ویروس هایی که می توانند ما را تا 100 سالگی سالم نگه دارند

به گزارش تور بالی اندونزی، پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ معتقدند، ویروس های باکتری خوار روده می توانند به ما کمک کنند تا 100 سالگی سالم بمانیم.

ویروس هایی که می توانند ما را تا 100 سالگی سالم نگه دارند

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، به همه ما گفته شده است که برای طولانی تر شدن عمر باید به طور منظم ورزش کنیم؛ رژیم غذایی سالم داشته باشیم؛ به میزان کافی بخوابیم؛ وزن مطلوب خود را حفظ کنیم؛ سیگار نکشیم و استرس را مدیریت کنیم.

با وجود این، چرا برخی افراد به طور طبیعی به سن 100 سالگی می رسند و در عین حال سالم هستند؟ یک پژوهش نو ممکن است پاسخی برای این پرسش داشته باشد. این پژوهش نشان می دهد که نتیجه به آنچه در روده ما وجود دارد، مربوط می شود.

در طول سال ها، پژوهش ها نشان داده اند که میکروبیوم روده، میلیارد ها باکتری و سایر ریزارگانیسم های مفید و مضری که در مجرای روده ما زندگی می کنند، با خلق و خو، حافظه، وزن بدن و بیماری ارتباط دارند.

اگرچه این پژوهش ها در مورد چگونگی تأثیر باکتری های روده بر سلامتی به ما گفته اند، اما ویروس هایی که میکروبیوم را می سازند، کمتر مورد بررسی قرار می گیرند.

پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ (University of Copenhagen) دانمارک، ویروس روده 176 فرد ژاپنی 100 ساله سالم را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند آیا می توانند بفهمند چه باکتریوفاژهایی، این افراد را قادر می سازد تا سلامت خود را در سن بالا حفظ کنند.

سایمون راسموسن (Simon Rasmussen)، از پژوهشگران این پروژه گفت: روده ما حاوی میلیارد ها ویروس است که درون و بیرون باکتری ها زندگی می کنند و نمی توانند برای سلول های انسان اهمیتی قایل نشوند. آن ها سلول های باکتریایی را آلوده می کنند و از آنجا که صد ها نوع متفاوت باکتری در روده ما وجود دارد، ویروس های باکتریایی زیادی نیز وجود دارند.

پژوهشگران با استفاده از الگوریتمی که طراحی کردند، به نقشه برداری از باکتری های روده و باکتریوفاژ های افراد 100 ساله پرداختند. آن ها دریافتند که این افراد در مقایسه با بزرگسالان بالای 18 سال و افراد بالای 60 سال، دارای ویروس روده متنوع تر و غنی تر و همچنین باکتری های متنوعی هستند.

یواخیم یوهانسن (Joachim Johansen)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: در باکتری ها و ویروس های روده 100 ساله ها، تنوع بیولوژیکی زیادی را پیدا کردیم. تنوع میکروبی بالا معمولا با میکروبیوم سالم روده همراه است و ما انتظار داریم افراد دارای میکروبیوم روده سالم، بهتر در برابر بیماری های مرتبط با پیری محافظت شوند.

این پژوهش نشان می دهد که ویروس های آلوده کننده باکتری ممکن است باکتری هایی را که با آن ها تعامل دارند، تقویت کنند و بر سلامتی تأثیر بگذارند.

یوهانسن ادامه داد: آموخته ایم که اگر یک ویروس با یک باکتری ملاقات داشته باشد، ممکن است در واقع باکتری را تقویت کند. ویروس هایی که در افراد 100 ساله سالم یافتیم، حاوی ژن های اضافی بودند که می توانند باکتری ها را تقویت کنند. متوجه شدیم که آن ها می توانند فرآیند تبدیل مولکول های ویژه ای را در روده ها تقویت کنند که ممکن است برای تثبیت فلور میکروبی روده و مقابله با التهاب سودمند باشد.

پژوهشگران می گویند که یافته های آن ها ممکن است به ما کمک کنند تا بفهمیم چه باکتری ها و ویروس های ویژه ای را باید برای محافظت از بدن در برابر بیماری بهینه کنیم.

راسموسن گفت: اگر باکتری ها و ویروس هایی را کشف کنیم که تأثیر مثبتی بر فلور روده انسان دارند، گام بعدی این است که بفهمیم آیا فقط برخی از آن ها در اختیار ما هستند یا همه آن ها را داریم. اگر ما بتوانیم این باکتری ها و ویروس ها را به افرادی که آن ها را ندارند منتقل کنیم، افراد بیشتری می توانند از مزایای آن ها بهره مند شوند.

به گفته پژوهشگران، این نکته که میکروبیوم را می توان به طور فعال تغییر داد، بسیار مهم است. راسموسن اضافه کرد: باکتری های روده، یک بخش طبیعی از بدن و محیط طبیعی ما هستند و نکته مهم این است که ما در واقع می توانیم ترکیب باکتری های روده را تغییر دهیم. ما نمی توانیم ژن ها را حداقل برای مدت طولانی تغییر دهیم. اگر بدانیم چرا ویروس ها و باکتری های روده با هم سازگاری خوبی دارند، تغییر دادن چیزی که واقعا بر سلامت ما تأثیر می گذارد، بسیار آسان تر خواهد بود.

نتایج این پژوهش در مجله Nature Microbiology به چاپ رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2395

به "ویروس هایی که می توانند ما را تا 100 سالگی سالم نگه دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس هایی که می توانند ما را تا 100 سالگی سالم نگه دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید