ده ها هزار انگلیسی به خیابان ها آمدند

به گزارش تور بالی اندونزی، ایرنا نوشت: ده ها هزار انگلیسی معترض به قتل جورج فلوید سیاهپوستی که به دست پلیس خشن آمریکا به قتل رسید، امروز (چهارشنبه) در مرکز لندن دست به تظاهرات زدند.

ده ها هزار انگلیسی به خیابان ها آمدند

معترضان به نشانه همبستگی با اعتراضهای ضدنژادپرستی در آمریکا و سراسر جهان در میدان هاید پارک لندن تجمع کرده و فریاد اعتراض سر دادند.

آنها که در چند روز گذشته در سایر نقاط پایتخت انگلیس از جمله روبروی سفارت آمریکا نیز تظاهرات کرده اند، شعارنوشته هایی را در دست دارند که روی آنها نوشته است: زندگی سیاهان مهم است، سیاهی پوست من جرم نیست و تا زمانی که عدالت نباشد، آرامش نیست.

معترضان انگلیسی با مشت هایی گره کرده آخرین کلام جورج فلوید را که نمی توانم نفس بکشم فریاد زده و خواستار اجرای عدالت شدند.

بر اساس برنامه اعلام شده، کنندگان سازمان های حقوق بشری، اتحادیه های کارگری، دانشجویان و فعالان مدافع حقوق سیاه پوستان انگلیس قرار است تا ساعاتی دیگر درباره تحولات آمریکا و محکومیت خشونت ها در این کشور سخنرانی کنند.

اعتراض ها به نژادپرستی در انگلیس از روز شنبه گذشته شکل جدی تری گرفته و نهادهای حقوق بشری برای روزهای آینده تظاهرات متعددی را در سراسر کشور برنامه ریزی کرده اند.

علاوه بر تظاهرات امروز در هاید پارک، معترضان انگلیسی قرار است ساعت 6 عصر به وقت محلی مقابل درب منازل خود زانو زده و شعارنوشته هایی را به نشان همبستگی با تظاهرکنندگان آمریکایی حمل کنند.

جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی هشت روز پیش بود که به طرز فجیعی به دست ماموران پلیس شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا کشته شد، اقدامی که موجب خشم سراسری در ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان در اعتراض به رفتار ماموران پلیس آمریکا با شهروندان آفریقایی تبار این کشور شده است.

فلوید سه شنبه هفته گذشته (6 خرداد) در حالی که درک شووین افسر پلیس سفیدپوست در حدود نه دقیقه زانویش را روی گردن او گذاشته بود، بطور غم انگیزی به قتل رسید.

موج اعتراض ها به اقدام وحشیانه پلیس آمریکا همچنان جریان دارد و بیش از 40 شهر این کشور را فرا گرفته است. دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا معترضان را اراذل و اوباش و تروریست های داخلی خوانده و به آنها هشدار داده وقتی غارت شروع شود، شلیک هم شروع می شود.

نخست وزیر انگلیس امروز پس از هشت روز به نا آرامی های آمریکا واکنش نشان داد و قتل شهروند سیاهپوست به دست پلیس سفیدپوست این کشور را تکان دهنده و توجیه ناپذیر خواند و آن را محکوم کرد.

بوریس جانسون امروز (14 خرداد) در جلسه پرسش و پاسخ از نخست وزیر انگلیس در مجلس عوام این کشور کشته شدن شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس سفیدپوست این کشور را تکان دهنده و توجیه ناپذیر خواند.

وی تاکید کرد که حق مردم آمریکا برای برگزاری تظاهرات را به شرط مسالمت آمیز و قانونی بودن به رسمیت می شناسد.

جانسون این اظهارات را در واکنش به سخنان کی یِر استارمر رهبر حزب اصلی مخالف دولت مطرح نمود که گفته بود، از کشته شدن جورج فلوید شوکه شده و عصبانی است. وی رفتار پلیس آمریکا را نماد صریح نژاد پرستی و تنفر خواند که بسیاری از شهروندان اقلیت های قومی در این کشور تجربه می کنند.

استارمر از اینکه بوریس جانسون تا به امروز واکنش قاطعی به این مساله نشان نداده ابراز شگفتی و شرح داد: امیدوارم در تماس بعدی با رئیس جمهوری آمریکا مراتب انزجار انگلیس را نسبت به رفتار او در واکنش به این حادثه اعلام کنید.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1183

به "ده ها هزار انگلیسی به خیابان ها آمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ده ها هزار انگلیسی به خیابان ها آمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید