نشست دریانوردی در امپراتوری هخامنشی برگزار گردید

به گزارش تور بالی اندونزی، شواهد تاریخی مستند نشان می دهند که نخستین نیروی دریایی دنیا در دوره داریوش هخامنشی تاسیس شده است.

نشست دریانوردی در امپراتوری هخامنشی برگزار گردید

روز سه شنبه، به همت پژوهشکده باستان شناسی، نشست تخصصی دریانوردی در امپراتوری هخامنشی برگزار گردید. در این نشست آوی باخنهایمر، مدیر مرکز پژوهش های موسسه مطالعات فرهنگ و جامعه ایران باستان گفت:

با وجود اسناد تاریخی و باستان شناسی درباره تعامل ایرانیان با منابع آبی، کمتر به نوع و ماهیت آن پرداخته شده است. در واقع هخامنشیان نه تنها به مدیریت و بهره برداری از منابع روزمینی دنیا اطراف خود مشغول بودند بلکه با فرستادن ناوگان های اطلاعاتی به کاوش در دریاهای اطراف خویش، رودخانه ها و اقیانوس ها نیز می پرداختند.

او ضمن تاکید بر اینکه اولین نیروی دریایی ثابت دنیا در دوران داریوش یکم هخامنشی شکل گرفته است، گفت:

هخامنشیان در دوران خود در یک کشاکش جغرافیای سیاسی گرفتار بوده اند که نقطه اتکا و ثقل آن دریانوردی در مدیترانه بوده است.

در این دوران سه نیروی دریایی بزرگ شامل یونانیان، فینیقی ها و مصریان عملا حکمرانی دریای مدیترانه را برعهده داشتند و چون برای هخامنشیان که روی زمین ارتش منظم و موفقی را تشکیل داده بودند، سیطره بر دریاها پراهمیت محسوب شده، پس از بازگشت خشایارشا از نبرد با یونانیان، سیاست آن ها در کنترل این سه نیروی دریایی همیشه یکی از مهم ترین جنبه های روابط خارجی این شاهنشاهی باستانی بوده است.

به گفته محقق زبان شناسی خاور نزدیک موسسه مطالعات تاریخ و جامعه ایران باستان - استرالیا، در دوران هخامنشیان بخش مهمی از منابع انسانی و مادی در ساحل دریاهای آزاد قرار داشته است. منابع تاریخی نشان می دهند که هخامنشیان تا چه حد بر مدیریت منابع آبی تاکید داشته اند و آنالیز نقوش روی سکه ها، نشان دهنده ناوگان هخامنشی و اجزای تشکیل دهنده آن ها و شیوه سازمان دهی شان است.

نمایشگاه انسان و دریا نیز در موزه ملی ایران برگزار گردیده است که تا 25 بهمن ماه فعال است. موضوع این نمایشگاه، فرهنگ دریایی و ارتباط انسان و دریا با تاکید بر یافته های باستان شناختی است.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 2 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1401 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2162

به "نشست دریانوردی در امپراتوری هخامنشی برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست دریانوردی در امپراتوری هخامنشی برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید