پیش بینی هفت نهاد معتبر بین المللی درباره آثار کرونا بر امنیت غذایی 2020؛ سایه قحطی روی سر 300 میلیون نفر در دنیا!

به گزارش تور بالی اندونزی، خبرنگاران : آژانس های بین المللی دولتی و غیردولتی وابسته به سازمان ملل متحد که برای برطرف ریشه های گرسنگی فعالیت می نمایند گزارش سالانه خود درباره بحران غذا را منتشر کردند.

پیش بینی هفت نهاد معتبر بین المللی درباره آثار کرونا بر امنیت غذایی 2020؛ سایه قحطی روی سر 300 میلیون نفر در دنیا!

به گزارش تور بالی اندونزی این گزارش با همکاری اتحادیه اروپا، سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا)، صندوق بچه ها ملل متحد (یونیسف)، آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (یو اس اید) و برنامه غذای سازمان ملل متحد (دبلیو اف پی) ارائه شده است.

نسخه جهانی گزارش بحران های غذایی در سال 2020 حکایت از آن دارد که جهان امروز با چالش ترسناک دیگری به نام کووید-19روبه رو است.داده ها و تحلیل های ارائه شده در گزارش فائو، بیانگر همه گیری این بیماری است و تصویری ناگوار از بحران در امنیت غذایی و سوء تغذیه را نشان می دهد.

یافته های کلیدی این گزارش جهانی حاکی از آن است که در اواخر سال 2019، تعداد 135 میلیون نفر در 55 کشور جهان با ناامنی شدید غذایی روبرو بوده و به اقدام فوری احتیاج داشته اند. علاوه بر این، 183 میلیون نفر در شرایط استرس زای ناامنی غذایی بودند که به دلیل گرسنگی حاد در معرض خطر لغزش به بحران قرار داشتند، این افراد در لبه پرتگاه سقوط به شرایط بحران در صورت روبروه با شوک یا موارد استرس زا بودند. درحال حاضر شرایط این افراد در سایه همه گیری بیماری کووید-19 بسیار نگران نماینده است. در عین حال، حدود 17 میلیون کودک در این 55 کشور بر اثر سوء تغذیه شدید جان خود را از دست دادند و 75 میلیون کودک نیز بر اثر سوءتغذیه شدید از رشد باز ماندند. متاسفانه بر اثر شیوع ویروس کووید-19 این شرایط در سال 2020 به مراتب بدتر خواهد شد، هرچند که اندازه دقیق وخامت اوضاع قابل تشخیص نیست.

همه گیری ویروس کووید-19، افت فعالیت های مالی و ممنوعیت های تجاری را به دنبال داشته و این شرایط منجر به کسری بودجه ملی و کاهش درآمدهای خانوارها خواهد شد و ممکن است افزایش قیمت اقلام خوراکی را به دنبال داشته باشد. به همین خاطر زنجیره های ارزش غذایی مهم در معرض خطر فروپاشی قرار خواهند گرفت؛ به خصوص در کشورهایی با منابع کمتر و جوامع آسیب پذیر، این اوضاع می تواند تاثیرات مهلکی بر امنیت غذایی داشته باشد.

بیشتر کشورهایی که در این گزارش جهانی به آنها اشاره شده است فاقد وسیله ای برای تامین حفظ جان انسان ها در مقابل این بیماری همه گیر هستند، درحالی که همزمان برای محافظت و پشتیبانی از شهروندان خود در حفظ معیشت و درآمد آنها باید کاری انجام دهند.

ممکن است رساندن یاری ها اعم از محلی، ملی، منطقه ای یا بین المللی به جمعیت آسیب پذیر با مسائلی همراه باشد، به ویژه رساندن یاری ها به افراد دارای معلولیت، سالمندان و بچه ها و محتمل است این امر باعث افزایش هزینه های بشردوستانه گردد.

درحال حاضر در سراسر جهان، کشورها با بیماری کووید-19 درگیر هستند، از جمله در کشورهای عضو سازمان همکاری های مالی و توسعه (OECD). حتی افراد بسیاری در کشورهایی با درآمد بالا به این بیماری مبتلا شده اند. به همین خاطر مسائل بسیاری در اولویت بندی یاری به جمعیت کشورهای متاثر از بحران غذایی به وجود آمده است زیرا که شرایط اجتماعی و مالی کشورهای یاری رسان، بر اثر بیماری همه گیر کووید-19، دچار آسیب شده است.

با توجه به مقیاس بحران بهداشت عمومی و عواقب آن، ممکن است دستیابی به اهداف برنامه یاری رسمی توسعه (ODA) در این شرایط محقق نگردد. دستیابی به دومین هدف از اهداف توسعه پایدار 2 که جهانی بدون گرسنگی و سوء تغذیه را دنبال می نماید، در چند کشور با چالش روبه رو شده است. از این گذشته، خطر کاهش منابع، تهدیدی برای تغذیه و معیشت اقشار آسیب پذیر جهان است. در صورت کاهش منابع اختصاص داده شده، بحران امنیت غذایی و سوء تغذیه، عواقب ناگواری در پی خواهد داشت.

کشورهای تحت پوشش این گزارش باید نجات زندگی و معیشت افراد را هدف قرار دهند و برای رسیدن به این هدف اقدامات لازم را انجام دهند.

حدود 73 میلیون نفر یعنی بیش از نیمی از 135 میلیون نفری که تحت پوشش این گزارش هستند در آفریقا زندگی می نمایند. 43 میلیون نفر در خاورمیانه و آسیا و 5/ 18 میلیون نفر در آمریکای لاتین و کارائیب زندگی می نمایند.

اطلاعات اصلی مورد آنالیز در تحلیل این گزارش عبارت است از: درگیری و جنگ که یکی از عوامل اصلی است و حدود 77 میلیون نفر را به سمت ناامنی حاد غذایی سوق داده است؛ شرایط آب و هوایی، 34 میلیون نفر و آشفتگی مالی 24 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است.

در واقع، بحران عدم امنیت غذایی زمانی اتفاق می افتد که شرایط زندگی و ادامه حیات فرد به علت ناتوانی در مصرف مواد غذایی مناسب در معرض خطر فوری قرار می گیرد.

به گزارش نیویورک تایمز، کارشناسان بر این باورند که جهان تا کنون با چنین شرایط اضطراری گرسنگی روبرو نشده بود. تا خاتمه سال جاری تعداد افرادی که با گرسنگی حاد روبه رو هستند، بالغ بر 265 میلیون نفر خواهد شد.

در عظیم ترین منطقه زاغه نشین شهر نایروبی، پایتخت کشور آفریقایی کنیا، هنگام توزیع آرد و روغن خوراکی در میان افراد گرسنه، بر اثر ازدحام جمعیت تعداد زیادی مجروح و دو نفر نیز کشته شدند. در هندوستان هزاران کارگر گرسنه برای دریافت نان و سبزیجات سرخ شده روزانه دو بار در صف می ایستند.

در سرتاسر کلمبیا، خانوارهای فقیر به نشانه گرسنگی از پنجره ها و بالکن های منازلشان لباس و پرچم های قرمز آویزان می نمایند.

همه گیری ویروس کرونا باعث گرسنگی میلیون ها نفر در سراسر جهان شده است. اقدامات قرنطینه و رعایت فاصله اجتماعی باعث شده که بسیاری از کسب وکارها تعطیل شوند و درآمد افراد کاهش یافته است. این همه گیری، فراوری و عرضه محصولات کشاورزی را مختل نموده و باعث نگرانی میلیون ها نفر شده است که چگونه به غذای کافی دسترسی داشته باشند.

به گفته عارف حسین، اقتصاددان ارشد برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل، پیش از این تاریخ 135 میلیون نفر با کمبود حاد غذا روبرو بودند اما با همه گیری بیماری کووید-19 بیش از 130 میلیون نفر به آمار قبلی اضافه خواهد شد. در مجموع، تا آخر سال 2020 میلادی تخمین زده می گردد 265 میلیون نفر در آستانه گرسنگی قرار می گیرند.

کارشناسان می گویند این بحران جهانی گرسنگی، ناشی از عوامل زیادی است که با همه گیری ویروس کرونا و قطع درآمد میلیون ها نفر که وابسته به حقوق روزانه شان بودند، سقوط قیمت نفت، تعطیلی صنعت گردشگری، تعییرات آب و هوایی، خشونت، جابه جایی و فجایع انسانی ارتباط مستقیم دارد.

درحال حاضر، از هندوراس گرفته تا آفریقای جنوبی و هند، به دلیل ناامیدی از تعطیلی ناشی از کرونا و نگرانی نسبت به بروز گرسنگی، غارت و اعتراضات زیادی اتفاق افتاده است. با تعطیلی کلاس های درس بیش از 368 میلیون کودک از وعده ها و میان وعده های غذایی مغذی که به طور معمول در مدارس دریافت می کردند، محروم مانده اند.

یوهان سوئینن، دبیر کل موسسه بین المللی تحقیقات سیاست های غذایی مستقر در واشنگتن، با اشاره به اینکه درحال حاضر هنوز در سطح جهان کمبود مواد غذایی یا گرسنگی جمعی ناشی از بیماری واگیردار به وجود نیامده است اضافه نمود، اما مسائل لجستیک در کشت، برداشت و حمل مواد غذایی موجب خواهد شد که کشورهای فقیر به ویژه آنهایی که به واردات متکی هستند، طی ماه های آینده در معرض این چالش ها قرار گیرند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1099

به "پیش بینی هفت نهاد معتبر بین المللی درباره آثار کرونا بر امنیت غذایی 2020؛ سایه قحطی روی سر 300 میلیون نفر در دنیا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی هفت نهاد معتبر بین المللی درباره آثار کرونا بر امنیت غذایی 2020؛ سایه قحطی روی سر 300 میلیون نفر در دنیا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید