طرز تهیه کیک قهوه؛ کیکی خوشمزه و کافی شاپی

به گزارش تور بالی اندونزی، کیک قهوه یکی از کیک های خوشمزه و خوش طعم است که هواداران خاص خودش را دارد. می توانید این کیک را برای مهمانی های عصرانه یا تولد در منزل تهیه کنید و در کنار خانواده و دوستان از خوردن آن لذت ببرید. اگر دوست دارید، با طرز تهیه این کیک خوشمزه آشنا شوید.

طرز تهیه کیک قهوه؛ کیکی خوشمزه و کافی شاپی

در ادامه این مطلب با خبرنگاران همراه باشید.

مواد اولیه لازم برای تهیه کیک قهوه

آرد: 250 گرم

شکر: 180 گرم

پودر کاکائو: 2 قاشق مرباخوری

پودر قهوه: 1 قاشق سوپخوری

روغن مایع: 2/3 پیمانه

تخم مرغ: 3 عدد

شیر: 2/3 پیمانه

وانیل: 1/4 قاشق چایخوری

بکینگ پودر: 2 قاشق چایخوری

نمک: 1/8 قاشق چایخوری

قبل از اینکه طرز تهیه را بگوییم، ضروری است ابتدا شرحاتی درباره تهیه انواع کیک ارائه بدهیم

1- برای درست کردن هر کیکی باید مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین حداقل نیم ساعت قبل از آغاز همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه بدهید به دمای محیط برسند. همواره آرد و سایر مواد خشک را 3 بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می گردد. درنتیجه بافت کیک شما بهتر می گردد. برای الک کردن آرد حتماً آن را از الک ریز رد کنید.

نکته مهم دیگری که در خصوص آرد باید به آن توجه کنید، این است که کیفیت آرد های موجود در بازار متفاوت است. به همین دلیل متناسب با کیفیت آرد ممکن است میزان آن کم تر یا بیش تر از مقداری گردد که در دستور گفته شده است؛ بنابراین موقع اضافه کردن آرد به این مسئله توجه داشته باشید. اگر دیدید مواد کیک درحال سفت شدن است و هنوز مقداری از آرد باقی مانده است، یعنی آردی که اضافه نموده اید، کافی است و بقیه را دیگر اضافه نکنید.

اگر هم طبق دستور عمل کردید و حس کردید مواد کیک هنوز به آن غلظتی که باید برسد، نرسیده است؛ یعنی باید کمی بیش تر آرد اضافه کنید؛ بنابراین شما همواره مقدار آردی را که در دستور گفته شده است، تهیه کنید. حال ممکن است این مقدار باتوجه به کیفیت آرد کم یا زیاد گردد.

2- همواره 20 دقیقه قبل از اینکه کیک آماده رفتن در فر گردد، فر را روشن کنید تا گرم گردد. دقیق بودن دمای فر در پخت کیک نقش بسیار مهمی دارد. وقتی قالب را در فر می گذارید، باید دقیقاً به همان دمای گفته شده در دستور رسیده باشد و در طول پخت هم تغییر دما ندهد؛ اما معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر های مختلف متفاوت است.

به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده است که دمای فر 175 درجه به مدت 45 دقیقه باشد، ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نگردد و این مسئله به این دلیل است که در واقع فر شما به آن دمای گفته شده، نرسیده است. یعنی شما فر را روی دمای 175 درجه تنظیم نموده اید؛ اما درواقع دمای واقعی فر شما 175 نیست و ممکن است کم تر یا بیش تر از این دما بوده باشد.

کسانی که سابقه پخت شیرینی و کیک را دارند، معمولاً قلق فری که از آن استفاده می نمایند، دست شان است. مثلاً می دانند اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه در فری که استفاده می نمایند، این دما روی درجه 185 حاصل می گردد. اگر زیاد با فر کار ننموده اید و دمای فرتان را نمی دانید، بهترین کار تهیه دماسنج فر است. استفاده از دماسنج فر بسیار ساده است و باید آن را به طبقه فر آویزان کنید.

به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور ها گفته می گردد، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می کنید و دماسنج فر ندارید، دما راحدود 10 درجه سانتی گراد بیش تر بگذارید؛ اما دمایی که گفته می گردد، باز به فر شما بستگی دارد و باید قلق فر دستتان بیاد. با چندبار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

3- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ چون در تهیه کیک و شیرینی اندازه دقیق مواد اولیه بسیار مهم است. اندازه گیری با ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه ها دقیق تر است؛ چون خیلی از افراد طریقه صحیح استفاده از پیمانه ها را نمی دانند.

اگر خواستید با پیمانه اندازه گیری کنید، برای اندازه گیری مواد خشک مثل آرد قبل از پیمانه زدن مواد را با قاشق هم بزنید. چون این مواد بعد از مدتی حالت فشرده پیدا می نمایند. نکته مهم دیگری که در فرآیند پیمانه زدن باید رعایت کنید، این است که مواد را با قاشق داخل پیمانه بریزید و به هیچ عنوان پیمانه را داخل ظرف حاوی مواد نزنید؛ چون در این حالت اندازه ها دقیق نمی شوند، وقتی مواد را داخل پیمانه می ریزید، نباید سر پر و گنبدی شکل باشد.

4- همواره زمان به هم زدن تخم مرغ چندین بار هم زن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با یاری لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد و الا با اینکه از وانیل استفاده می کنید، باز کیک بوی تخم مرغ می گیرد. خیلی از افراد فکر می نمایند که وانیل و طعم دهنده ها بوی بد تخم مرغ را از بین می برد، درحالی که این فکر اشتباه است. آن چه بوی بد تخم مرغ را از بین می برد، درست هم زدن تخم مرغ است، پس این مرحله را با دقت انجام دهید.

5- در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا عظیم باشد، نتیجه مطلوبی نمی گیرید. همواره باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، 1/3 قالب خالی بماند. نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب های متنوع و گران قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می کنید، باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب آن سردرگم شوید. یکی از بهترین قالب ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب ها قیمت مناسبی هم دارد، قالب های گالوانیزه است.

6- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از 30 دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات تان هدر می رود؛ چون در این صورت کیک پف نمی نماید. همچنین وقتی می خواهید کیک را داخل قالب بریزید، از وسط بریزید. بعد به اطراف پخش کنید و سعی کنید کیک را طوری در قالب بریزید که مواد به صورت یک نواخت همه جا پخش گردد.

7- درنهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی بهره ببرید. اگر مواد شما مرغوب نباشد، به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی گیرید. به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت نموده باشید؛ اما درنهایت کیک شما سفت شده است. این امر می تواند به این دلیل باشد که آردی که استفاده نموده اید، مرغوب نبوده است.

طرز تهیه کیک قهوه

1- قهوه + پودر کاکائو را در شیر حل کنید، روی حرارت قرار دهید تا گرم گردد. سپس تخم مرغ + شکر + وانیل را داخل یک ظرف مناسب بریزید و با دور تند همزن هم بزنید تا کرم رنگ و کش دار گردد. در مرحله بعد روغن مایع را هم اضافه کنید و دوباره مواد را با هم مخلوط کنید تا یک دست گردد. مخلوط شیر سرد + قهوه و پودر کاکائو را هم اضافه کنید و هم بزنید.

2- آرد را 3 بار الک کنید و به همراه بکینگ پودر و نمک در چند مرحله به مواد اضافه کنید. بعد از هر بار اضافه کردن آرد با لیسک مواد را مخلوط کنید تا مایه کیک یک دست گردد. توجه داشته باشید مواد را باید از یک جهت و آرام هم بزنید. اگر خیلی سریع هم بزنید، کیک شما کم تر پف می نماید. در عین حال طوری مواد را هم بزنید که کاملاً با هم ترکیب شوند و آرد به صورت گوله ای در قالب باقی نماند. اگر مواد را خوب با هم ترکیب نکنید، بعد از پخت کیک گلوله های آرد را در بافت کیک مشاهده می کنید که مطمئناً مطلوب نیست.

3- کف قالب مورد نظر کاغذ روغنی پهن کنید یا اینکه با روغن جامد چرب کنید و مواد را از وسط قالب داخل آن بریزید و به صورت یک نواخت در کل قالب پهن کنید. اگر خواستید دیواره ها را هم با روغن چرب کنید، حتماً بعد از روغن زدن دیواره ها آن را آردپاشی کنید تا مانع پف کردن کیک نگردد. برای این حجم از مواد قالب 20 سانتی مناسب است. درنهایت قالب را چند بار آرام به زمین بکوبید تا هواگیری گردد.

سپس در دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 45 دقیقه در طبقه وسط فر قرار بدهید. برای اینکه متوجه شوید کیک پخته است، سیخ چوبی یا خلال دندان را داخل کیک بزنید. اگر مواد به آن نچسبید؛ یعنی کیک شما پخته است. برای امتحان اینکه کیک پخته است یا نه، سیخ را از وسط کیک فرو کنید؛ چون دیواره، ها زودتر می پزد.

4- وقتی کیک پخت و خواستید آن را از فر خارج کنید، ابتدا فر را خاموش کنید. بعد در آن را باز کنید و اجازه دهید کیک چند دقیقه داخل فر خاموش با در باز بماند. اگر بالافاصله از فر خارج کنید، پف کیک می خوابد؛ چون یک دفعه از یک محیط خیلی گرم وارد محیط سرد می گردد. درنتیجه به کیک شوک وارد می گردد. همچنین وقتی کیک را از فر خارج کردید، یک دفعه آن را در محیط سرد قرار ندهید. به عنوان مثال آن را روی سنگ اوپن یا در راستا باد کولر قرار ندهید.

5- بعد از اینکه کیک را از فر خارج کردید، اجازه دهید کم کم سرد گردد. سپس با کاردک یا اگر نداشتید با چاقو دور کیک را از قالب جدا کنید. بعد کیک را روی توری برگردانید. توری پنجره ای، پلاستیکی یا فلزی که می توانید از لوازم قنادی ها تهیه کنید و به جای سینی از آن بهره ببرید.

6- این کیک را می توانید به صورت ساده یا با شکلات آب شده یا گاناش سرو کنید. برای تهیه گاناش 150 گرم شکلات تخته ای را به صورت حبه ای ریز خرد یا رنده کنید. سعی کنید از شکلات با کیفیت بهره ببرید تا درنهایت نتیجه بهتری بگیرید. سپس 150 گرم خامه صبحانه را در شیرجوش بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. وقتی از کناره ها جوش ریز زد و حالت روان پیدا کرد، از روی حرارت بردارید و شکلات را به آن اضافه کنید. وقتی شکلات در خامه گرم آب شد، گاناش آماده است. درصورت تمایل می توانید از شکلات سفید هم بهره ببرید.

نکات کلیدی و فوت و فن های پخت یک کیک عالی

به گزارش خبرنگاران، خیلی مواقع با اینکه کاملاً مطابق دستور عمل نموده اید، کیک تان خراب می گردد. شاید خیلی از نکات مهم به نظر شما بی اهمیت باشد. در این قسمت علت برخی از مسائل را که ممکن است در تهیه انواع کیک ها پیش بیاید، شرح می دهیم.

چرا کیک پف ننموده است؟

1- دمای فر خیلی زیاد یا کم است. اگر دمای فر زیاد باشد، کیک پف نمی نماید و نپخته باقی می ماند. اگر دمای فر کم باشد، کیک پف می نماید؛ ولی به مرور پفش را از دست می دهد. همچنین اگر فر از قبل گرم نشده باشد، پف کیک می خوابد.

2- میزان چربی (روغن، کره، تخم مرغ) زیادتر از حد معمول بوده است یا اینکه قالب را خیلی چرب نموده اید. برای چرب کردن قالب کافی است نوک انگشت تان را به روغن آغشته کنید. بعد کل قالب را با آن چرب کنید.

3- حتماً در پخت هر کیکی باید موادی را که داخل یخچال هستند، حداقل نیم ساعت قبل از یخچال خارج کنید.

4- در هنگام اضافه کردن مواد ترتیب را رعایت ننموده اید.

5- میزان بکینگ پودر نسبت به آرد کم بوده یا اینکه از بکینگ پودر کهنه استفاده نموده اید.

6- اندازه قالب کیک نسبت به حجم مواد عظیم یا کوچک بوده است.

7- میزان هم زدن مواد در ابتدا خیلی کم بوده یا اینکه در بخش آخر که باید همه مواد را با هم مخلوط کنید، خیلی هم زده اید. در این بخش صرفاً باید مواد را در حد مخلوط شدن هم بزنید.

چرا کیک گنبدی شده است؟

1- فر زیادی داغ بوده است. به این نکته توجه داشته باشید که فر باید از 20 دقیقه قبل از اینکه کیک برای رفتن در فر آماده گردد، گرم شده باشد.

2- میزان مایعات کیک نسبت به آرد کم یا اینکه آرد سنگین بوده است. چون میزان گلوتن موجود در آرد ها متفاوت است. ممکن است میزان آرد کم تر یا بیش تر از چیزی گردد که در دستور گفته شده است.

3- مواد را در انتهای کار زیاد هم زده اید و هم زدن هم به صورت دورانی نبوده است.

چرا روی کیک چسبنده شده است؟

1-کیک داخل قالب خودش سرد نشده و خیلی زود از قالب خارج شده است. این کار علاوه بر اینکه باعث چسبنده شدن روی کیک می گردد، باعث خرد شدن کیک هم می گردد.

2- کیک قبل از پخت کامل از فر خارج شده است.

3- زمان پخت کیک کم و حرارت زیاد بوده است.

4- وقتی کیک داغ بوده، روی آن چیزی مثل بشقاب قرار گرفته است.

5- شکر و مایعات کیک بیش تر از حد معمول بوده است.

چرا کیک فرو رفته است؟

1- میزان بکینگ پودر زیاد بوده است.

2- از آرد مرغوب استفاده ننموده اید.

3- قالب کیک نسبت به مواد کوچک بوده است.

4- میزان شکر نسبت به مواد زیاد بوده است.

5- فر زیادی داغ بوده است.

6- در فر موقع پخت باز شده است.

چرا کیک خمیر شده است؟

1- دمای فر زیاد بوده و قبل از اینکه کیک مغزپخت گردد، سطح رویی آن پخته و خشک شده است.

2- تعداد تخم مرغ نسبت به بقیه مواد زیاد بوده است.

3- مواد را خوب با هم مخلوط ننموده اید.

4- مواد اولیه به دمای محیط نرسیده است.

5- بکینگ پودر کهنه یا فاسد بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1660

به "طرز تهیه کیک قهوه؛ کیکی خوشمزه و کافی شاپی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کیک قهوه؛ کیکی خوشمزه و کافی شاپی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید