کمال خرازی: شکل گیری چندجانبه گرایانه نوین ضرورت است

به گزارش تور بالی اندونزی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی چندجانبه گرایی در روابط بین الملل به شکل کنونی را ناکارآمد دانست و با پیشنهاد نظام چندجانبه گرایانه نوین تاکید کرد: جامعه بین الملل به شکل گیری یک دموکراسی جهانی نیاز دارد.

کمال خرازی: شکل گیری چندجانبه گرایانه نوین ضرورت است

به گزارش گروه بین الملل تور بالی اندونزی، سیدکمال خرازی در سومین اجلاس سالانه بنیاد رهبران برای صلح که امسال به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار گشت، در سخنانی با اشاره به آثار مخرب سیاست های یکجانبه گرایانه دولت آمریکا و تشدید چالش ها و بحران های بین المللی گفت: یکجانبه گرایی سم مهلکی برای جامعه بین المللی است و بر پیچیدگی شرایط کنونی جهان می افزاید.

وی اضافه کرد: ریشه ناکارآمدی چندجانبه گرایی کنونی را باید در زیاده خواهی و گرایش های سلطه جویانه دولت آمریکا جستجو کرد که سعی دارد هژمونی و رویکرد یکجانبه گرای خود را بر دیگران تحمیل کند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با ارائه پیشنهادی گفت: نقاط ضعف و پاسخگو نبودن نظم کنونی جهان، ضرورت شکل گیری یک نظام چندجانبه گرایانه نوین و طراحی نوعی همبستگی نوین جهانی را آشکار می سازد که در آن صدای همه ملت ها، به ویژه کشورهای جنوب شنیده شود و بازیگران نوظهور متناسب با وزن و جایگاه خود در حکمرانی جهانی سهیم باشند. به عبارت دیگر ما به یک دموکراسی جهانی نیاز داریم.

خرازی با اشاره به شیوع بیماری کرونا، کنترل و مقابله موثر با آن را منوط به همبستگی و همکاری در سطح جهان با موضوع سازمان بهداشت جهانی دانست و گفت: دبیرکل سازمان ملل متحد و بسکمک از کشورها بر توقف درگیری ها و لغو تحریم ها علیه کشورهایی مانند ایران که در تامین منابع مالی برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی جهت مقابله با بیماری کرونا با محدودیت روبرو هستند، تاکید کرده اند.

به گزارش ایرنا، وی با تاکید بر ضرورت جلوگیری از مداخله سیاسی قدرت های بزرگ در نهادهای بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی، صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و... ابراز داشت: هنگامی که نهادهای بین المللی تحت نفوذ قدرت های بزرگ قرار می گیرند، کشورهای جنوب اعتمادشان را به این نهادها از دست می دهند. برای نمونه، صندوق بین المللی پول تحت فشار دولت آمریکا تا به امروز به درخواست وام ایران برای مقابله با کووید19 پاسخ نداده است.

وزیر اسبق امور خارجه ادامه داد: در نظام چندجانبه نوین، رویکرد قدرت های بزرگ و نگاه از بالای آن ها به دیگر کشورها باید تغییر کند و از موضع برابر با دیگر کشورها برخورد کنند.

خرازی با اشاره به مسائل کشورهای آفریقایی که بعضا ریشه در گذشته استعمار آنها دارد و ضرورت همکاری جهانی برای رفع مسائل آنها و فراهم کردن کردن شرایط برای تامین رفاه و توسعه پایدار این کشورها اظهار داشت: رویکرد صحبت کردن از طرف آفریقا و برای آفریقا باید به رویکرد صحبت با آفریقا تغییر کند. هیچ کس نباید برای مردم آفریقا تصمیم بگیرد، بلکه باید با حفظ احترام، از طریق آموزش و گفت وگو به آن ها کمک کرد تا بتوانند تصمیمات مناسب را خودشان اتخاذ کنند.

امروز سومین کنفرانس سالانه بنیاد رهبران برای صلح به ریاست ژان پی یر رافارن نخست وزیر اسبق فرانسه و رئیس این بنیاد از طریق ویدئوکنفرانس برگزار گشت.

در این نشست که 37 نفر از مقامات و شخصیت های سیاسی و بین المللی از جمله نخست وزیران و وزیران خارجه سابق حضور داشتند، پس از سخنرانی افتتاحیه رافارن و ارائه پیش نویس گزارش سال 2020، شرکت کنندگان دیدگاه های خود را درباره این گزارش و موضوعات در دستورکار این اجلاس، کرونا و چندجانبه گرایی و رفاه و توسعه پایدار در آفریقا اظهار داشتند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1165

به "کمال خرازی: شکل گیری چندجانبه گرایانه نوین ضرورت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمال خرازی: شکل گیری چندجانبه گرایانه نوین ضرورت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید