ماموریت ضدکرونایی شهرداران مناطق بیست ودوگانه پایتخت

به گزارش تور بالی اندونزی، خبرنگاران: ساخت وساز در پایتخت با ابلاغ مدیریت بحران تا اطلاع ثانوی تعلیق شد.

ماموریت ضدکرونایی شهرداران مناطق بیست ودوگانه پایتخت

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به عنوان دبیر ستاد مقابله با کرونا در مجموعه شهرداری تهران در قالب نامه ای شروع یا ادامه فعالیت هر کارگاه ساختمانی را در مناطق 22گانه شهر تهران به دلیل جلوگیری از امکان فراگیری بیشتر ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی ممنوع گفت و از شهرداران مناطق 22گانه شهر تهران خواست تا بر اجرای این دستورالعمل به طور جدی نظارت نمایند.

آنالیز ها نشان می دهد در حال حاضر یکی از عوامل مهم انتقال و انتشار ویروس کرونا، در عمده محلات مسکونی شهر تهران به ویژه معابر و کوچه های متراکم به لحاظ تعداد ساختمان ها و جمعیت ساکن در آنها، نیروهای فعال در پروژه های ساختمانی به ویژه ساخت وسازهای با کاربری مسکونی هستند. به طوری که هرچه ابعاد و حجم پروژه های ساختمانی افزایش پیدا کند، رفت و آمد کارگران ساختمانی که تعداد زیادی از آنها از شهرهای اطراف پایتخت به عنوان جمعیت روز به این شهر وارد می شوند، بیشتر خواهد شد. آن طورکه آنالیز های میدانی از عمده پروژه های در حال ساخت شهر تهران حکایت دارد، بخش عمده نیروی انسانی برج های ساختمانی در حال ساخت در محلات متراکم شهر تهران، کارگرانی هستند که عمدتا با خودروهای دارای پلاک شهرستان به محل اجرای پروژه مراجعه می نمایند. از آنجاکه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا در کل کشور، هر نوع رفت و آمد و جابه جایی برون شهری را فعلا ممنوع اعلام نموده و توصیه به حذف جابه جایی های غیرضروری درون شهری نیز داشته، به نظر می رسد این نوع از رفت و آمدها برای شروع یا ادامه فعالیت کارگاه های ساختمانی در شهر می تواند عامل تشدید ویروس کرونا در محلات مختلف شهر تهران باشد. از این رو سازمان مدیریت بحران شهر تهران در قالب بخشنامه ای فعالیت کارگاه های ساختمانی را تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام نموده است. سازمان مدیریت بحران شهر تهران به لحاظ قانونی، مسوول کنترل نبض پایتخت در مواقع بحران ها و حوادث طبیعی و غیرطبیعی است. به عنوان مثال هنگام بروز زلزله، این سازمان مسوولیت امداد و نجات، کنترل ترددها در شهر و از همه مهم تر ابلاغ توصیه های ایمنی به شهروندان را بر عهده دارد. در شرایط کنونی نیز به دلیل فراگیری ویروس کرونا در سطح شهر، این سازمان با هدف افزایش تاب آوری شهروندان در برابر ویروس کرونا، بخشنامه ای را برای افزایش ایمنی محلات در برابر این ویروس به شهرداری های مناطق 22گانه پایتخت ابلاغ نموده است. در متن این بخشنامه آمده است: استمرار فعالیت های ساختمانی در محیط کارگاه های ساختمانی، غالبا با حضور تجمعی، متراکم و با همجواری و ارتباط نزدیک کاری فعالان این حوزه شامل کارگران، مهندسان و... توام است.

این در حالی است که متعاقبا حمل و نقل مواد و مصالح و ترددهای مرتبط با آن، بر گسترش بیماری بین عوامل و همسایگان همجوار، نقش و تاثیر عمده ای خواهد داشت. به همین دلایل و براساس پیشنهاد معاونت شهرسازی و معماری شهرداری و همچنین رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، به این وسیله تمامی فعالیت های کارگاه های ساختمانی(به غیر از موارد اعمال تمهیدات ایمنی) در شهر تهران تا اطلاع ثانونی تعطیل و تعلیق اعلام می گردد. بدیهی است نظارت و کنترل اجرای این امر بر عهده شهرداران مناطق خواهد بود. باتوجه به متن این بخشنامه، سازمان نظام مهندسی به دلیل عدم امکان حضور مهندسان ناظر در کارگاه های ساختمانی با هدف جلوگیری از تشدید شیوع ویروس کرونا، از اجرای این بخشنامه از سوی شهرداری تهران حمایت می نماید. به طوری که در اسفند سال گذشته سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران طی نامه ای به شهرداری تهران درخواست کرد تا کارگاه های ساختمانی به عنوان یکی از مراکز احتمالی تکثیر و شیوع ویروس کرونا، تعطیل شوند. البته سازمان نظام مهندسی صرفا می تواند نقش پیشنهاد دهنده داشته باشد و دستگاهی که می تواند به عنوان نهاد صادرنماینده پروانه ساختمانی، از ادامه فعالیت ساخت و ساز جلوگیری کند، شهرداری ها هستند؛ ناظران ساخت نیز می توانند فقط گزارش تخلفات را به شهرداری ها ارائه دهند. آن طور که آنالیز ها نشان می دهد: این بخشنامه در سیستم داخلی شهرداری تهران قرار است به شکل ویژه از سوی نهادهای نظارتی از جمله نیروهای بازرسی و ماموران گشت محله ای معاونت شهرسازی که به صورت روزانه با خودروهای ویژه در محلات مختلف پایتخت در حال گشت زنی هستند اجرایی و پیگیری گردد. در این میان به نظر می رسد فعالان ساختمانی در حوزه شروع پروژه های جدید ساخت وساز، یک گام جلوتر از این بخشنامه برداشته اند. اطلاعات کسب شده از شهرداری های مناطق مختلف پایتخت نشان می دهد: در روزهای گذشته، تقاضا برای اخذ پروانه ساختمانی به شدت کاهش داشته است به طوری که حجم تقاضا از سوی فعالان ساختمانی در بعضی از مناطق به صفر رسیده است. هرچند که صدور پروانه ساختمانی از سوی شهرداری تهران به یک نوع می تواند این پیغام را داشته باشد که بخشنامه صادره از سوی سازمان مدیریت بحران جنبه اجرایی ندارد چراکه صدور پروانه ساخت وساز، یک حق قانونی برای سازنده جهت اجرای پروژه ساختمانی ایجاد می نماید. اما استعلام اجرا شده از معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران نشان می دهد: از آنجاکه صدور پروانه ساختمانی مراحل مختلف دارد در حال حاضر بخشی از مراحل اولیه که در بستر فضای مجازی و بدون احتیاج به مراجعه فیزیکی امکان انجام آن وجود دارد، همچنان قابل ثبت است و مجوز نهایی برای صدور پروانه ساختمانی پس از عادی شدن شرایط شهر به لحاظ چالش ویروس کرونا، صادر خواهد شد. در این صورت سیستم تعریف شده از سوی شهرداری تهران را این طور می توان تحلیل کرد که عملا در این ایام و در زمانی که فرمان سازمان مدیریت بحران شهر تهران اجرا می گردد، پروانه ساختمانی نیز صادر نمی گردد.

اما احتمال عدول از این فرمان و متعهد نبودن سازنده ها ابتدا به سلامت کارگاه ساختمانی و دوم به سلامت شهر و شهروندان وجود دارد. پیگیری های دنیای اقتصاد نشان می دهد: ساکنان محلات مختلف شهر تهران در صورت مشاهده پروژه های متخلف و فعالیت های ساختمانی که طبق بخشنامه صادر شده عمل نمی نمایند و همچنان فعالیت خود را ادامه می دهند می توانند به وسیله تماس با 137 گزارش تخلف خود را ثبت نمایند و در عین حال شهرداران مناطق 22 گانه وظیفه دارند بر این موضوع نظارت داشته باشند. از این رو در شرایط کنونی که براساس بخشنامه سازمان مدیریت بحران، شهرداران مناطق 22گانه مسوول نظارت و کنترل بر این موضوع شناخته شده اند، مهم ترین ماموریت کاری 22 شهردار منطقه در پایتخت، در شرایط فعلی در همین حوزه خواهد بود. پیش از این نیز عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در نامه ای به شهرداران مناطق، دستور توقف فعالیت های ساختمانی در شهر تهران را با هدف جلوگیری از تشدید شیوع ویروس کرونا اعلام نموده بود. وی هدف از این دستور را حذف هرگونه مزاحمت ناشی از فعالیت ساختمانی برای شهروندانی اعلام نموده بود که ایام خود را به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه سپری می نمایند. گلپایگانی توضیح داد: البته با توقف فعالیت ساختمانی، سلامت هر چه بیشتر کارگران و کارفرمایان نیز تامین شده است و با کاهش ماموریت همکاران ما در دستگاه نظارت، سلامتی این افراد هم کمتر در خطر خواهد بود. وی اضافه کرد: با توجه به خطر شیوع بیماری کرونا در کشور و تأکیدات اجرا شده جهت حضور شهروندان در منزل و همچنین کاهش تردد در سطح شهر، برنامه های استقبال از بهار سال جاری با تغییراتی همراه بوده است؛ به طوری که سعی شده تأمین آسایش شهروندان به طور ویژه ای مدنظر قرارگرفته و با توقف همه فعالیت ها و عملیات ساختمانی، سلامت کارگران، کارفرمایان و همکاران ما در دستگاه نظارت موضوع محوری معاونت شهرسازی و معماری بوده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1050

به "ماموریت ضدکرونایی شهرداران مناطق بیست ودوگانه پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت ضدکرونایی شهرداران مناطق بیست ودوگانه پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید