مهم ترین نیازهای عاطفی کودک

به گزارش تور بالی اندونزی، بچه ها مانند بزرگسالان احتیاج به پذیرفته شدن دارند. نباید والدین را نماینده آنها بدانید. هر کودکی احتیاجها، خواسته ها، آرزوها، احساسات و عقاید متفاوتی دارد که باید به هر یک از اینها توجه گردد.

مهم ترین نیازهای عاطفی کودک

مهم ترین احتیاجهای عاطفی کودک

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیتوته ، تمام پدیده ها محدود، احتیاجمند و وابسته اند و درجه این احتیاجها در ظرفیت ها متفاوت می شود؛ و هر چه رشد و کمال انسان بیشتر شود، این احتیاجها کاهش می یابد ولی این احتیاجها و غرایز تمام شدنی نیستند. در این میان، بچه ها و نوجوانان بیش از عظیم ترها احتیاجمندند و بدون دیگران قادر به برطرف احتیاجهای طبیعی و عاطفی خویش نیستند. احتیاجهای بچه ها و نوجوانان، تنها در قلمرو احتیاجهای مادی، همانند غذا، پوشاک و مسکن محدود نمی شود؛ هریک احتیاجهای طبیعی درونی و بیرونی انسان، بخشی از زندگی را در برمی گیرد که کامل نماینده احتیاجهای انسانی است.

از جمله احتیاجهای روانی که ارتباط نزدیکی با شخصیت بیرونی انسان دارد و تأثیرات آن در رفتار افراد و به خصوص بچه ها و نوجوانان ملموس است، احتیاجهای عاطفی و احساسی و روانی است که در رشد و تعالی جنبه های فیزیکی و روانی وجود انسان بسیار اثربخش است و اگر به آن توجه جدی نشود، ممکن است بچه ها و نوجوانان به ناهنجاری های اجتماعی، افسردگی، خلاء شخصیت، فرار از خانه و ... دچار آیند. چنین فرزندانی، چون زمینه های تربیتی خود را از دست می دهند یا دچار نقصان شخصیت می شوند، به جامعه و احتیاجهای آموزشی آسیب هایی می رسانند. در این مطلب به چند نمونه از احتیاجهای عاطفی بچه ها اشاره شده است.

احتیاج به محبت

به اعتقاد بسیاری از روانشناسان مهم ترین احتیاج عاطفی و روانی کودک در محیط خانواده، مهر و محبت و توجه و احترام است. به طوری که کمبودهای عاطفی، صدمات جبران ناپذیری را به آینده بچه ها وارد می سازد. کودک باید احساس کند که دیگران او را دوست دارند و همان طوری که هست او را می پذیرند چرا که این احساس کودک، باعث حس ارزشمند بودن در وی می شود و به این طریق حس ایمنی و احتیاج عاطفی کودک ارضا می شود.

حضرت امام علی(ع) در باب احترام به بچه ها می فرمایند: وارحَمْ مِن اهلِکَ الصَّغیر وَ وَقّر مِنْهُم الْکَبیر؛4 در خانواده خود با بچه ها مهربان باش و عظیمترها را احترام کن.

احتیاج به احترام

همه انسان ها از جمله بچه ها احتیاج دارند تا محترم شمارده شوند. برای داشتن رفتار و رابطه ای مبتنی بر احترام با فرزندتان باید کوشش کنید تا به اندازه کافی به او توجه کنید و احترامی معقول را در ابعاد مختلف رابطه تان به کار بگیرید. اگر می خواهید که فرزندتان احساس محترم بودن را تجربه کند و خود هم به دیگران احترام بگذارد باید علاوه بر اینکه به او احترام می گذارید در روابط خود با افراد دیگر هم این احترام را نشان بدهید.

برای ایجاد احترام در فضای منزل باید از فریاد زدن، پرخاشگری، صحبت کردن با طعنه و تحقیر کردن بپرهیزید. بی حوصلگی و عصبانیت هم از جمله رفتارهای نامناسبی هستند که باعث می شوند کودک چیزی درباره احترام و محترم بودن در زندگی یاد نگیرد. از جمله اقداماتی که باید برای جاری کردن احترام در روابط خانوادگی خود به کار بگیرید، گوش دادن موثر به جای پرحرفی، پرهیز از دروغ گفتن، استفاده از کلمات مودبانه مانند لطفا و خواهش می کنم و…، فرمان ندادن به کودک است. یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که باید در این زمینه رعایت کنید، این است که اگر اشتباهی از شما سر زد، آن را قبول کنید و به فرزندتان نشان دهید که باید برای خود و دیگران ارزش قائل باشد و پای کاری که می نماید بایستد.

احتیاج به پذیرفته شدن

بچه ها مانند عظیمسالان احتیاج به پذیرفته شدن دارند. نباید والدین را نماینده آنها بدانید. هر کودکی احتیاجها، خواسته ها، آرزوها، احساسات و عقاید متفاوتی دارد که باید به هر یک از اینها توجه شود. باید به طور مستقل از کودک درباره عقایدش سوال کنید و آنها را بپذیرید. نه به این معنا که هر چه می گوید، قبول کنید. بلکه به معنای اینکه قبول کنید که او برای خود به طور مستقل از هر کس دیگری دارای عقیده و فکر است.

بسیاری از افراد، فکر می نمایند که بچه ها به دلیل سن کمی که دارند، حق اظهار نظر ندارند یا نباید آنچه را می خواهند و می گویند کاملا جدی گرفت. چنین دید اشتباهی باعث می شود تا کودک سرخورده شود و عقده های مختلفی در وجودش شکل بگیرد. همه دوست دارند که نظرات شان شنیده شود و استقلال روحی و فکری شان از سمت دیگران پذیرفته شود. پس بچه ها را دست کم نگیرید و به دید فردی کاملا مستفل و منحصربفرد به آنها نگاه کنید.

احتیاج به بازی های گروهی

بازی و سرگرمی برای بچه ها و نوجوانان یک خصیصه طبیعی به حساب می آید و زمینه رشد جسمانی و روانی آنها را فراهم می نماید وقتی کودک در بازی های گروهی شرکت می جوید، روحیه تعادل و خویشتنداری او تقویت می شود و از تجربیات و لیاقت دیگران استفاده می نماید و بر توانایی های شخصی خویش می افزاید. حضور عظیمترها ـ هرچند به مدت محدود ـ در این بازی ها، بها دادن به شخصیت کودک به حساب می آید. بعضی از بازی های خوب ممکن است باعث انتقال بعضی از رفتارهای پسندیده و مسائل تربیتی شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1513

به "مهم ترین نیازهای عاطفی کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین نیازهای عاطفی کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید