متن شعر زال و رودابه و داستان آن

به گزارش تور بالی اندونزی، داستان زال و رودابه از زیباترین عشق های شاهنامه است. رودابه دختر مهراب کابلی و زال فرزند سپیدموی سام است که در جوار سیمرغ پرورش یافته است. یکی از افسانه های عاشقانه غربی به نام راپونزل از زال و رودابه تأثیر پذیرفته است. چکیده داستان زال و رودابه به نثر و متن آهنگ رودابه و زال از همایون شجریان را در خبرنگاران بخوانید.

متن شعر زال و رودابه و داستان آن

شعر زال و رودابه از داستان های زیبای شاهنامه و از بهترین اشعار فردوسی است. در مطلبی که پیش روی شماست، ابتدا داستان زال و رودابه را به نثر نوشتیم و در ادامه شعر زال و رودابه همایون شجریان که در حقیقت منتخب بهترین بیت های زال و رودابه است را خواهید خواند.

داستان زال و رودابه به نثر

زال به قصد سرکشی به حوزه فرمانروایی خود به کابل می رود. مهراب فرمانروای کابل، به استقبال او رفته و زال را به خانه خود دعوت می نماید. زال به این دلیل که پیش تر میان دو خانواده اختلاف بوده، خوش ندارد مهمان مهراب گردد و دعوت او را نمی پذیرد. مهراب اگرچه از اینکه زال دعوتش را نپذیرفته ناراحت شده، چیزی نمی گوید و از یکدیگر جدا می شوند.

در این میان یکی از حاضران در مجلس زال از کمال و جمال رودابه دختر مهراب تعریف می نماید و زال مشتاق ملاقات این دختر می گردد. از طرف دیگر مهراب به همسرش سیندخت از خردمندی، ادب، قامت رسا و اندام نیرومند، پهلوانی، هوشیاری، هنر و جنگاوری و رفتار عظیم منشانه زال سخن می گوید و او را به شایستگی و کمال می ستاید. رودابه که سخنان پدر را می شنود، ندیده عاشق زال می گردد و این عشق را با دایگان خود درمیان می گذارد. دایگان ابتدا سعی دارند او را از این عشق منصرف نمایند اما وقتی دلدادگی شدیدش را می بینند به یاری او می فرایند.

زال با برنامه چینی دایگان رودابه مخفیانه وارد قصر شده و پیروز به ملاقات رودابه می گردد و این ملاقات عشق آن دو را محکم تر می سازد. به گونه ای که بی یکدیگر شکیبایی و خواب و خوراک ندارند.

زال به سام نامه می نویسد که میخواهد با دختر مهراب کابلی ازدواج کند و از او می خواهد با این وصلت موافقت کند. سام به دو دلیل مخالفت می نماید، یکی اینکه او از نژاد ضحاک است و دیگر آنکه منوچهرشاه با این ازدواج مخالف است. با این وجود پس از اصرار زال، سام برای دریافت اجازه به درباره منوچهرشاه می رود. اما منوچهرشاه که از علاقه زال آگاه شده، پیش از آنکه سام حرفی بزند، برای آزمایش میزان وفاداری و سرسپردگی سام، او را به طرف کابل گسیل می نماید تا مهراب کابلی را در هم بکوبد.

سام به دروازه های کابل می رسد و کابل را در محاصره می گیرد اما به زال قول می دهد که به کابل حمله نکند تا زال خود شخصاً به درباره منوچهرشاه برود و اجازه این وصلت را بگیرد.

منجمان به منوچهرشاه می گویند حاصل ازدواج زال و رودابه فرزندی است که مرزبان ایران زمین (رستم) خواهد شد. منوچهرشاه تعدادی معما طرح می نماید تا خردمندی زال را بیازماید و پس از اینکه زال از این آزمون سربلند بیرون می آید به او اجازه می دهد با رودابه ازدواج کند.

از طرف دیگر مهراب که می بیند کابل نزدیک است به حمله سام با خاک یکسان گردد، میخواهد رودابه را بکشد تا عامل این آشوب را از میان برداشته باشد. در اینجا سیندخت وارد کار می گردد، مانع مهراب می گردد و به عنوان فرستاده ای ناشناس از کابل با سام ملاقات می نماید. سام به درایت درمی یابد این زن، همسر مهراب کابلی است و وقتی که می بیند زنی این چنین خردمند و دانا مادر رودابه است، بی درنگ دختر وی را برای پسر خویش زال خواستگاری می نماید. زال هم با نامه منوچهرشاه سر می رسد. در انتهای داستان وصلت زال و رودابه در نهایت شادی و نشاط سرمی گیرد.

متن شعر زال و رودابه از آهنگ همایون شجریان

یکی پادشه بود مهراب نام

زبردست و با گنج و گسترده کام

به بالا به کردار آزاده سرو

به رخ چون بهار و به رفتن تذرو

چو آگه شد از کار دستان سام

ز کابل بیامد به هنگام بام

یکی نامدار از میان مهان

چنین گفت با پهلوان دنیا

پس پرده او یکی دختر است

که رویش ز خورشید نیکوتر است

ز سر تا به پایش به کردار عاج

به رخ چون بهشت و به بالای ساج

دو چشمش به سان دو نرگس به باغ

مژه تیرگی برده از پر زاغ

بهشتیست سرتاسر آراسته

پر آرایش و رامش و خواسته

برآورد مر زال را دل به جوش

چنان شد کزاو رفت آرام و هوش

دل زال یک باره دیوانه گشت

خرد دور شد عشق فرزانه گشت

*

بپرسید سیندخت مهراب را

ز خوشاب بگشاد عناب را

چه مردیست آن پیرسر پور سام؟

همی تخت یاد آیدش یا کنام؟

چنین داد مهراب پاسخ بدوی

که ای سرو سیمین بر ماه روی

دل شیر نر دارد و زور پیل

دو دستش به کردار دریای نیل

چو برگاه باشد زرافشان بود

چو در جنگ باشد سرافشان بود

سپیدی مویش بزیبد همی

تو گوئی که دل ها فریبد همی

*

چو بشنید رودابه این گفت و گوی

برافروخت، گلنارگون گشت روی

دلش گشت پر آتش از مهر زال

از او دور شد خورد و آرام و هال

که من عاشقی ام چو بحر دمان

از او بر شده موج بر آسمان

پر از مهر زال است روشن دلم

بخواب اندر اندیشه زو نگسلم

دل و جان و هوشم پر از مهر اوست

شب و روزم اندیشه چهر اوست

نه قیصر بخواهم نه خاقان چین

نه از تاجداران ایران زمین

چو خورشید تابنده گردد ناپدید

در حجره بستند و گم شد کلید

*

برآمد سیه چشم گلرخ به بام

چو سرو سهی بر سرش ماه تام

چو از دور دستان سام سوار

پدید آمد این دختر نامدار

دو بیجاده بگشاد و آواز داد

که شاد آمدی ای جوانمرد راد

کمندی گشاد او ز گیسو بلند

که از مشک از آنسان نپیچی کمند

کمند از رهی بستد و داد خم

بیفکند بالا نزد هیچ دم

ز دیدنش رودابه می نارمید

به دو دیده در وی همی نگاه کنید

فروغ رخش را که جان بر فروخت

در او بیش دید و دلش بیش سوخت

چنین تا سپیده برآمد زجای

تبیره برآمد ز پرده سرای

همان گونه که در ابتدای متن گفتیم، عاشقانه ای با این مضمون به نام راپونزل در ادبیات غرب نیز وجود دارد. یکی از تفاوت های عاشقانه زال و رودابه با راپونزل این است که در داستان راپونزل خواهان با دریافت گیسوی راپونزل خود را به قصر می رساند. در داستان شاهنامه، رودابه کمند گیسو را به طرف زال می اندازد اما ادب و عشق ایرانی مانع از این هتک حرمت توسط زال می گردد. زال با نهایت احترام گیسوی رودابه را بوسیده ولی آن را دست آویز قرار نمی دهد، او از طنابی را که به همراه دارد، کمند می سازد و این زیبایی عاشقانه های ایرانی است. شما نیز اگر درباره عاشقانه های ایرانی و بخصوص زال و رودابه دیدگاهی ویژه دارید، آن را به وسیله ارسال نظر با ما و دیگر مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1580

به "متن شعر زال و رودابه و داستان آن" امتیاز دهید

4 کاربر به "متن شعر زال و رودابه و داستان آن" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متن شعر زال و رودابه و داستان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید