دستور العمل امتحانات سرانجام ترم دانشگاه علامه طباطبایی

به گزارش تور بالی اندونزی، دستور العمل امتحانات خاتمه نیمسال دوم سال تحصیلی سال 99-98 دانشگاه علامه طباطبایی اعلام شد.

دستور العمل امتحانات سرانجام ترم دانشگاه علامه طباطبایی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، معاونت آموزشی این دانشگاه با صدور اطلاعیه شماره 7 خود، دستور العمل امتحانات انتها نیمسال دوم سال تحصیلی سال 99-98 را بیان کرد.

در این دستورالعمل آمده است: با عنایت به دستورالعمل ابلاغی معاون محترم آموزشی وزارت متبوع درخصوص چگونگی ارزشیابی انتهای و برگزاری امتحانات نیمسال دوم سال تحصیلی 99 - 98 و با توجه به شرایط پیش آمده و شیوع بیماری کرونا، آنالیز همۀ جوانب و تأکید بر حفظ سلامتی دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه، برگزاری امتحانات انتها نیمسال دوم سال تحصیلی 99 - 98 فعلاً به صورت حضوری امکانپذیر نیست. بدیهی است بر اساس مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا چنانچه شرایط تغییر کند، تصمیمات آینده از قبیل برگزاری آزمون حضوری متعاقباً اعلام خواهد شد. با توجه به این که فرایند آموزش و تدریس به وسیله آموزش مجازی دانشگاه استمرار یافته است و جهت جلوگیری از تبعات منفی تعویق امتحانات برای کلیۀ دانشجویان، خصوصاً دانشجویان ترم های انتهای، دستورالعمل برگزاری امتحانات در این ترم به توضیح ذیل مطابق مصوبه شورای دانشگاه ابلاغ می گردد.

شیوه های برگزاری امتحانات

1. برگزاری آزمون انتهای به وسیله بخش آزمون ساز سامانۀ آموزش مجازی دانشگاه: امکان طراحی سؤال و برگزاری آزمون برخط در بخش آزمون ساز سامانۀ آموزش مجازی دانشگاه با استفاده از انواع سؤال های چند گزینه ای (تستی) و تشریحی برای تمامی دروس، فراهم شده است. استادان محترم می توانند پس از طراحی و تدوین سؤال ها در این سامانه و معین کردن بارم نمره و مدت زمان پاسخگویی معین، امتحان را در تاریخ و ساعت مقرر برگزار نمایند. همچنین دانشگاه در بخش آزمون سامانۀ آموزش مجازی در حال ایجاد قالبی است که به صورت پیش فرض طراحی امتحان را برای استادان تسهیل می نماید و چگونگی آن متعاقباً اعلام می گردد. توصیه می گردد برای بهبود کیفیت ارزشیابی دانشجویان مقطع کارشناسی از این روش به شیوۀ آزمون چند گزینه ای با استفاده از سؤال های تصادفی و مدت زمان محدود برای هر سؤال استفاده گردد. چگونگی ساخت آزمون در سامانه آموزش مجازی دانشگاه به وسیله برگزاری کارگاه در هفتۀ آموزش، ارائۀ فیلم کارگاه و راهنمای استفاده از این سامانه در اختیار استادان قرار می گیرد.

2. آزمون انتهای در خانه (کتاب باز): به تشخیص استاد درس و طرح سؤال های تشریحی و تحلیلی باز پاسخ، می توان آموخته ها و خلاقیت دانشجویان را با ارائه سؤال ها به آنها و دریافت پاسخ ها در مهلت معین سنجید. کاربرد این روش مستلزم نگهداری مستندات مربوط به پاسخ دانشجویان به سؤال های امتحان است. در کنار این روش به تشخیص استاد می توان از آزمون شفاهی برخط بین استاد و دانشجو با ذکر پروتکل آزمون از سوی استاد، مانند مهلت پاسخگویی به هر سؤال استفاده کرد.

3. آزمون کیفی مبتنی بر فعالیت های پژوهشی و کارپوشه به همراه مستندات: متناسب با اهداف دروس، امکان تعریف و واگذاری پروژه هایی وجود دارد که برای اجرای آنها لزومی به خارج شدن دانشجو از منزل نیست و در شرایط کنونی قابلیت اجرا دارند. در این صورت می توان بخشی از نمره را به تحویل پروژه های پژوهشی و کارپوشه مبتنی بر مستنداتی از قبیل حضور و فعالیت دانشجو در کلاس و مشارکت در بحث ها، پرسش و پاسخ های شفاهی، حل تمرین ها، ارائۀ انواع تکالیف، آزمونک (کوئیز)، انجام پروژه های کلاسی، چکیده نویسی، خلاصه کردن، سخنرانی و ارائۀ مقالۀ کلاسی به صورت برخط که انجام آنها در شرایط جاری امکان پذیر است، تخصیص داد. استفاده از این شیوه در سنجش دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی پیشنهاد می گردد. چنانچه بعضی از استادان محترم در سنوات گذشته تمامی نمرۀ آزمون را به ارائۀ پروژه اختصاص داده اند، حفظ این رویه در نیمسال جاری بلامانع است.

نکات مورد توجه در برگزاری امتحانات انتهای

1. امتحانات نهایی انتها ترم از تاریخ 7 ماه الی 18 تیرماه 99 برگزار خواهد شد. برگزاری کلاس ها در این تاریخ محدودیتی ندارد. بازۀ ثبت نمرات از تاریخ آغاز امتحانات تا 30 شهریور ماه برای تمامی مقاطع فعال خواهد بود و ضرورت دارد استادان محترم بازۀ زمانی هفت روز برای پاسخگویی به اعتراض های دانشجویان و ثبت نهایی نمرات را رعایت فرمایند.

2. ضروری است ارزشیابی دانشجو به صورت ترکیبی از روش های فوق انجام گردد تا تصویر روشن تری از کیفیت یادگیری دانشجویان در اختیار استاد قرار گیرد و مستندات مربوط به امتحان یا کارپوشه تحویل داده شده نگهداری گردد.

3. استفاده از قابلیت های مؤثر بخش آزمون ساز سامانۀ آموزش مجازی دانشگاه مانند تنظیم ارائۀ سؤالات به صورت تک به تک و تصادفی و با زمان محدود پاسخگویی، به منظور حفظ سلامت آزمون ضرورت دارد.

4. استاد هر درس مرجع ارزیابی دانشجو در آن درس است و ضروری است در زمان برگزاری امتحان در دسترس باشد.

5. دانشجویانی که به دلایل موجه امکان شرکت در آزمون را پیدا نمی نمایند، پس از ارائه و آنالیز مستندات در کمسیون های مربوطه و موجه تشخیص دادن غیبت در امتحان، متعاقباً فرصتی جهت برگزاری امتحان، به همان شیوه که قبلاً برگزار شده است، برای ایشان در نظر گرفته و اعلام خواهد شد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1142

به "دستور العمل امتحانات سرانجام ترم دانشگاه علامه طباطبایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور العمل امتحانات سرانجام ترم دانشگاه علامه طباطبایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید