رد یک باور اشتباه: زنگ آهن باعث کزاز نمی گردد

به گزارش تور بالی اندونزی، قبل از اینکه بحث عجیبی که در عنوان این مقاله خواندید را آغاز کنید، اجازه دهید یک چیز را روشن کنیم: اگر در محل کار یا جایی دیگر پای تان روی میخ رفت و زخمی شدید، باید حتما واکسن کزاز بزنید. با این حال، کزاز ربطی به زنگ آهن ندارد.

رد یک باور اشتباه: زنگ آهن باعث کزاز نمی گردد

کزاز به وسیله یک باکتری به نام کلوستریدیوم تتانی ایجاد می گردد که در خاک، غبار و مدفوع جانوران و انسان زندگی می نماید. اگر شما به وسیله چیزی که در مجاورت و تماس با این مواد بوده زخمی شوید، ممکن است به کزاز مبتلا شوید. ناخن ها محل رایجی برای انتقال هستند زیرا این باکتری در منطقه ها کم اکسیژن دوام می آورد.

پس چرا داستان هایی قدیمی درباره ایجاد کزاز به خاطر زنگ آهن وجود دارند؟ تصور قدیمی این است که اگر میخ برای مدت زیادی بیرون بوده و زنگار گرفته باشد، احتمال اینکه در معرض خاک های حامل این باکتری قرار گرفته باشد زیاد است. زنگار شکاف های کافی برای مخفی شدن باکتری را نیز فراهم می آورد، بنابراین به عنوان یک محیط پر خطر شناخته می گردد.

بهتر است واکسن های خود را به روز نگه دارید تا هرگز به کزاز دچار نشوید، زیرا باکتری ناقل آن یک سم عصبی قوی را در بدن آزاد می نماید که می تواند باعث قفل شدن عضلات و تشنج های شدید گردد که معمولا از آرواره ها آغاز می شوند.

منبع: کتاب کاله
انتشار: 18 شهریور 1401 بروزرسانی: 18 شهریور 1401 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2276

به "رد یک باور اشتباه: زنگ آهن باعث کزاز نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رد یک باور اشتباه: زنگ آهن باعث کزاز نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید