درخواست چهار کشور برای تشکیل نیروی دفاعی مشترک اروپا

به گزارش تور بالی اندونزی، در پی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، چهار ارتش بزرگ این اتحادیه در صدد همکاری های بیشتر نظامی و امنیتی برآمده اند. وزرای دفاع آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا پیشنهادات خود را برای تشکیل یک ارتش مشترک اعلام نموده اند.

درخواست چهار کشور برای تشکیل نیروی دفاعی مشترک اروپا

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش تور بالی اندونزی به نقل از شبکه خبری دویچه وله، پیشنهاد تشکیل یک ارتش اروپایی که ابتدا از سوی آلمان و فرانسه ارائه شده بود، با حمایت های بیشتری روبرو شده است. وزرای دفاع آلمان و فرانسه چندی پیش به طور مشترک طرحی را برای تشکیل یک ارتش واحد اروپایی ارائه دادند. ایتالیا و اسپانیا نیز حالا این پیشنهاد را پذیرفته اند.

در نامه مشترکی که وزاری دفاع این چهار کشور اروپایی به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نوشته اند از لزوم یک سیاست دفاعی قوی، معتبر و واقع بینانه صحبت شده است.

در این نامه همچنین عنوان شده که این ارتش مشترک می تواند در کشورهای بحران زده ای چون کنگو، مالی و سومالی که نیروهای ناتو در آنجا حضور ندارند نقش بیشتری ایفا نماید.

ارتش مشترک اروپا در ضمن باید این توانایی را داشته باشد که در مواقع ضروری خودش رأسا وارد عملیات نظامی در سطح بسیار بالا گردد. وزرای دفاع چهار کشور اروپایی با توصیف شرایط کنونی اروپا در نامه خود نوشته اند: ما معتقدیم در موقعیت پیچیده سیاسی کنونی که حاصل بحران مهاجران، مسائل مالی و امنیتی و نیز خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست و به دلیل بدتر شدن فضای امنیتی در داخل و خارج اروپا، وجود یک سیاست دفاعی منسجم و قوی اروپایی لازم است.

به نظر کارشناسان، وزرای دفاع این چهار کشور اروپایی با نوشتن این نامه پیش از هرچیز قصد داشته اند نشان دهند که با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، این اتحادیه فلج نشده است.

از نگاه این ناظران، هدف بعدی زمینه چینی برای نشست بعدی شورای اروپا بوده که قرار است ماه دسامبر برگزار گردد و آخرین هدف نویسندگان این نامه این بوده که کشورها و دولت های دیگر اروپایی بگذارند که سایر کشورها در سطحی کوچکتر با یکدیگر همکاری های امنیتی داشته باشند.

کوشش برای تشکیل یک ارتش واحد اروپایی پیشتر نیز سابقه داشته است. این کوشش اما یک بار در سال 1954 با مخالفت فرانسه و بریتانیا باخت. در شرایط کنونی اما تشکیل یک نیروی دفاعی ضروری تر از قبل است چرا که بریتانیا که بزرگترین ارتش در اروپا را دارد این اتحادیه را ترک نموده است.

در نامه وزیران دفاع چهار کشور اروپایی تاکید شده که هدف آنها تشکیل یک ارتش اروپایی نیست بلکه مشخص یک سیاست امنیتی و دفاعی مشترک بین کشورهای اتحادیه اروپاست. آنها همچنین تاکید نموده اند که این نیروی دفاعی مشترک جایگزینی برای ناتو نیست بلکه مکمل آن است.

وزرای دفاع آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا همچنین ابراز امیدواری نموده اند که این نیروی دفاعی مشترک با همکاری تمامی 27 کشور عضو اتحادیه اروپا شکل بگیرد. اینکه این ایده چقدر از طرف تمامی کشورهای اتحادیه اروپا مورد استقبال قرار گرفته و اجرایی شدن آن پیگیری گردد هنوز روشن نیست.

دیپلمات های اتحادیه اروپا پس از این پیشنهاد، یادآوری نموده اند که با خروج بریتانیا از این اتحادیه اهمیت نظامی اروپا کمتر شده است. 80 درصد بودجه ناتو از کشورهای غیراروپایی مثل بریتانیا، آمریکا و کانادا تامین می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 748

به "درخواست چهار کشور برای تشکیل نیروی دفاعی مشترک اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست چهار کشور برای تشکیل نیروی دفاعی مشترک اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید