هنگام کمر درد چه کاری انجام دهیم؟

به گزارش تور بالی اندونزی، وقتی شکم افزایش حجم پیدا می کند راستا ها را از پشت می کشد و بار مفصل را در قسمت کمر زیاد می کند و دیسک های بین مهره ای را تحت فشار می گذارد. این دیسک ها پوسیده شده و می ترکند و در نهایت دیسک ایجاد شده و روی سیاتیک فشار می آورد.

هنگام کمر درد چه کاری انجام دهیم؟

متخصص ارتوپدی با بیان اینکه بهترین کار هنگام کمر درد استراحت کردن است، گفت: مالش دادن کمر بدترین کار است.

بیماری های ستون فقرات و مفاصل بدن از جمله بیماری هایی است که همواره هر فرد به طور معمول در دوران زندگی خود آن را تجربه می کند و در برخی موارد افراد زیادی را دچار صدمات زیادی کرده و حتی خانه نشین می کند.

عادل ابراهیم پور، متخصص ارتوپدی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره بیماری دیسک کمر، گفت: نشستن و ایستادن های طولانی و اضافه وزنی که باعث افزایش حجم شکم شود، از دلائل مهم ایجاد کمر درد است.

وی ادامه داد: وقتی شکم افزایش حجم پیدا می کند راستا ها را از پشت می کشد و بار مفصل را در قسمت کمر زیاد می کند و دیسک های بین مهره ای را تحت فشار می گذارد. این دیسک ها پوسیده شده و می ترکند و در نهایت دیسک ایجاد شده و روی سیاتیک فشار می آورد. در گردن نیز باز همین موضوع وجود دارد.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به ساختار دیسک کمر، اضافه کرد: بین مهره ها صفحه ای بنام دیسک داریم و در واقع مانند کمک فنر هایی هستند که در ماشین تعبیه شده اند و دیسک کمر نام دارند؛ یعنی گیرنده فشار هستند.

ابراهیم پور اضافه کرد: این دیسک ها در ابتدا خاصیت ارتجاعی داشته و مایع دارد، اما وقتی که فشار زیاد وارد می شود در شرایط بدی قرار می گیرد، این فشار باعث می شود دیسک آب خود را از دست بدهد و از دست دادن آب مساوی با کاهش خاصیت ارتجاعی خواهد شد.

وی اضافه کرد: در نتیجه به زمانی می رسد که دیسک ابتدا برجسته می شود و بعد می ترکد. وقتی دیسک ترکید، هسته مرکزی دارد که بسته به اینکه این هسته به کدام طرف انحراف پیدا کند، عصب کناری خود را تحت فشار قرار می دهد. این عصب شامل شبکه ای به نام عصب سیاتیک است و این کلمات دیسک و سیاتیک تقریبا مترادف یکدیگرند.

این متخصص ارتوپدی با تأکید بر اینکه برای دوری از ابتلا به این عارضه باید اضافه وزن نداشته و تحرک داشته باشیم، بیان داشت: پیاده روی نیز برای عضله، قلب و مفصل خوب است.

ابراهیم پور در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت دچار شدن به دیسک کمر باید عمل جراحی صورت گیرد؟، ابراز داشت: نه، عمل آخرین مرحله است. دیسکی باید عمل شود که باعث وجود علائم فلجی در ریشه مربوطه شود.

مالش دادن کمر بدترین کار

وی درباره اینکه آیا هنگام درد دریافت کمر مالش دادن آن توصیه می شود؟، متذکر شد: این بدترین کار است. برای توضیح این موضوع می توان این مثال را بیان نمود که آیا شما با ماشینی که پنجر است از سربالایی بالا می روید؟ برخی افراد تا دیسک کمر می گیرند ابتدا به استخر می فرایند؛ در حالی که اگر بررسی کنیم چنین بیماری حتی در عمرش نیز استخر نرفته و ورزش نکرده است؛ به عبارتی با این کار بیمار را بیمارتر کرده ایم.

این متخصص ارتوپدی با تأکید بر اینکه باید بیمار در این حالت استراحت کند، گفت: البته بستگی به نوع بیماری نوع استراحت متفاوت است و پزشک تعیین می کند؛ ضمن اینکه مردم داور های ضد التهاب را، چون خاصیت ضد درد دارند به عنوان مسکن می شناسند و این درست است، اما طول مدت زمانی که مسکن داده می شود، مهم است.

ابراهیم پور اضافه کرد: اگر مسکن موقع درد به بیمار داده شود این مسکن است و درمانگر نیست، اما اگر بیمار مسکن را در مقطع زمانی تعیینی را مصرف کند که البته زمان آن را پزشک تعیین می کند، چون التهاب را بر می دارد، درمانگر است.

وی با تأکید بر پرهیز از مصرف دارو ها و روش های مختلف درمانی خودسرانه توسط مردم، یادآور شد: در هر خانه می توان داروی زیادی را مشاهده کرد و هرکس دارویی را برای کمر درد تجویز می کند.

این متخصص ارتوپدی متذکر شد: بهترین کار هنگام کمر درد استراحت کردن است و شنا کردن بعد از درمان و خوب شدن بیمار و برای جلوگیری از عود کردن بیماری و قوی شدن عضله توصیه می شود؛ ضمن اینکه گرم کردن و سرد کردن درد را کاهش می دهد و استراحت از همه مهم تر است.

منبع: فرادید
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 679

به "هنگام کمر درد چه کاری انجام دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام کمر درد چه کاری انجام دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید