با خودرن چیپس و پفک این بیماری ها به سراغتان می آیند!

به گزارش تور بالی اندونزی، هر رژیم غذایی متعادلی می تواند شامل تنقلات در حد اعتدال هم بشود؛ اما زیاده روی کردن در مصرف هله هوله های ناسالم واقعاً به شما آسیب می زند.

با خودرن چیپس و پفک این بیماری ها به سراغتان می آیند!

اگر مثل خیلی های دیگر عادت دارید چیپس و پفک بخورید و زیاده روی هم می کنید پس عجیب نیست تغییرات نامطلوبی در فرم بدنی تان ایجاد گردد و دچار مسائلی در سلامتی تان شوید، خصوصاً اگر هر روز خوراکی های چرب و شور می خورید.

چیپس زیاد فشار خونتان را بالا می برد

هیچ کس دوست ندارد دچار فشارخون بالا گردد، چون می دانیم که چه پیامد هایی برای سلامتی دارد، مثل بیماری های قلبی و سکته مغزی. اگر عادت دارید اغلب چیپس بخورید پس در معرض فشارخون بالا هستید؛ چون چیپس اندازه زیادی سدیم در هر وعده دارد. نمک و سدیم موجود در چیپس در مقایسه با غذا های دیگر، به اندازه قابل توجهی سطح سدیم بدنتان را نامتعادل می نماید و خیلی سریع به شما آسیب می زند.

چیپس سرطان زاست

شاید هرگز فکر نمی کردید خوراکی موردعلاقه تان می تواند شما را در معرض ابتلا به سرطان قرار دهد. ماده ای شیمیایی به نام آکریلامید که در غذا های تولید شده وجود دارد دارای اثرات کارسینوژنیک است و می تواند منجر به انواع سرطان ها گردد. این خبر بدی برای دوستداران چیپس است: چیپس سیب زمینی دارای میزان بسیار زیادی آکریلامید است و کسانی که زیاد چیپس می خورند مستقیماً این ماده شیمیایی را وارد بدن خود می نمایند. شاید تصور کنید چیپس مثلاً در مقایسه با نیکوتین سیگار چندان سرطان زا نیست، اما خودتان را فریب ندهید! هم سیگار و هم چیپس سیب زمینی کارسینوژن هستند و خطری بسیار جدی برای سلامتی محسوب می شوند.

چیپس احتمال بیماری قلبی را افزایش می دهد

همواره شنیده اید که غذا های چرب و تولید شده آسیب های جدی به قلب می زنند و چیپس هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر عادت دارید اغلب با خوردن چیپس خودتان را سرگرم کنید پس باید خودتان را برای مواجهه با بیماری های قلبی و عروقی هم آماده کنید؛ چون آکریلامید های موجود در چیپس شما را به سمت بیماری های قلبی و عروقی می برند.

چیپس احتمال سکته مغزی را افزایش می دهد

اگر اهل خوردن چیپس هستید پس نگرانی های شما باید فراتر از آکریلامید ها باشد، چون چیپس پُر از کلسترول است و اگر سابقهٔ سکته مغزی در خانواده داشته باشید پس خیلی جدی تر باید از افراط در خوردن چیپس پرهیز کنید.

اگر این توصیه ها را جدی نگیرید و زیاد چیپس بخورید احتمالاً در آینده دچار آنوریسم مغزی خواهید شد. تجمع چربی به جامانده از غذا های پُرچرب و کلسترول دار باعث انسداد عروق شده و می تواند مستقیماً موجب سکته مغزی گردد. عوارض زیاد چیپس خوردن فقط مربوط به سلامت جسمی تان نیست و خوب است بدانید در معرض مسائل روحی و روانی نیز قرار خواهید گرفت و عامل آن نیز میزان زیاد چربی های ترانس موجود در چیپس است

چیپس محتمل است شما را نابارور کند

چربی های ترانس موجود در چیپس فقط برای قلب و مغزتان خطرناک نیست؛ این چربی ها می توانند به موارد دیگری در سلامتی تان نیز آسیب بزنند.

دانشمندان همچنان در حال مطالعه در خصوص اثرات بلندمدت مصرف چربی های ترانس بر سلامتی هستند؛ اما اطلاعات کشف شده تا کنون نشان می دهد مصرف زیاد چیپس می تواند احتمال ناباروری را در زنان افزایش دهد.

چیپس افزایش وزن شدید در پی دارد

عجیب نیست که با خوردن چیپس دچار افزایش وزن شوید؛ زیرا چیپس دارای کالری های بی ارزشی است و به راحتی می توانید در دام پُرخوری چیپس بیفتید. نمک موجود در چیپس باعث می گردد نتوانید در برابر خوردن ِ بیشتر آن مقاومت کنید و بدون اینکه بدانید پُرخوری خواهید کرد. مصرف این همه چربی و نمک در نهایت میزان زیاد کالری بدون ارزش غذایی وارد بدنتان می نماید که صددرصد کوشش هایتان برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل را از بین خواهد برد.

زیاد چیپس خوردن شما را افسرده می نماید

عوارض زیاد چیپس خوردن فقط مربوط به سلامت جسمی تان نیست و خوب است بدانید در معرض مسائل روحی و روانی نیز قرار خواهید گرفت و عامل آن نیز میزان زیاد چربی های ترانس موجود در چیپس است. مطالعات نشان می دهند مصرف زیاد چیپس احتمال افسردگی را بیشتر می نماید. پس اگر فکر می کنید وقتی بی حوصله اید می توانید با خوردن یک بسته چیپس حالتان را بهتر کنید کاملاً در اشتباهید.

و، اما پفک!

آیا پفک هم برای سلامتی مضر است؟ جواب کوتاه اینکه، بله پفک برایتان بد است؛ چون هیچ ارزش غذایی ندارد و پُر از ترکیبات مصنوعی و بسیار تولید شده است. پفک، تُرد و خوشمزه است و طعم پنیر می دهد و از محصولات حجیم شدهٔ ذرت است که در واقع هیچ ارزش غذایی ندارد. یک وعده پفک (تقریباً 21 تکه پفک) دارای 150 کالری و 10 گرم چربی است؛ اما باز هم ارزش غذایی آن صفر است.

در ضمنً پفک بسیار تولید شده بوده و دارای طعم دهنده ها و رنگ های مصنوعی است. سدیم زیاد پفک هم دردسرساز است. هر وعده پفک بیشتر از 250 میلی گرم سدیم دارد که تقریباً 10 درصد از سدیمی است که یک فرد بزرگسال باید در روز مصرف کند. درست مثل سایر تنقلات ناسالم، اگر در خوردن پفک زیاده روی کنید این اندازه مواد مضر به طرز شگفت انگیزی بیشتر خواهد شد.

خوردن پفک شما را در معرض بیماری های قلبی، فشارخون بالا، کلسترول بالا و بعضی از سرطان ها قرار می دهد. پفک در حالی با طعم پنیر فریبتان می دهد که ناسالم است و هیچ یک از ارزش های غذایی پنیر طبیعی را ندارد.

عوارض کوتاه مدت پفک برای سلامتی: نفخ. تهوع. کسالت و بی انرژی بودن. بیش فعالی (خصوصاً در بچه ها)

عوارض بلندمدت پفک برای سلامتی: بیماری قلبی. چاقی. انواعی از سرطان. فشارخون بالا

چرا نمی توانیم در برابر خوردن چیپس و پفک مقاومت کنیم؟

همه می دانیم که چقدر سخت است چیپس و پفک نخوریم و تجربه اش را داشته ایم که نتوانسته ایم در برابر تمایلمان به بیشتر خوردن از این خوراکی ها کوتاه بیاییم. پفک و چیپس بسیار اعتیادآورند و دلیلش هم نمک و چربی موجود در آنهاست که باعث لذت آنی مغزمان می گردد.

کلام آخر

غذا های بسیار تولید شده ترکیبی از چربی و سدیم و کربوهیدرات ها به صورتی هستند که در شما میل به بیشتر خوردن ایجاد نمایند و به سختی بتوانید در برابرشان مقاومت کنید. اما در خوردن غذا هایی که کم تولید شده اند یا طبیعی اند معمولاً پُرخوری نمی کنید. پس بهتر است وسوسهٔ خوردن چیپس و پفک و کلاً تنقلات تولید شده را با روش های زیر کنترل کنید:. تدریجاً خوراکی های بسیار تولید شده را با انواع کمتر تولید شده و طبیعی جایگزین کنید.

تنقلات ناسالم را کمتر در دسترس خود قرار دهید، مثلاً وقتی به فروشگاه می روید این خوراکی ها را نخرید یا خیلی کم خریداری کنید.. تنقلات سالم و طبیعی را در دسترس خود قرار دهید تا هر وقت احساس گرسنگی یا میل به تنقلات داشتید راحت و فوری سراغ این خوراکی های سالم بروید.. گاهی واقعاً تمایلتان به هله هوله خوردن ریشه در حوصله سر رفتگی یا استرستان دارد، پس کمی مکث نموده و از خودتان در خصوص احساس واقعی تان سؤال کنید.

منبع: فرادید
انتشار: 17 فروردین 1402 بروزرسانی: 17 فروردین 1402 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2370

به "با خودرن چیپس و پفک این بیماری ها به سراغتان می آیند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با خودرن چیپس و پفک این بیماری ها به سراغتان می آیند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید