مرکز پژوهش های مجلس: نرخ بیکاری در بهار امسال 24 درصد است نه 9.8 درصد

به گزارش تور بالی اندونزی، مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت محاسبات نشان می دهد در صورتی که افراد شاغل و بیکار اضافه شده به جمعیت غیرفعال همچنان در بازار کار باقی می ماندند، نرخ بیکاری در بهار سالجاری به جای 9.8 درصد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران به 24 درصد می رسید.

مرکز پژوهش های مجلس: نرخ بیکاری در بهار امسال 24 درصد است نه 9.8 درصد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات مالی این مرکز در گزارشی با عنوان تحلیل شاخص های بازار کار در فصل بهار 1399 آورده است؛ آنالیز شرایط بازار کار ایران در بهار 1399 نشان دهنده کاهش 1/1 درصدی نرخ بیکاری نسبت به بهار 1398 است؛ اما با توجه به اینکه در این فصل، جمعیت غیرفعال افزایش قابل توجهی داشته است، لذا کاهش نرخ بیکاری به دلیل کاهش نرخ مشارکت بوده است و بهبود این شاخص نمی تواند بهبود شرایط بازار کار را نشان دهد؛ درواقع در چنین شرایطی نرخ بیکاری شاخصی کاملاً گمراه نماینده برای تحلیل آثار شیوع ویروس کرونا بر بازار کار است.

نتایج آنالیز ها در گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد از آنجایی که در ایران شاغلین مزد و حقوق بگیر درصد کمی از کل شاغلین را تشکیل می دهند و عمده شاغلین به صورت کارکن مستقل فعالیت می نمایند، تأثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار کار نیز به جای آنکه در افزایش نرخ بیکاری قابل مشاهده باشد، در افزایش جمعیت غیرفعال و کاهش نرخ مشارکت نمایان شده است. نتایج محاسبات نشان می دهد در صورتی که افراد شاغل و بیکار اضافه شده به جمعیت غیرفعال همچنان در بازار کار باقی می ماندند، نرخ بیکاری در بهار 1399 به جای 9/8 درصد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران به 24 درصد می رسید.

براساس این گزارش در حال حاضر دولت دو سیاست پرداخت تسهیلات بانکی و بیمه بیکاری را جهت مقابله با بحران بیکاری ناشی از بیماری کرونا مصوب و اجرا کرده است.

در گزارش مرکز پژوهش های مجلس بر اساس آنالیز مستندات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص عملکرد دو سیاست مذکور نشان می دهد که از سیاست پرداخت بیمه بیکاری به نسبت پرداخت تسهیلات، استقبال بیشتری شده است، چراکه دولت با عدم تعریف و لحاظ مکانیسم های تشویقی حفظ و صیانت از شاغلین برای بنگاه های مالی، سیاست پرداخت بیمه بیکاری را در مقابل سیاست پرداخت تسهیلات قرار داده است و به جای اینکه این دو سیاست مکمل یکدیگر باشند جانشین هم شده اند. ضمن آنکه همچنین علی رغم هدف حمایتی این دو سیاست، مناطق و استان های محروم به نسبت سایر استان ها، بهره مندی کمتری داشته اند. یکی از مهم ترین دلایل این امر بالا بودن سهم اشتغال غیررسمی در استان های محروم کشور است که در صورت ادامه این شرایط و عدم توجه در این خصوص، در آینده محرومیت این استان ها بیشتر و عمیق تر خواهد شد.

برای مشاهده بخش های دیگر این گزارش اینجا را کلیک کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1473

به "مرکز پژوهش های مجلس: نرخ بیکاری در بهار امسال 24 درصد است نه 9.8 درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز پژوهش های مجلس: نرخ بیکاری در بهار امسال 24 درصد است نه 9.8 درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید