دل درد و هیوسین: موارد مصرف و عوارض احتمالی

به گزارش تور بالی اندونزی، تبیان/وقتی عضوی از بدن به درد می آید هر کاری را برای تسکین آن انجام می دهیم. دل درد و مسائل گوارشی نیز از آن دست ناراحتی هایی هستند که تحمل آن ها سخت است. خدا نکند دل درد و دل پیچه به سراغ آدم بیاد! آن وقت است که حتی نمی توان کمر راست کرد. در این مواقع است که دارویی مانند هیوسین به داد می رسد.

دل درد و هیوسین: موارد مصرف و عوارض احتمالی

هیوسین دارویی است که به صورت قرص و آمپول وجود دارد و با نام های دیگری مانند اسکوپولامین و هیوسین بوتیل بروماید نیز شناخته می شود. از این دارو برای درمان درد و ناراحتی های ناشی از اسپاسم های شکمی و دردهای قاعدگی یا دیگر اسپاسم های دستگاه گوارش استفاده می شود و به طور کلی به عنوان یک داروی ضداسپاسم با عوارض جانبی اندک شناخته می شود. در این مطلب بیشتر در خصوص موارد مصرف این دارو و عوارض جانبی آن صحبت می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

هیوسین یک داروی ضداسپاسم است که در رفع گرفت اسپاسم های دستگاه گوارش، دستگاه تناسلی و ادراری و مجاری صفراوی مورد استفاده قرار می گیرد

در چند دهه گذشته، هیوسین به یکی از پرمصرف ترین داروهای جهان تبدیل شده است که به تنهایی یا به همراه داروی متابیزول برای درمان دردهای ناشی از کولیک یا قولنج کلیوی تجویز و مصرف شده است. اما مهم است که بدانید این دارو مانند داروهای ضدالتهاب غیرکورتونی NSAID برای درمان درد نیست؛ هدف این دارو بیشتر پیشگیری و رفع کردن علت درد یعنی رفع اسپاسم عضلانی است. به همین دلیل هم هیوسین در رده داروهای ضداسپاسم دسته بندی می شود. هیوسین یک آلکالوئید گیاهی است که در برخی گیاهان از گونه گیاه دوبوسیا وجود دارد.

سازوکار دارو: هیوسین چه کار در بدن می کند؟

نمک های مشتق شده از هیوسین مانند هیوسین بوتیل بروماید شامل یک داروی آنتی کولینرژیک است که میل زیادی به گیرنده های موسکارینی دارد که این گیرنده ها در سلول های عضلانی صاف دستگاه گوارش یافت می شوند. زمانی که این دارو با گیرنده ها وارد واکنش می شود، تأثیر ضداسپاسمی ایجاد می کند. این دارو همچنین خاصیت اتصال به گیرنده های نیکوتین را دارد و در نتیجه باعث انسداد غدد لنفاوی می شود. هیوسین تأثیر ضداسپاسم روی بدن دارد و به همین دلیل است که از آن برای درمان دردهای شکمی استفاده می کنند

چه مواقعی هیوسین تجویز و مصرف می شود؟

در موارد متعددی از هیوسین استفاده می شود. هیوسین برای درمان زخم معده تجویز می شود. در بچه ها و نوجوانان بالای 12 سال، دوز 20 میلی گرم تا چهار مرتبه در روز قابل تأیید و استفاده است. در بین بچه ها بین 6 تا 12 سال، این میزان بین 5 تا 10 میلی گرم تا سه مرتبه در روز است. در نهایت در بین شیرخواران و بچه ها کمتر از 6 سال، دوز 0.3 تا 0.6 میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن کودک 3 تا 4 مرتبه در روز تجویز می شود. البته برای بچه ها و حتی بزرگسالان میزان مصرف و دوز دارو باید حتماً توسط پزشک متخصص تعیین شود.

هیوسین یک داروی ضداسپام است و بزرگسالان می توانند آن را به صورت قرص با دوز 20 میلی گرم تا 4 مرتبه در روز مصرف کنند.

این دارو همچنین به بهبود سندرم روده تحریک پذیر و همچنین اختلالات دیگر رودی معدی کمک می کند.

فارماکوکینتیک: بدن با هیوسین چه می کند؟

فارماکوکینتیک به زبان ساده توصیف کننده کارهایی است که بدن بر روی دارو انجام می دهد. در واقع فارماکوکینتیک فرآیندهای جذب، توزیع، متابولیسم و دفع دارو را شامل می شود. از این نظر، هیوسین نوعی داروی خوراکی است که فراهمی زیستی کمی از خود نشان می دهد. فراهمی زیستی (bioavalability) عددی متعارف برابر با درصد یا بخشی از یک دوز دارو است که به صورت فعال به گردش خون می رسد. تخمین زده می شود که صرفاً 1 درصد از دوز خوراکی این دارو به گردش خون سیستمیک می رسد که میزان کمی محسوب می شود.

با این حال، این شرایط با میل زیادی که این دارو به گیرنده های موسکارینی در دستگاه روده دارد جبران می شود. به همین دلیل نیز دارو می تواند تأثیر خود را به صورت موضعی بر جا بگذارد. از طرف دیگر، هیوسین نمی تواند از سد هماتوآنفالیک (بین خون و بافت مغز) عبور کند بنابراین اثرات کولینرژیک در سیستم عصبی مرکزی ایجاد نمی کند.

عوارض جانبی مصرف هیوسین

هیوسین نیز مانند تمام داروهای دیگر می تواند عوارض جانبی مانند یبوست، خشکی دهان و غیره داشته باشد. بنابراین لازم است که بعد از مصرف این دارو حواستان باشد که ممکن است اثرات جانبی خود را به جای بگذارد. از جمله عوارض جانبی شایع این دارو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یبوست

خشکی دهان

مشکل در دفع ادرار

حالت تهوع

سرگیجه

تاری دید

علاوه بر موارد ذکر شده ممکن است که این دارو واکنش های جدی تری در برخی افراد حساس ایجاد کنند. با وجود اینکه این عوارض زیاد شایع نیست؛ اما بهتر است در نظر گرفته شوند. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خارش

کهیر

حالت تهوع و استفراغ

مسائل تنفسی

توجه داشته باشید که این عوارض نیاز به مراجعه فوری به اورژانس دارد و لازم است که هر چه سریع تر توسط پزشک متخصص درمان شوند.

خودسرانه هیوسین نخورید

هیوسین یک داروی ضداسپاسم است که در رفع گرفت اسپاسم های دستگاه گوارش، دستگاه تناسلی و ادراری و مجاری صفراوی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو فراهم زیستی ضعیفی دارد و زمانی که به صورت قرص مصرف می شود تمایل بافتی زیادی به گیرنده های موسکارینی عضلات صاف دستگاه گوارش از خود نشان می دهد. این ویژگی نیز باعث می شود که عوارض جانبی کمی از خود بروز دهد و به این ترتیب داروی کم خطری به نظر می رسد. اما با این حال، لازم است که قبل از مصرف حتماً با پزشک مشورت کنید. چون ممکن است عوارضی را در برخی افراد حساس ایجاد کند که نیاز به مراجعه اورژانسی دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1645

به "دل درد و هیوسین: موارد مصرف و عوارض احتمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دل درد و هیوسین: موارد مصرف و عوارض احتمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید