رونمایی از قدرتمندترین قطار هیدروژنی دنیا در چین، عکس

به گزارش تور بالی اندونزی، ایسنا نوشت: چین با این هدف که میخواهد تا سال 2060 به نقطه کربن خنثی دست یابد، از قدرتمندترین لوکوموتیو هیدروژنی دنیا رونمایی کرد.

رونمایی از قدرتمندترین قطار هیدروژنی دنیا در چین، عکس

چین آنچه را که قوی ترین لوکوموتیو هیدروژنی دنیا می نامد، ساخته است. گفته می گردد که فناوری پاک و تتازهپذیر استفاده از انرژی سوخت هیدروژنی پتانسیل جایگزینی با بیشتر سیستم های سوخت فسیلی مورد استفاده در هزاران قطار در سراسر این کشور را دارد.

به گزارش رسانه های دولتی چین، این موتور تازه که از یک لوکوموتیو موتور دیزلی برای کار کردن صرفاً روی پیل های سوختی هیدروژنی تبدیل شده است، می تواند تا 190 ساعت کار کند و تنها طی دو ساعت سوخت گیری گردد.

این موتور می تواند تا 270 کیلوگرم هیدروژن را در خود نگه دارد که منبع انرژی پاک محسوب می گردد، زیرا وقتی به عنوان سوخت سوزانده می گردد، به عنوان محصول جانبی تنها آب فراوری می نماید و هیچ آلاینده یا گازهای گلخانه ای مانند کربن دی اکسید یا گوگرد دی اکسید فراوری نمی نماید.

این لوکوموتیو نینگ دونگ(Ningdong) نام دارد و به وسیله شرکت دولتی راه آهن چین(CRRC) ساخته شده است.

پیش از این گزارش شده بود که CRRC در ماه ژانویه اولین قطار شهری دنیا را با نیروی هیدروژن راه اندازی نموده است. این قطار در کوشش مشترک بین شرکت راه آهن CRRC چانگچون و ترانزیت ریلی چنگدو فراوری شد.

همانطور که جو زمین به علت اثر گازهای گلخانه ای گرم تر و متلاطم تر می گردد، انتشار گازهای گلخانه ای از وسایل نقلیه یکی از دلایل اصلی گرم شدن کره زمین است.

چن ویرونگ، رئیس دانشکده مهندسی برق در دانشگاه جنوب غربی جیائوتنگ می گوید: از آنجایی که چین میخواهد تا سال 2030 کاهش انتشار کربن دی اکسید را به اوج برساند و تا سال 2060 به نقطه کربن خنثی دست یابد، دولت آن در همه سطوح کوشش می نماید تا صنعت انرژی هیدروژن را ارتقا دهد و برنامه های توسعه هیدروژن را برای پیشبرد این صنعت ارائه کند.

کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی که تنظیم نماینده ارشد مقررات مالی چین است، با همکاری اداره ملی انرژی در مارس 2022 از طرحی برای ترویج توسعه با کیفیت بالا از صنعت هیدروژن رونمایی کرد.

بر اساس این طرح، چین در پی آن است که تا سال 2025 حدود 50 هزار وسیله نقلیه با سوخت هیدروژن و مجموعه ای از ایستگاه های سوخت هیدروژنی داشته باشد.

هدف چین فراوری 100 هزار تن تا 200 هزار تن هیدروژن فراوری شده از منابع انرژی تتازهپذیر در سال همراه با کاهش انتشار کربن دی اکسید به اندازه یک تا دو میلیون تن در سال است.

فناوری هیدروژنی تازه چین این پتانسیل را دارد که با بیش از 90 درصد موتورهایی که با سوخت های فسیلی کار می نمایند، جایگزین گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 خرداد 1402 بروزرسانی: 29 خرداد 1402 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 2402

به "رونمایی از قدرتمندترین قطار هیدروژنی دنیا در چین، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از قدرتمندترین قطار هیدروژنی دنیا در چین، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید