فینال لیگ قهرمانان اروپا، لیورپول - تاتنهام؛ آخرین جنگ قاره سبز برای مرغوب ترین جام فصل

به گزارش تور بالی اندونزی، کلوپ و پوچتینو رویایی غیر از کسب اولین جام با تیم های فعلی خودشان ندارند، جامی که از ارزشی بالا برخوردار است؛ یعنی لیگ قهرمانان اروپا.

فینال لیگ قهرمانان اروپا، لیورپول - تاتنهام؛ آخرین جنگ قاره سبز برای مرغوب ترین جام فصل

برای لذت بردن از تور اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، انگلیس هر چقدر در عرصه سیاست به بحران در روابط با اتحادیه اروپا رسیده، حداقل در فوتبال گرم ترین و بهترین روزهایش در قاره سبز را سپری می نماید.

پس از فزونی قاطعانه چلسی در فینال تمام انگلیسی لیگ اروپا، حالا نوبت 2 تیم انگلیسی دیگر است تا بازی نهایی معتفزونین جام باشگاهی اروپا را مقابل هم برگزار نمایند. صف آرایی لیورپول مقابل تاتنهام از ساعت 23:30 امشب (شنبه) به وقت تهران در استادیوم واندامتروپولیتانوی مادرید در چارچوب فینال فصل 2019-2018 لیگ قهرمانان اروپا خاتمهی بر یکی از دراماتیک ترین فصول این جام است؛ خاتمهی که یا ششمین قهرمانی لیورپول در بالاترین سطح فوتبال قاره سبز را در پی دارد یا رای به بزرگ ترین پیروزیت تاریخ باشگاه تاتنهام می دهد.

کلوپ- پوچتینو؛ تقابل 2 سبک خاص

باید بخش اعظمی از سال طلایی فوتبال انگلیس در اروپا را مدیون 2 مربی لیورپول و تاتنهام بدانیم؛ پوچتینو و کلوپ. پوچتینو و کلوپ مربیانی مدرن با سبک پرس پرفشار روی حریف و البته زاده 2 مکتب مختلف هستند. پوچتینو با آموزه های مارسلو بیلسا بزرگ شد و کلوپ وابسته به مکتب جنوب آلمان است که تحت تاثیر آریگو ساکی قرار داشت. پرسینگ پرفشار و بالایی که اصل اول بازی تیم های کلوپ و پوچتینو است، کلیدی ترین بخش فوتبال انگلیسی از دهه 60 به بعد بود. نه اینکه تاتنهام پوچتینو و لیورپول کلوپ مثل لیورپول و ناتینگام فارست و ایپسویچ 4 دهه پیش بازی می نمایند اما اصول بنیادین آنها مشترک باقی مانده. تماشای فزونی فیزیکی تاتنهام مقابل رقبای و نوع فزونی لیورپول بر حریفانش در 2 فصل اخیر لیگ قهرمانان اروپا ، یادآور از بهترین دوران فوتبال انگلیس در اروپاست.

تاتنهام با کین، لیورپول بدون کیتا

خبر خوب برای تاتنهام، بازگشت هری کین است. ستاره خط حمله تاتنهام که مدت طولانی مصدوم بود، برای فینال آماده می گردد اما در سوی مقابل لیورپول قطعا نمی تواند روی نبی کیتا حساب کند؛ هرچند مصدومیت نه چندان جدی صلاح و آسیب دیدگی خطرناک فرمینو، 2 ضلع از مثلث مخوف خط حمله رفع شده و می توانند تیم کلوپ را همراهی نمایند.

لیورپول؛ مخوف در تمامی پست ها

هر 2 تیم در تمامی خطوط بازیکنان مشخص نماینده ای دارند. مانه در مقاطع غیبت صلاح و فرمینو جور آنها را کشید و حالا به عنوان یکی از آقای گل های فصل گذشته لیگ برتر انگلیس دفاع تاتنهام را می ترساند. رسیدن صلاح و فرمینو به بازی هم کلوپ را دلگرم نموده است. در کناره های خط دفاعی، سلاطین پاس گل قرمزها خودنمایی می نمایند. آرنولد با پاس گل دوم لیورپول در آخرین بازی فصل مقابل ولوز رکورد بیش ترین پاس گل یک مدافع در یک فصل لیگ برتر را ثبت کرد و نفوذهایش می تواند بازیکنای تاتنهام را به دردسر بیندازد.

عقب تر از آرنولد، بهترین دروازه بان فصل گذشته لیگ برتر انگلیس میخواهد با انجام بهترین بازی ممکن، خاطره نمایش فاجعه بار کاریوس در فینال فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا را پاک کند. بکر فصل قبل در یک قدمی فینال از طریق لیورپولی ناکام شد که حالا می تواند بزرگ ترین افتخار زندگی اش را رقم بزند.کلوپ، این فصل بیش ترین تغییر را در خط میانی اعمال نموده. در سبک بازی قدرتی، کیتا مهره موثری بود اما به این بازی نمی رسد. در غیاب او، هندرسون می تواند تعادل را در میانه زمین برقرار کند و میلنر هم در در دوران بازی همه جا غیر از دروازه بوده و بیش تر مواقع هم جواب داده!

تاتنهام؛ دنیایی از خوب های تهاجمی

در کنار هری کین، آقای گل جام جهانی 2018، مین کره ای حالا که بخشی از اولین های تاتنهام در استادیوم جدید را رقم زده، می تواند یک اولین دیگر به کارنامه خودش اضافه کند؛ اولین آسیایی گلزن درفینال لیگ قهرمانان اروپا. دله آلی این فصل به اندازه فصول قبلی گل زیبا نزده، پس شاید در مهم ترین بازی فصل کار بزرگی انجام بدهد. ضلع سوم قدرت تاتنهام در امور تهاجمی، اریکسن دانمارکی نام دارد که در مواقع لزوم، کارهایی باورنکردنی انجام می دهد؛ مثل لوکاس مورا که ناگهان در بازی برگشت نیمه نهایی مقابل آژاکس با هت تریک تیم را به فینال رساند. هر چقدر قوای تهاجمی تاتنهام قدرتمند نشان می دهد، مردان خط دفاعی تیم هم حرف های زیادی برای گفتن دارند. یوریس اگر در روز خوب خودش باشد، آماده ترین فرمینو، صلاح و مانه هم سخت می تواند دروازه اش را باز نمایند. آلدروایرلد هم در تمام طول فصل ثبات خوب و عملکرد قابل قبولی داشته. ضمن اینکه دایر می تواند دیگر نقطه اتکای پوچ در خط دفاعی باشد.

رویارویی های قبلی

2 تیم برای اولین بار در میادین اروپایی مقابل هم قرار می گیرند اما در عرصه داخلی پیش از این 172 بار به مصاف هم رفته اند که لیورپول 82 و تاتنهام 48 بار پیروز شده اند. حاصل 42 بازی هم تساوی بوده است. در هر 2 بازی فصل گذشته، لیورپول، تاتنهام را شکست داد تا تیم لندنی تنها باشگاه از جمع 6 تیم بالای جدول فصل باشد که هر 2 بازی رفت و برگشت را به مردان کلوپ می بازد.

راه صعود

شاید اگر دفع توپ زیبای بکر در ثانیه های خاتمهی آخرین بازی مرحله گروهی مقابل ناپولی نبود، لیورپول الان در خانه بازی را تماشا می کرد اما او توپ را گرفت تا قرمزها با 9 امتیاز به عنوان تیم دوم از گروهی شامل پاری سن ژرمن، ستاره سرخ و ناپولی صعود نمایند. تساوی بدون گل بازی خانگی با فزونی 3 - یک در بازی برگشت در زمین بایرن مونیخ همراه شد تا لیورپول راهی یک چهارم نهایی گردد. فزونی های 2 - صفر خانگی و 2 - یک خارج از خانه مقابل پورتو در مرحله یک چهارم نهایی با جبران تاریخی شکست 3 - صفر بازی رفت نیمه نهایی مقابل بارسلونا همراه شد تا لیورپول برای دومین بار متوالی و در مجموع نهمین بار راهی فینال معتفزونین جام باشگاهی قاره سبز گردد.

در سوی مقابل، تاتنهام هم با یک اگر بزرگ به اینجا رسید. اگر بارسلونا تا قبل از بازی آخر گروه دوم لیگ قهرمانان صعودش را قطعی ننموده بود و با ترکیب اصلی به مصاف تاتنهام می رفت، شاید تیم لندنی پیروز به کسب یک امتیاز لازم برای صعود نمی شد و اینتر به جای این تیم به مرحله حذفی می رسید. به هرحال تیم لندنی تنها به خاطر نتیجه بهتر در بازی رودررو با اینتر به عنوان تیم دوم از گروهی شامل بارسلونا، اینتر و آیندهوون صعود کرد.

حذف دورتموند با 2 فزونی 3 - صفر خانگی و یک - صفر خارج از خانه اولین شاهکار تیم پوچتینو در مرحله حذفی بود. آنها در خاتمه یکی از مهیج ترین بازی های تاریخ لیگ قهرمانان با حکم یاری داور ویدئویی، 4 - 3 به منچسترسیتی، میزبان بازی برگشت دور یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا باختند اما به خاطر فزونی یک - صفر بازی رفت با قانون گل زده در خانه حریف، تنها جام از دست رفته فصل قهرمان لیگ برتر انگلیس را باعث شدند.

تبدیل شکست 2 - صفر به فزونی 2- 3 در نیمه دوم بازی برگشت نیمه نهایی در خانه آژاکس غول کش، آخرین سناریوی تاتنهام قدرتمند قبل از رسیدن به فینال بود. آنها با جبران شکست یک - صفر خانگی بازی رفت باز هم با قانون گل زده در خانه حریف، طی پنجمین دقیقه وقت های تلف شده نیمه دوم برای اولین بار در تاریخشان به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیدند.

ترکیب احتمالی

لیورپول: بکر، رابرتسون، آرنولد، فن دایک، متیپ، مانه، صلاح، فرمینو، هندرسون، فابینیو و فاینالدوم

تاتنهام: یوریس، فرتونگن، آلدروایرلد، روس، آلی، مین، کین، تریپیر، اریکسن، مورا و سیسوکو

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 مرداد 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 268

به "فینال لیگ قهرمانان اروپا، لیورپول - تاتنهام؛ آخرین جنگ قاره سبز برای مرغوب ترین جام فصل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فینال لیگ قهرمانان اروپا، لیورپول - تاتنهام؛ آخرین جنگ قاره سبز برای مرغوب ترین جام فصل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید