط براساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

ایران بارها اعلام نموده که اگر سایر طرف های باقی مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا نمایند، گام های کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1259

به "خبرنگاران رایزنی وزرای خارجه انگلیس و فرانسه درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رایزنی وزرای خارجه انگلیس و فرانسه درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید