افزایش نگرانی ها از برنامه آمریکا برای ساخت موشک بالستیک اتمی جدید خبرنگاران

به گزارش تور بالی اندونزی، یک اندیشکده آمریکایی طرح ساخت موشک بالستیک اتمی در این کشور را نتیجه لابی های سیاسی و صنعتی برای منافع اقتصادی و فاقد ارزیابی های شفاف توصیف کرد.

افزایش نگرانی ها از برنامه آمریکا برای ساخت موشک بالستیک اتمی جدید خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، اندیشکده فدراسیون دانشمندان آمریکایی در گزارشی، درخصوص برنامه ساخت موشک جدید اتمی در این کشور بر اساس پیش فرض های ناقص و تاریخ گذشته ابراز نگرانی کرد.

به نوشته روزنامه گاردین، در این گزارش که قرار است در روزهای آینده منتشر شود، آمده است ساخت این موشک ذیل طرح بازدارندگی راهبردی زمینی، با لابی گری شدید سیاسی و صنعتی از سوی ایالت هایی که از آن نفع اقتصادی می برند مطرح شده است و ارزیابی شفافی در قبال این موشک بین قاره ای بالستیک جدید صورت نگرفته است.

این گزارش می افزاید: رفته رفته روشن تر می شود که ملاحظاتی جدی درخصوص نقش این تسلیحات دوران جنگ سرد در محیط امنیتی پسا جنگ سرد در نظر گرفته نشده است.

همچنین در این گزارش قید شده، نیروی هوایی آمریکا به صورت عامدانه، هزینه این طرح را اندکی کمتر از هزینه ساخت موشکی برآورد کرده که قرار بود جایگزین موشک مینِت مَن 3 شود.

از سوی دیگر، موسسه رَند در یک ارزیابی مستقل به این نتیجه رسید که هزینه ساخت موشک جدید اتمی آمریکا دو تا سه برابر بیش از چیزی است که اعلام شده است.

این در حالی است که تلاش کنگره برای انجام تحقیقاتی مستقل درباره هزینه کل این پروژه در سال 2019 و با کمک لابی های صنعتی ناکام ماند.

در حال حاضر هزینه این طرح چیزی حدود صد میلیارد دلار برآورد شده است اما هزینه نهایی ساخت و نگه داری آن تا سال 2075 چیزی حدود 264 میلیارد دلار خواهد بود.

گزارش فدراسیون دانشمندان آمریکایی درحالی در استانه انتشار واقع شده است که جو بایدن در حال آماده کردن اولین بودجه دفاعی آمریکا است.

در این میان، بودجه نوسازی تسلیحات اتمی به کشمکشی جدید در میان دو حزب اصلی آمریکا در کنگره تبدیل شده است.

از یک سو دموکرات ها به دنبال ارائه لوایحی برای محدود کردن برنامه نوسازی اتمی و تماس با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای کسب حمایت او هستند.

از سوی دیگر جمهوری خواهان از بایدن خواسته اند در جهت این نوسازی که از دوره ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس جمهور اسبق دموکرات آمریکا پایه ریزی شده است، باقی بماند.

مقامات پنتاگون در دوره دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا نیز بحث افزایش سالانه بودجه دفاعی به میزان سه تا پنج درصد را در راستای اهداف دفاع ملی راهبردی مطرح کرده بودند. محور این راهبرد پس از سال ها تمرکز برادعای مبارزه با تروریسم، بر روی تهدیدات روسیه و چین متمرکز شده است.

آمریکایی ها در حالی برنامه نوسازی سلاح های اتمی را در دستور کار دارند که علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران بارها اتهاماتی بی اساس مطرح و تحریم های متعددی را علیه تهران اعمال کرده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1668

به "افزایش نگرانی ها از برنامه آمریکا برای ساخت موشک بالستیک اتمی جدید خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نگرانی ها از برنامه آمریکا برای ساخت موشک بالستیک اتمی جدید خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید