مسجد تاریخی آقا بزرگ کاشان به روایت تصویر

به گزارش تور بالی اندونزی، تصاویری از یکی از باشکوه ترین و زیباترین مساجد دوره قاجار در ایران را مشاهده خواهید کرد.

مسجد تاریخی آقا بزرگ کاشان به روایت تصویر

به گزارش، بنای مسجد و مدرسه آقابزرگ یکی از باشکوه ترین و زیباترین مساجد دوره قاجار در ایران به شمار می آید که در خیابان فاضل نراقی کاشان واقع شده است.

ساختمان این مدرسه با سرمایه شخصی به نام حاج محمدتقی خانبان طی سال های 1250 تا 1260 هجری قمری برای استفاده نماز جماعت و درس و بحث داماد خود، ملا مهدی نراقی دوم، برادر ملا احمد نراقی، ملقب به آقابزرگ بنا شده و به این نام معروف شده است.

تلفیق این شبستان با مسجد و مدسه ای که بعداً در کنار آن ایجاد شد، یکی از زیباترین و بهترین نمونه های ایجاد هماهنگی و اتصال دو بنا در کنار هم است؛ اما 40 ستون غربی گنبدخانه یعنی مهم ترین بنایی که بعد ها به قسمت اصلی و گنبد خانه الحاق شد، به معماری بنا لطمه زده است؛ زیرا معمار بزرگ مسجد بنای گنبدخانه را جوری طراحی نموده بود که از چهار سوی به فضای باز راه داشته باشد تا در تابستانِ طاقت فرسای منطقه با جریان یافتن هوا در پیرامون گنبدخانه تهویه به صورت طبیعی انجام گیرد امادر زمان حاج ملا تقی محمدعلی نراقی فرزند آقابزرگ، شبستان غربی گنبدخانه بنا شد و از این سوی ارتباط با فضای خارج مسدود شد.

از خصوصیات بارز بنا معماری ویژه گنبدخانه است که روی 8 پایه عظیم بر پا شده، زیرا در طرح مساجد قدیمی ایران ایجاد گنبد روی پایه های آزاد به ندرت دیده می گردد. نتیجه عملی اجرای این نوع طرح، جریان هوای خنک در فضای گنبدخانه در فصول گرم و تابستان های داغ منطقه کویری است.

:کارگردانی که در حسرت ساختن اثری بزرگ برای پیامبر(ص) چشم از دنیا فرو بست

از این رو در این مسجد، برخلاف دیگر مساجد که جبهه جنوب گنبدخانه را به منظور ایجاد محراب مسدود می نمایند و جرز های نسبتاً قطوری می سازند، جانب جنوب، جنوب شرقی و جنوب غربی آن آزاد و رها بنا شده و و محراب در دیوار رواقی که گرداگرد گنبدخانه را فراگرفته، ساخته شده است. از ویژگی های دیگر، گودال باغچه (حیاط تحتانی) است که حوض بزرگ (آب نما) و باغچه های آن به طراوت فضا یاری می نماید.

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 145

به "مسجد تاریخی آقا بزرگ کاشان به روایت تصویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد تاریخی آقا بزرگ کاشان به روایت تصویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید