9 روش عالی برای طبخ ماهی شب عید

به گزارش تور بالی اندونزی، احتمالا روشی معمول در هر خانواده ای برای تهیه این غذای خوشمزه وجود دارد، اما می توانید در آستانه سال تازه، روش های متنوع تری را هم امتحان کنید تا شادی شب عید شما رنگ و بو و شاید طعم تازه ای بگیرد.

9 روش عالی برای طبخ ماهی شب عید

بخش اعظمی از لذت های عید نوروز آیین هایی است که با شوق و لذت انجام می گردد و هر کدام یادآور لحظه های خوشی هستند. یکی از سنت های خوشمزه همیشگی عید نوروز، سرو سبزی پلو با ماهی شب عید است.

احتمالا روشی معمول در هر خانواده ای برای تهیه این غذای خوشمزه وجود دارد، اما می توانید در آستانه سال تازه، روش های متنوع تری را هم امتحان کنید تا شادی شب عید شما رنگ و بو و شاید طعم تازه ای بگیرد. در ادامه می توانید انواع روش های طبخ ماهی را بخوانید:

سبزی پلو با ماهی سرخ شده

مواد لازم:

سبزی پلو 200 گرم

ادویه ماهی به اندازه لازم

نمک و فلفل به اندازه لازم

آبلیمو 2 قاشق غذاخوری

زعفران آب شده 1 قاشق غذاخوری

ابتدا برنج را جوشانده و آبکش کنید و سپس با سبزی ها مخلوط نموده و اجازه دهید به مدت 40 الی 60 دقیقه دم بکشد. سپس ماهی را که از قبل به تکه های کوچک تقسیم نموده اید و در ادویه، نمک و فلفل، آبلیمو و زعفران خوابانده اید در روغن سرخ کنید. پس از دم کشیدن برنج آن را به همراه ماهی سرخ شده در ظرف مورد نظر سرو کنید.

سوخاری کردن ماهی

سوخاری کردن یکی از پرهوادارترین روش پخت ماهی است. به علت بوی نامطبوع ماهی و بعلاوه وجود تیغه در داخل گوشت ماهی، بعضی افراد تمایل زیادی به خوردن ماهی ندارند. اما به علت اینکه به هنگام سوخاری کردن ماهی معمولا از فیله بدون تیغه استفاده می گردد و بوی آن نیز در هنگام سوخاری کردن از بین می رود، این روش طبخ ماهی از محبوب ترین روش ها محسوب می گردد.

مواد مورد احتیاج برای ماهی سوخاری:

ماهی 1 کیلو

آرد سوخاری 1 لیوان

تخم مرغ 1 عدد

آبلیمو 4 قاشق غذا خوری

سویا سس 3 قاشق غذاخوری

آرد سفید 1 لیوان

نمک و فلفل و روغن به میزان لازم

ابتدا ماهی ها تمیز شسته به قطعات مساوی تقسیم می کنیم و سپس تکه های ماهی را در مخلوط آبلیمو و سس سویا و زردچوبه و فلفل می غلطانیم و برای طعم دار شدن بهتر، اجازه می دهیم یک ساعت درون یخچال استراحت کند تا طعم و مزه ادویه جات به درون گوشت ماهی نفوذ کند.

توجه داشته باشید که، چون چاشنی سویا سس مزه شوری دارد به همین علت برای طعم دار کردن ماهی از نمک استفاده نمی کنیم. در ادامه کار، درون یک کاسه تخم مرغ ها را شکسته و مخلوط می کنیم. ابتدا تکه های مزه دار شده ماهی را در آرد سفید می غلطانیم و سپس تکه را به درون تخم مرغ ها انداخته و خوب در آن می غلطانیم و بعد از آن نوبت استفاده از آرد سوخاری می گردد.

تکه ماهی را در آردسوخاری غلط می دهیم تا کامل روی گوشت ماهی را بپوشاند، سپس در روغن داغ می اندازیم تا کامل سرخ شده و حالت تردی به خود بگیرد. حالا ماهی سوخاری لذیذ و خوشمزه شما آماده است. چند نکته برای سوخاری کردن ماهی این است که حتما ماهی را با آبلیمو یا سرکه طعم دار کنید.

نکته بعدی این است که، چون ماهی سوخاری در روغن سرخ می گردد احتمالا میزان زیادی روغن جذب فیله می گردد که در نهایت کار می توان با استفاده از دستمال روغن اضافی آن را گرفت. بعلاوه برای طعم دار کردن ماهی می توان از انواع ادویه های جنوبی استفاده کرد.

ماهی کبابی

در میان ایرانیان، کباب از جمله غذا های پرهوادار و خوشمزه محسوب می گردد. کباب ماهی نیز هوادار زیادی دارد و روش هایی برای طبخ کباب ماهی پیشنهاد شده است که به یک مورد اشاره می کنیم.

مواد لازم برای ماهی کبابی:

ماهی به میزان دلخواه

روغن زیتون 4 قاشق غذا خوری

لیمو تازه 2 قاشق غذا خوری

پیاز 1 عدد بزرگ

نمک، فلفل، زردچوبه به میزان لازم

ابتدا ماهی را تمیز نموده و به قطعه های کوچک تبدیل کنید. سپس تکه های ماهی را در یک سینی بزرگ قرار دهید و روغن زیتون را به آن اضافه کنید و سپس لیموترش تازه را بر روی آن بچکانید. در مرحله بعدی تمام ادویه ها و همینطور زعفران دم نموده را بر روی ماهی بریزید و با قلم موی آشپزی مواد را بر روی تکه های ماهی بکشید تا کاملا به خرد ماهی بروند. در انتهای کار پیاز را یه صورت حلقه ­ای بریده و بر روی ماهی ­می­چینیم.

روی موادمخلوط شده را با یک سلفون می پوشانیم و یک الی دو ساعت درون یخچال قرار می دهیم تا تکه های ماهی به خوبی طعم دار گردد. حال نوبت آن رسیده است که بساط کباب را به پا کنید. منقل خود را آماده کنید و تکه های ماهی را از یخچال بیرون بیاورید و بر روی توری بچینید. سپس توری را روی منقل قرار دهید و اجازه دهید خوب مغزپخت گردد.

طرف دیگر توری را نیز بر روی آتش بگیرید تا هر دو طرف به خوبی پخته گردد در خاتمه کار می توانید میزانی کره را بر روی ماهی کباب اضافه کنید تا طعم و و مزه آن لذیذتر و دلچسب تر گردد. چند فوت و فن آشپزی را یادآوری می کنیم.

نخست اینکه قبل از گذاشتن تکه های ماهی در توری، با کمی روغن سطح توری را چرب کنید تا ماهی به آن نچسبد. نکته دوم اینکه قسمتی از ماهی که دارای پوست است، بیشتر بر روی حرارت قرار دهید تا کامل مغزپخت گردد.

بخارپز کردن ماهی

بخارپز کردن ماهی از برترین روش طبخ ماهی است. چرا که با بخارپز کردن تمام خواص و مواد مغذی آن حفظ می گردد و از بین نمی رود. پس آموزش روش طبخ ماهی به صورت بخارپز بسیار مفید خواهد بود. انتخاب نوع ماهی در روش طبخ بخارپز، بستگی به ذائقه و سلیقه خودتان دارد، اما معمولا برای بخارپز کردن، ماهی قزل آلا یک گزینه عالی و مناسب است.

مواد لازم برای ماهی بخارپز:

ماهی کامل یا فیله ماهی به میزان دلخواه

رب انار 1 قاشق غذاخوری

روغن زیتون 4 قاشق غذاخوری

آب زنجبیل به میزان لازم

آبلیموی تازه 3 قاشق غذاخوری

ادویه مخصوص ماهی به میزان لازم

در ابتدا اگر ماهی کامل را برای بخارپز کردن انتخاب نموده اید. شکم ماهی را به خوبی تمیز نموده و با دقت بشوئید و کاملا خشک کنید. اما اگر فیله استفاده می کنید ماهی را به قطعات کوچکتر بریده و خوب بشوئید و خشک کنید. بهتر از ماهی را دوساعت با ادویه هایی مثل نمک، فلفل سیاه، آب زنجبیل و آبلیمو مزه دار نموده و اجازه دهید که حدود دو ساعت درون یخچال استراحت کند.

سپس درون یک کاسه، رب انار، روغن زیتون، آبلیمو و ادویه مخصوص را ریخته و باهم خوب مخلوط کنید. بعد از مخلوط کردن و آماده شدن سس، این سس مخصوص را کاملا به روی ماهی می کشیم طوری که تمام قسمت ماهی را بپوشاند. در این مرحله نیز بهتر است ماهی به مدت نیم ساعت در یخچال استراحت داده گردد تا مز ه سس را به خوبی جذب کند.

برای پختن ماهی به روش بخارپز هم می توان ماهی مزه دار شده را درون مایکروفر پخت و یا از دستگاه بخارپز استفاده کرد. اگر فر یا دستگاه بخارپز ندارید نگران نباشید. شما می توانید یک قابلمه را تا نصفه با آب پر کنید و سپس یک توری یا سبد مخصوص بخارپزی را بر روی آن قرار دهید. دقت داشته باشید که آب قابلمه نباید به مواد بخورد.

پس از این که به هر کدام از این روش ها ماهی را بخارپز کردید آن را به دقت و با آرامی به طرف موردنظر برای سرو انتقال می دهید و در نهایت می توان با کمی جعفری یا گشنیز و لیموترش حلقه شده و کمی گوجه فرنگی تزئین کرد.

ماهی خورشتی یا قلیه ماهی

بدون شک یکی از لذیذترین غذا هایی که با ماهی طبخ می گردد خورشت قلیه ماهی است که اصالتا یک غذای جنوبی محسوب می گردد. در ادامه برترین و آسان ترین روش پخت قلیه ماهی را برای شما آموزش می دهیم.

مواد لازم برای قلیه ماهی:

ماهی (هامور، شیر، سنگسر، زبیده) میزان دلخواه

سبزی قلیه ماهی (گشنیز 400 گرم و شنبلیله 5گرم)

سیر 5 حبه

پیاز یک عدد

تمر هندی 100 گرم

نمک، فلفل قرمز، پودر دانه گشنیز، ادویه مخصوص قلیه ماهی

برای آغاز کار ابتدا تمر هندی را درون یک کاسه آب قرار دهید و اجازه دهید یک ساعت درون آب باشد. بعد از یک ساعت با پشت یک قاشق تمرهندی را له کنید و از صافی عبور دهید تا هسته های آن گرفته گردد. بعد از این کار ماهی ­ها را با نمک و فلفل و ادویه مخصوص قلیه مزه­ دار کنید و نیم ساعت به آن استراحت دهید.

در یک قابلمه کوچک پیاز را نگینی خرد نموده و کمی که سبک شد سبزی قلیه ماهی را که از قبل خیلی ریز خرد نموده و کمی که سبک شد سبزی قلیه ماهی را که از قبل خیلی ریز خرد نموده اید به پیاز اضافه کنید و خوب تفت دهید. حتما دقت داشته باشید که نسبت سبزی قلیه ماهی باید درست رعایت گردد وگرنه طعم خوبی نخواهد داشت.

زمانی که سبزی را خوب تفت دادید و تغییر رنگ داد حبه های سیر را له نموده و یا خیلی ریز خرد کنید و به همراه زردچوبه به سبزی اضافه کنید. نمک و فلفل قرمز و ادویه مخصوص قلیه را نیز اضافه کنید. اکنون نوبت آن رسیده است که ماهی های مزه دار شده را سرخ کنید و به مخلوط سبزی و ادویه جات اضافه کنید و کمی دیگر باهم تفت دهید.

در قسمت نهایی عصاره تمرهندی را نیز اضافه نموده و اجازه دهید 40 تا 50 دقیقه با حرارت ملایم بجوشد تا قلیه ماهی حسابی جا بیفتد. دقت داشته باشید که حین پخت درب قابلمه را کامل نبندید تا تکه های ماهی از همدیگر جدا نگردد. بعد از پخت خورشت را در ظرف موردنظر ریخته و به همراه برنج و ترشی خوشمزه بندری سرو نمایید.

آب پز کردن ماهی

متعجب نشوید در این روش قرار نیست ماهی را داخل آب بیاندازیم بلکه روش جالبی برای طبخ ماهی به این روش پیشنهاد می دهیم. برای آب پز کردن ابتدا ماهی را به قطعات دلخواه تقسیم کنید و سپس با نمک مزه دار کنید. پس از مزه دار شدن تکه های ماهی را در فویل های ضخیم آلومینیومی بپیچید. درون یک قابلمه گود آب ریخته و اجازه دهید آب کامل به جوش بیاید و سپس ماهی های فویلی را داخل قابلمه بیندازید. حدود 10 الی 15 دقیقه زمان ضروری است تا ماهی پخته گردد. برای این روش طبخ ماهی باید سس خوشمزه ای نیز برای آن تهیه کنیم.

مواد لازم برای تهیه سس:

رب انار 2 قاشق غذاخوری

گردو آسیاب شده 3 قاشق غذاخوری

نعناع و جعفری ساطوری و پودر فلفل سیاه به میزان احتیاج

همه مواد سس را باهم مخلوط نموده و به مدت 5 دقیقه تفت دهید تا سس خوشمزه و لذیذی آماده گردد. بعد از پخته شدن ماهی تکه های آن را در ظرفی بچینید و سس آماده شده را بر روی ماهی بریزید. ماهی آب پز شما آماده است و می توانید با برنج، سبزی پلو یا نان سرو کنید.

کوکو ماهی

کوکو از جمله غذا های پرهوادار به خصوص در بین بچه ها است. روش طبخ ماهی به صورت کوکو می تواند بسیار مفید باشد به خصوص برای بچه های که از ماهی فرار می نمایند. برای یادگیری یک کوکوی خوشمزه ماهی با ما همراه باشید.

مواد لازم برای کوکو ماهی:

فیله ماهی: 200 گرم

سیب زمینی: 300 گرم

جعفری: یک دسته

تخم مرغ: 1 عدد

لیمو ترش: 1عدد

آرد: دو قاشق غذاخوری

نمک و فلفل: به میزان لازم

روغن زیتون: به میزان لازم

ابتدا سیب زمینی را آب پز نموده و بعد از سرد شدن پوست آن را جدا نموده و له کنید. سپس فیله ماهی را یخارپز نموده و ریش ریش کنید. دقت داشته باشید که تیغه نداشته باشد. در یک ظرف بزرگ جعفری خردشده و آرد و تخم مرغ و لیموترش را بریزید و خوب مخلوط کنید. سپس ماهی و سیب زمینی های له شده را نیز به مواد اضافه کنید و خوب با همدیگر مخلوط کنید.

می توانید مواد آماده شده را یک ساعت درون یخچال قرار دهید تا خوب ببندد. بعد از استراحت در یخچال، در یک ماهیتابه میزانی روغن بریزید و بعد از داغ شدن روغن، میزانی از مواد را به صورت گرد درآورده و در روغن داغ بیندازید تا خوب سرخ گردد. به همین ترتیب تمام مواد را سرخ کنید و با کمی جعفری و گوجه گیلاسی می توانید تزئین کنید.

ماهی دودی

مواد لازم:

ماهی 1 عدد

پلو به میزان لازم

نمک به میزان لازم

برای جلوگیری از فاسد شدن ماهی غالبا آن را به شکل دودی در می آورند. برای دودی کردن ماهی، بعد از آنکه ماهی را تمیز کردید آن را در نمک فراوان غوطه ور کنید و سپس با کاه که همان ساقه برنج است محکم ببندید؛ و از اتاق دود بیاویزید.

سپس با استفاده از خاک اره در کف اتاق آتش روشن کنید و ماهی را برای 10 تا 15 روز در این حالت نگهدارید. بعد از تغییر رنگ ماهی به رنگ طلایی می توانید ان را بردارید و به قطعه های موردنظر تقسیم بندی کنید. با این روش ماهی به خوبی دودی می گردد.

ماهی شکم پُر یا تنوری

مواد لازم:

ماهی 1 عدد

سیر 2 حبه

نعنا، جعفری، گشنیز 300 گرم

انار جنگلی یا رب انار 3 قاشق غذا خوری

گردو خرد شده 2 قاشق غذاخوری

ادویه ماهی به میزان لازم

آبلیمو طبیعی به اندازه لازم

نمک، فلفل سیاه به اندازه لازم

روغن مایع به میزان لازم

این روش پخت ماهی نیز از روش های پرهوادار محسوب می گردد؛ که در آن شکم ماهی را با دقت تمیز نموده و با موادی مانند رب انار، گردو آسیاب ­شده و جعفری و بعضی مواد دلخواه دیگر که طعم و بوی ماهی را چند برابر می نماید، شکم ماهی را پر نموده و با نخ و سوزن می دوزیم. در نهایت ماهی را یا در فر قرار می دهیم یا در تابه ای سرخ می کنیم.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 29 اسفند 1401 بروزرسانی: 29 اسفند 1401 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2365

به "9 روش عالی برای طبخ ماهی شب عید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 روش عالی برای طبخ ماهی شب عید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید