قالیباف: همکاری با کشورهای همسایه از جمله پاکستان سیاست قطعی ماست

به گزارش تور بالی اندونزی، تهران (پانا) - رییس مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از امضای یادداشت تفاهم ایجاد بازارچه های مرزی بین ایران و پاکستان گفت همکاری با کشورهای همسایه از جمله پاکستان سیاست قطعی ماست.

قالیباف: همکاری با کشورهای همسایه از جمله پاکستان سیاست قطعی ماست

به گزارش خانه ملت، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان با حضور در مجلس شورای اسلامی با محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این دیدار ضمن ابراز رضایت از ارتباط خوب و صمیمی میان ایران و پاکستان، گفت: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران، همکاری نزدیک با کشورهای همسایه است.

قالیباف در ادامه توضیح داد: زمانی که می بینیم دشمنان ما با دخالت های خود، به دنبال از بین بردن ارتباطات عمیق و قلبی ما هستند، برای تقویت روابط مصمم تر می شویم.

وی در ادامه با ابراز خرسندی از اینکه ایران و پاکستان توانسته اند روابط خوبی بین خود برقرار نمایند، گفت: پیش از این در دیدار با سفیر پاکستان در تهران بر توسعه همکاری های مرزی، تجارت و افتتاح بازارچه های مرزی تاکید کردم. اکنون از امضای یادداشت تفاهم بازارچه های مرزی و گشایش انتهاه مرزی پیشین-مند خرسندیم.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به سطح مطلوب همکاری های سیاسی و امنیتی دو کشور عنوان نمود: سطح ارتباطات مالی نسبت به ظرفیت های دو کشور دچار خلاء هایی است که با در نظر داشتن مسائل تحریم و شیوع کرونا، باید از ظرفیت های بالای دو کشور بیش از پیش استفاده کرد.

قالیباف همچنین با تشکر از مواضع پاکستان برای مبارزه با اسلام هراسی بیان نمود: دولت، مجلس و ملت جمهوری اسلامی ایران با هرگونه صدای تفرقه افکنانه میان امت اسلامی مخالف بوده و به دور از اختلافات قومی و مذهبی زندگی در سایه وحدت امت اسلامی زندگی می نمایند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری وبینار روسای مجالس کشورهای همسایه افغانستان، اعلام کرد: ایده های مهمی برای همکاری مالی و مبارزه با تروریسم مطرح و ارتقای صلح و امنیت افغانستان و منطقه در این وبینار مورد تاکید نهاده شد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: با طرح خروج آمریکا از افغانستان، نقش همسایگان در یاری به این کشور اهمیت بیشتری یافته است؛ از این رو جمهوری اسلامی ایران همکاری با پاکستان را برای پیشبرد سازنده امور در افغانستان، کلیدی می داند.

قالیباف توضیح داد: سیاست ما در قبال کشمیر همیشه تعیین بوده و حقوق مردم این منطقه مورد توجه جدید ماست.

وزیر خارجه پاکستان نیز در این دیدار با بیان اینکه در ماه رمضان، ماه مغفرت می توانیم به درون خود بنگریم، گفت: تبادلات مجلسی باعث هماهنگی و نزدیک شدن برای درک بهتر مفاهیم شده و مجلس ها می توانند ملت ها را به هم نزدیک تر نمایند.

قریشی با اشاره به افتتاح انتهاه مرزی پیشن-مند عنوان نمود: امروز یادداشت تفاهمی برای افتتاح بازارچه های مرزی به امضا می رسد که باعث تقویت تجارت و باز شدن بازارچه های مرزی جدید می گردد.

وی همچنین از مواضع ایران در قبال کشمیر که در قالب بیانیه ای منتشر شد، تشکر و بیان نمود: در حق مردم این منطقه نقض حقوق بشر صورت می گیرد که در شرایطی که هم اکنون با شیوع کرونا در قرنطینه مضاعف هستند، بیانیه رهبر انقلاب و مسئولان ایرانی برای ما دلگرم نماینده بود و این موضوع از سنگ بناهای سیاست خارجی ما محسوب می گردد.

وزیر خارجه پاکستان در ادامه با اشاره به فرایند اتفاقات افغانستان گفت: هیچ یک نمی خواهیم داعش و تروریسم گسترش یابد و هر دو کشور خواهان صلح و آبادانی هستیم که این موضوع قطعا باعث تقویت روابط می گردد.

قریشی در انتها، پیغام اسد قیصر رییس مجلس پاکستان مبنی بر دعوت از رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان جهت سفر به این کشور را به قالیباف ارائه کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1758

به "قالیباف: همکاری با کشورهای همسایه از جمله پاکستان سیاست قطعی ماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: همکاری با کشورهای همسایه از جمله پاکستان سیاست قطعی ماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید