مگنترون ماکروفر: [اجزا

به گزارش تور بالی اندونزی، یکی از اجزای مهم در ماکروفر که فراوری امواج مغناطیسی را برعهده دارد، مگنترون ماکروفر است. مگنترون یک دیود استوانه ای شکل است و نقش آند، کاتد و آهن ربا را ایفا می نماید. این قطعه همسو با کاتد یک میدان مغناطیسی به وجود می آورد. در درون ماکروفرها، مگنترون همان لامپ اشعه ای هست که سبب گرم شدن غذا می گردد.

مگنترون ماکروفر: [اجزا

واژه مگنترون از دو کلمه مگنت و الکترون تشکیل شده است که امواج موجود در آن به طول 5 اینچ می رسند. از طریق همین امواج، مولکول های غذا به حرکت درآمده و گرم شدن غذا را به همراه خواهد داشت. این عنصر در ماکروفر قطب های مثبت و منفی را تغییر می دهد، که این تغییر براساس فرکانس بالا و پرتاب الکترون انجام شده است و سبب بالا رفتن دمای ماکروفر در مدت زمان کوتاهی می شود. اگر قصد دارید در رابطه با مگنترون ماکروفر اطلاعات دقیقی کسب کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لامپ مگنترون و امواج ماکروویو چگونه کار می نماید؟

بر اساس معنی مگنترون می توانیم به این نتیجه برسیم که لامپ مگنترون، با الکترون در حضور آهن ربا باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شود. زمانی که دکمه استارت ماکروویو فشرده می شود و دستگاه آغاز به کار می نماید، نیروی الکتریکی از طریق تغذیه دستگاه دریافت می شود و انرژی جنبشی الکترون ها در کاتد افزایش یافته و الکترون ها در راستای یک خط صاف، به سمت آند حرکت می نمایند.

به گدال هایی که در آند وجود دارند، تشدیدنماینده نیز می گویند. میدان مغناطیسی در قسمت های مختلف لامپ به وجود می آید که این قابلیت مربوط به آهن ربا های پر قدرتی است که در زیر آند قرار دارند. برهمین اساس میدان مغناطیسی و الکتریکی همزمان تشکیل شده و الکترون ها دائما کوشش می نمایند که از کاتد فاصله گرفته و به سمت آند حرکت نمایند.

در ادامه زمانی که الکترون از کانال های آند خارج می شود، باعث متصاعد شدن امواج شده و از طریق آنتن، امواج تابش در یک جا جمع آوری می شوند. این امواج محفظه ماکروفر را تحت شعاع قرار می دهند که گرم شدن غذا و آب را در پی خواهد داشت .

مطلب پیشنهادی: فناوری کانوکشن در مایکروویو چیست و چه کاربردی دارد؟

اجزای تشکیل دهنده مگنترون ماکروفر

 1. آنتن: راهنمایی امواج لامپ اشعه را عهده دار است .
 2. آهن ربا: این قطعه جهت مغناطیسی مگنترون سولاردام و ماکروفر را به وجود می آورد.
 3. پایه: از وارد شدن اشعه به بخش ورودی جلوگیری می نماید و یک حمایت نماینده است.
 4. صافی صدا: صدای تکان های ماکروفر از طریق این قطعه از بین می رود.
 5. گودال آند: رزونانس در الکترون را این بخش ایجاد می نماید.
 6. تابش: الکترون باردارشده در این مکان شیوع پیدا می نماید.
 7. رادیات مگنترون: این قطعه از افزایش دما در مرکز لامپ جلوگیری می نماید و وظیفه دارد تا دمای موجود در لامپ مگنترون را کاهش دهد.
 8. متصل نماینده: راه ورودی را به صفحه مگنترون مایکروفر متصل می نماید.
 9. محفظه تصفیه: انتشار اشعه در این قسمت پشتیبانی می شود.
 10. صفحه قرارگیری: سولاردام و لامپ اشعه ماکروفر را با یکدیگر جفت می نماید.

کاربرد لامپ مگنترون ماکروفر

امواج رادیویی با طول موج کوتاهی که دارند، منجر به گرم شدن غذا را می شوند که این فرآیند از طریق لامپ مگنترون صورت می گیرد. در میدان مغناطیسی تحت تاثیر این عنصر، انرژی الکتریکی به امواج تبدیل شده و در نتیجه برخورد این امواج با سطح انرژی جنبشی، باعث بالا رفتن دمای ماکروفر و درنهایت گرم شدن غذا می شود. مگنترون ماکروفر به ولتاژ بالایی احتیاج دارد تا تناوب فرکانس به خوبی صورت بگیرد. ولتاژ مورداحتیاج برای گرم شدن دستگاه از سوی ترانس های ولت تامین می شود.

نشانه هایی که از خرابی مگنترون خبر می دهد!

علائم مختلف و متفاوتی وجود دارد که باعث می شود خراب بودن مگنترون را به خوبی تشخیص دهیم. این علائم شامل مواردی که در ادامه مرور می کنیم، هستند:

 • بوی سوختگی سیم
 • به گوش رسیدن صدای سوت در داخل ماکروفر
 • کم بودن درجه حرارت و دمای پایین ماکروفر
 • شنیدن صدای جرقه پس از فشردن دکمه استارت
 • گرم نشدن غذا پس از قرارگیری در محیط ماکروفر

زمانی که با این علائم روبرو شدید، حتماً ماکروفر را به نمایندگی موردنظر عودت دهید و یا تعمیر آن را به دست یک فرد ماهر و مجرب بسپارید . کارشناسان خبرنگاران به منظور تعمیرات تخصصی انواع ماکروویو در کنار شما خواهند بود.

دلایل خرابی مگنترون چیست؟

خرابی مگنترون مایکروفر دلایل متعددی دارد که از طریق افراد ماهر و تعمیرکاران تشخیص داده می شوند. در این قسمت به 2 علت اصلی خراب شدن مگنترون اشاره می کنیم:

1. از کار افتادن آهن ربای مگنترون

اگر اجزای مگنترون را به صورت دقیق آنالیز نموده باشید، متوجه وجود یک آهن ربای کوچک در این لامپ می شوید. زمانی که دما و حرارت ماکروفر بالا برود، این آهن ربا شکسته شده و عملکرد ماکروفر مختل می شود. اگر به یقین رسیدید که آهن ربا به طور کامل از کار افتاده است، هیچ راهی جز تعویض کردن آن ندارید و این اقدام باید در اسرع وقت صورت بگیرد. با توجه به این که افزایش دما و قابلیت گرم کردن غذا تحت تاثیر مگنترون صورت می گیرد، زمانی که این عنصر از کار افتاده باشد، می توان گفت ماکروفر به طور کامل کارایی خود را از دست داده است.

2. ایجاد خرابی در سیم کشی و اتصالات مگنترون

در صورتی که به صورت غیر اصولی و مداوم از ماکروفر استفاده شود، خرابی مگنترون قابل انتظار است. میکروسوئیچ هایی که به صورت سری در ماکروفر تعبیه شده اند، تحت تاثیر قطع شدن برق و هرگونه اتصالی، فعال می شوند که این موضوع سبب قطع جریان برق در مدار دستگاه شده و لامپ مگنترون بر این اساس از کار می افتد. برای رفع کردن این مشکل باید میکروسوئیچ ها و سیم کشی ها به طور کامل تعویض شوند.

بیشتر بخوانید: راهنمای پخت و استفاده از مایکروفر گاسونیک

جمع بندی

مگنترون یکی از اجزای اساسی و کاربردی در ماکروفر به شمار میرود که از کار افتادن آن برابر با عدم کارایی ماکروفر است و در این شرایط، مگنترون باید در اسرع وقت به صورت کامل تعویض شود. با توجه به این که مگنترون عنصر اصلی در دستگاه است، رفع کردن این مشکل به مهارت کافی احتیاج دارد. اگر به این نتیجه رسیدید که ماکروفر به تعمیر اساسی احتیاج دارد، با ثبت یک درخواست ساده می توانید از خدمات تخصصی کارشناسان مجرب خبرنگاران با قیمت مالی استفاده کنید.

منبع: آچاره
انتشار: 30 مرداد 1401 بروزرسانی: 30 مرداد 1401 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2266

به "مگنترون ماکروفر: [اجزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مگنترون ماکروفر: [اجزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید