دوج و 16 نکته ای که درباره آن نمی دانستید

به گزارش تور بالی اندونزی، zoomit.ir - سعید ضیاء: دوج یکی از خودروسازان مطرح آمریکایی است که در سال 1900 تاسیس شد. اما از حدود یک قرن پیش شهرت دوج فراتر از نام شهری شده که در آن به وجود آمد. شرکت دوج با اتومبیل هایش در فیلم های بسیاری درخشیده و حتی در بعضی از جنگ ها هر دو سوی جبهه از اتومبیل های دوج بهره گرفته اند. این ها تنها گوشه ای از تاریخچه دوج است.

دوج و 16 نکته ای که درباره آن نمی دانستید

دوج (یا تلفظ صحیح آن، داج) یکی از قدیمی ترین و مطرح ترین خودروسازان آمریکایی است که به دلیل ساخت خودروهای قدرتمند با ظاهر جذاب، هواداران زیادی دارد. اما این شرکت نیز همانند سایر فراورینمایندگان فعال صنعت خودروسازی، تاریخچه و حقایق بسیار جالبی دارد که مطمئنا از آن ها اطلاعی ندارید. در ادامه 16 مورد نکات خواندنی دوج ذکر شده اند، که در نوع خود بسیار جالب هستند.

1. برادران دوج کار خود را با ساخت دوچرخه آغاز کردند

اولین ریسک دونفره آن ها، تأسیس شرکت دوچرخه سازی در شهر ویندزرِ کانادا بود، چرا که وقتی به دوچرخه فکر می کنید ناخودآگاه به یاد کانادا می افتید و دوچرخه ساختن در چنین شهری مانند این است که در سوئیس آغاز به ساخت ساعت کنید!

2. هوراس دوج کیفیت سواری دوچرخه ها را بهبود بخشید

او به خاطر ساخت بلبرینگ دوچرخه ای که نسبت به گرد و خاک مقاوم بود توانست در سال 1896 شماره ثبت 567.851 را دریافت کند. در حال حاضر تمام بلبرینگ های یک دوچرخه با همین ایده ساخته می شوند؛ بنابراین به نشانه احترام به آن هم که شده برچسب سرِ قوچ (نماد دوج) را بر روی دوچرخه خود بچسبانید.

3. بعد از دوچرخه، آن ها اجاق گاز ساختند

بعد از تعطیل کردن کسب و کار دوچرخه فروشی در سال 1900، برادران دوج با دستگاه های ماشین کاریِ فلزی کار می کردند. کار آنها مرتبط با پخت و پز بود و قطعات مکانیکی اجاق گازها را می ساختند.

4. دوج توانست به فراوری انبوه نخستین خودروی آمریکایی یاری کند

از آنجا که ساخت اجاق گازها هیجان کمتری نسبت به خودروها دارد، برادران دوج تصمیم گرفتند تا قطعات خودرو بسازند. در سال 1910 آن ها برای فورد مدل T قطعه می ساختند. در واقع آن ها در آن سال ها، به استثناء بدنه، تمام قطعات از جمله موتور، محور چرخها و جعبه دنده را می ساختند.

5. مردم مایل بودند خودروهای دوج بفروشند؛ حتی پیش از آن که این برادران خودرویی به نام خود فراوری نموده باشند!

براساس اعتبار و شهرت برادران دوج در آن سال ها بیش از 22000 تقاضا همکاری به آن ها فرستاده شده بود تا نمایندگی انحصاری دوج باز نمایند؛ آن هم قبل از انتشار جزئیاتی درباره نخستین خودروی مستقل در نوامبر 1914. افرادی که انتخاب شده بودند سریعا پاداش این همکاری را دریافت کردند و دوج تا سال 1916 در آمریکا به یکی از پرفروش ترین برند های خودرویی تبدیل شد.

6. خودروهای دوج در نخستین سواره نظام مکانیکی در تاریخ آمریکا مورد استفاده نهاده شدند

در سال 1916 ٬ ستوان جورج پیتون جونیور، راهنمایی نخستین سواره نظام ماشینی- مکانیکی را در تاریخ ارتش آمریکا بر ضد پانچو ویلا (یاغی مکزیکی) بر عهده داشت. او این نبرد را تنها با سه خودروی بی سقف دوج و 15 سرباز انجام داد. در نهایت، پانچو ویلا توسط یک فروشنده تخم کدو در سال 1919 به ضرب گلوله در دوج کروکی خود کشته شد! پس از آن، در طول جنگ جهانی دوم، دوج ماشین ها و کامیون هایی برای ارتش ساخت و از طریق کارخانه ای در شیکاگو، توانست موتورهایی را هم برای بوئینگ مدل B29 Superfortress بسازد.

7. دوج وایپر یک سلاح محرمانه مبارزه با جرم و جنایت بود!

دوج وایپر خودروی قابل تغییر شکل و مناسب برای عملیات های مخفی نبود. اما در سال 1990 در مجموعه تلویزیونی به نام Viper حضور داشت. احتمالا شما هم متوجه شدید که ایده نام گذاریِ این مجموعه از کجا آمده است!

8. لامبورگینی موتور نخستین مدل وایپر را طراحی کرد

پیشرانه هیولای 10 سیلندر وایپر در سال 1991، 400 اسب بخار قدرت داشت. این خودرو تنها برای یک هدف ساخته شد، سرعت. دوج تا سال 1994 به وایپر سیستم تهویه هوا (برای سرنشینان) نیافزوده بود! احتمالا به این خاطر که با نشستن در وایپر گرما یا سرمای محیط را فراموش می کردید.

9. مدل General Lee نخستین حضور چارجر در سینما نبود

در فیلم Crazy Mary Dirty Larry خودروی چارجر اولین حضورش را در سینما تجربه می کرد. برخلاف خوشنامی برادران دوج، این ماشین توسط قهرمانِ بد فیلم رانده می شد و به همین علت خیلی مورد توجه قرار نگرفت.

10. خودروهای دوج بر روی موسیقی دانان مورد علاقه تان تأثیر گذاشته اند

بهترین نمونه در این زمینه آهنگ Outta Hell in My Dodge از لنرد اسکینرد است. اما دیگران هم از جمله فرنک زاپا در آهنگ Joes Garage یا بروس اسپرینگستین در آهنگ Jungleland و The Promise درباره خودروهای دوج آواز خوانده اند؛ هم چنین نیز جانی کش هم با نوشتن آهنگ General Lee برای موسیقی فیلم Dukes of Hazzard وارد این وادی شد.

11. دوج احتمالا کلمه قابل اتکا بودن را ابداع نموده است

در سال 1914، مسئول روابط عمومی دوج تئودور مک مانوس به این نتیجه رسید که صفت قابل اعتماد (Dependable) دیگر خسته نماینده شده است. بنابراین آن را به اسم تبدیل کرد و کلمه قابل اعتماد بودن (Depedability) ساخته شد. به لحاظ فنّی، در فرهنگ آکسفورد نخستین مثال از کلمه قابل اعتماد بودن به سال 1901 برمی شود، اما اگر بخواهیم جزئی تر به مسئله نگاه کنیم، این کلمه تا زمان ظهور فعالیت های مک مانوس، چندان جا نیفتاده بود.

12. دوج نخستین خودروی مخصوص زمستان را ساخت

در حوالی همان سال ها که کلمه قابل اعتماد بودن ابداع شد، دوج خودرویی را ساخت که از سقف فلزی جمع شونده بهره می برد. این سقف توسط چند تسمه بر روی خودرو قرار می گرفت و محکم می شد. این مدل به علت عایق بندی بهتر نسبت به خودروهایی که سقف پارچه ای داشتند به نام خودروی مخصوص زمستان شناخته شده بود.

13. لوگوی دوج برای بیش از 20 سال Fratzog نامیده می شد

از سال 1962 تا 1981، لوگوی دوج از سه مثلث به هم پیوسته ساخته شده بود. به این نوع ساختار هندسی Fratzog می گفتند. ظاهرا این اصطلاح توسط طراح این نماد ابداع شده بود زیرا هیچکس دیگری نتوانست نام بهتری برای آن پیدا کند.

14. دوج اولین خودرویی بود که بدنه ای تماما فولادی داشت

در سال 1914، دوج نخستین فریم تمام فولادی خود را ساخت و تا سال 1916 این شرکت حدود 70000 بدنه تمام فولادی فراوری کرد. دوج به راستی چیزی ساخت که تا ابد دوام داشته باشد!

15. دوج برای خانم ها خودرویی مخصوص طراحی و روانه بازار نموده بود

در سال 1950 دوج از مدل La Femme رونمایی کرد که شامل تودوزی با طرح غنچه های گل بود و همراه آن حتی یک کیف دستی زنانه هم عرضه می شد. در حالی که این مدل فروش قابل توجه ای نداشت، اما با توجه به سابقه دوج، در قالب حرکتی به برابری جنسیتی در نظر عموم مردم نهاده شد.

16. یک مدل مخصوص برای تگزاس

در سال 1956 دوج نسخه ویژه ای از مدل Coronet خود را تنها برای فروش در تگزاس عرضه کرد، که نشانه Texan روی بعضی از جاهای خودرو نقش بسته بود و کمی فضای داخلی آن لوکس تر از مدل پایه Coronet بود. از آنجایی که بعضی ایالت ها در آن دوره به شکل قابل توجهی قوانین مختلفی نسبت به چراغ های جلوی خودرو داشتند، اما Texan ویژگیهای ظاهری چراغ جلوی چهارتایی Coronet را نداشت. جالب است بدانید ایالت تگزاس همیشه به علت عشق و تعصب خاصی که نسبت به خودروهای عضلانی داشته اند مشهور هستند.

منبع: برترین ها
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 623

به "دوج و 16 نکته ای که درباره آن نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوج و 16 نکته ای که درباره آن نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید