8 ترفند منحصر به فرد برای افزایش شیر مادر

به گزارش تور بالی اندونزی، افزایش شیر مادر به عوامل مختلفی همچون نوشیدن آب کافی، خوردن غذاهای مناسب، استراحت و خواب کافی و دوشیدن منظم بستگی دارد. در این مقاله 8 ترفند برای افزایش شیر مادر بیان شده است.

8 ترفند منحصر به فرد برای افزایش شیر مادر

اولین قدم برای افزایش شیر مادر، این است که خودتان به کودکتان شیر بدهید و تمام وقت خود در اختیار کودک خود باشید ولی اگر نتوانید همواره خودتان به کودکتان شیر بدهید، چه باید کنید؟ در این مقاله 8 روش کاربردی برای افزایش شیر مادر ارائه شده است.

1- دوشیدن یا پمپ شیر یک ساعت بعد از هر بار غذا دادن

اگر کودک خود را طبق یک برنامه غذایی منظم، تغذیه کنید، دوشیدن شیر، یک ساعت بعد از غذا دادن می تواند به افزایش شیر مادر یاری کند. بهتر است بگوییم کودک شما هر سه ساعت، غذا می خورد. یک ساعت بعد از تغذیه کودک، چند دقیقه از وقت خود را صرف پمپ شیر کنید. این کار یاری می نماید که برای شیر خوردن نوبت بعدی، به اندازه کافی شیر فراوری و ذخیره گردد. سعی کنید یک پمپ با کیفیت داشته باشید. کسانی که سن بالاتری دارند، بهتر است که از پمپ های الکتریکی استفاده نمایند که تا مدت زیادی بدون شکستن عمر می نماید.

2- هر روز صبح بلغور جو بخورید

با مصرف جوی دو سر یا بلغور هر روز صبح افزایش شیر مادر را مشاهده خواهید کرد. گفته شده است که جو دوسر شیر بیشتری فراوری می نماید، به ویژه اگر هر روز بخورید. می توانید بلغور جو را در آب و شیر ریخته و با کمی قند آن را شیرین کنید و بخورید. همچنین می توانید برای تنوع انواع توت ها و موز را به وعده غذایی صبحانه خود اضافه کنید.

3- به اندازه کافی آب و غذا بخورید

به یاد داشته باشید زمانی که باردار بودید 300 کالری اضافی را چطور مصرف می کردید؟ در حالی که در زمان شیر دادن به کودک باید 500 کالری اضافی مصرف کنید. از آنجایی که تغذیه با شیر مادر منجر به کاهش وزن می گردد باید مدنظر داشته باشید که با خوردن غذاهای مناسب شیردهی، کالری کافی برای فراوری شیر را دریافت کنید چرا که با شیر دادن کالری مصرفی از بدن خارج می گردد.

نوشیدن آب برای شیردهی بسیار مهم است. بهترین روش برای اینکه مطمئن شوید 64 اونس آب مورد احتیاج برای بدن خود را تامین نموده اید، استفاده از بطری های ورزشی دارای درجه است. شما تاثیر نوشیدن آب بر شیردهی را به سادگی متوجه خواهید شد. یکی دیگر از راه های دریافت آب، نوشیدن چای شیر مادر است (نوعی چای گیاهی مخلوطی از چند گیاه، که مخصوص افزایش شیر مادران شیرده است). در واقع چای به افزایش شیر مارد یاری می نماید. افزودن کمی عسل به چای در صبح یا عصر می تواند نوشیدن آن را برایتان بسیار لذت بخش کند.

4- پانزده دقیقه بعد از هر بار شیر دادن، شیر خود را بدوشید

یک ترفند دیگر برای افزایش شیر مادر، این است که تعداد دفعات دوشیدن شیر خود را افزایش دهید. زمانی که شما هر بیست دقیقه به فرزند خود شیر می دهید، 15 دقیقه بعد از آن شیر خود را بدوشید. بعضی از مادران در ابتدای دوشیدن شیرشان، شیر خیلی کمی می دوشند ولی با افزایش زمان دوشیدن و افزایش دادن دفعات دوشیدن، شیر شما بیشتر می گردد. اگر شما در طول روز شیر خود را بدوشید، با دوشیدن در هر 15 دقیقه یکبار در طول روز، متوجه افزایش شیر خود می شوید. در صورتی که، در طول شب قادر به انجام این کار نیستید و خواب آلوده هستید در طول روز حتماً به طور منظم آن را انجام دهید.

5- استراحت کافی داشته باشید

یکی از راه های افزایش شیر مادر، استراحت و خواب کافی اوست. مادران شیرده باید برای بدن خود ارزش قائل باشند زیرا بدنشان مهمترین کار یعنی فراوری شیر را انجام می دهد بنابراین احتیاج به استراحت هم دارد. این بدین معنی است که از لحاظ جسمی به بدن خود سخت نگیرید و بخوابید و هر زمانی که تمایل داشتید از خواب بیدار شوید. ممکن است شما از آن دسته افرادی باشید که باید تمامی وظایف خد به یک زن خانه دار را انجام دهند تا استرس نداشته باشند ولی بدانید خستگی زیاد بر میزان فراوری شیر مادر تاثیر می گذارد.

6- دوشیدن را بعد از تغییر تغذیه کودک همچنان ادامه دهید

همانطور که کودکتان رشد می نماید در روز و شب کمتر شیر می خورد و ممکن است تنها زمان هایی که از خواب بیدار می گردد، شیر بخواهد. این به این معنی است که کمتر شیر می خورد. یا قبلاً در شب دوبار بیدار می شده است و شیر می خورده است ولی حالا فقط یکبار بیدار می گردد یا شب را به طور کامل می خوابد و بیدار نمی گردد. شما بجای تنظیم کردن بدن خود با برنامه غذایی کودک خود، به دوشیدن شیر خود ادامه دهید. اگر کودک شما تمام طول شب خواب است یکبار بیدار شوید و شیر خود را بدوشید. این روش به بدن شما می گوید که فرایند فراوری شیر را ادامه دهد و با برنامه غذایی جدید کودک تنظیم نگردد. شما می توانید برای خود یک برنامه ریزی داشته باشید مانند بیدار شدن و دوشیدن شیر و ذخیره شیر و فریز کردن آن، به طوری که به تعداد مشخصی از شیر فریز شده برسید. البته اگر خسته اید، دوشیدن را ندید بگیرید و بجای آن استراحت کنید.

7- اطمینان پیدا کنید که پمپ دوشیدن، مناسب شماست.

معمولاً وسیله های دوشیدن در اندازه های مختلفی هستند پس اطمینان حاصل کنید که اندازه پمپ مناسب شما باشد و شیر به داخل آن بیاید و عمل دوشیدن را بخوبی انجام دهد.

8- دوشیدن و شیر دادن به نوزاد به صورت همزمان

بجای تغییر دادن سینه مادر در هر بار شیر خوردن کودک، می توانید همزمان که کودک از یک سینه شیر می خورد عمل دوشیدن را از سینه دیگر انجام دهید و آن را برای تغذیه بعدی کودک کنار بگذارید. مثلا برای تغذیه صبح که کودک از سینه راست شیر می خورد عمل دوشیدن شیر را از سینه چپ انجام دهید و برای تغذیه ظهر کودک از سینه چپ و دوشیدن از سینه راست انجام گیرد.

نتیجه گیری

بسیاری از مادران شیرده به دلیل داشتن شیر کم ناامید می شوند و تصمیم می گیرند منبع تغذیه کودک خود را تغییر دهند، ولی خواندن این مقاله به آن ها یاری می نماید تصمیم خود را تغییر دهند و موارد ذکر شده در مقاله را انجام دهند. خوردن، نوشیدن و استراحت کافی برای فراوری شیر کافی یک مادر شیرده ضروری است. همچنین برای دوشیدن شیر بهتر است یک برنامه تنظیم کنید و چند روز آن را امتحان کنید ببینید موثر هست یا خیر و در غیر اینصورت برنامه دوشیدن را تغییر دهید.

منبع: setare.com
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1530

به "8 ترفند منحصر به فرد برای افزایش شیر مادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 ترفند منحصر به فرد برای افزایش شیر مادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید