بیم و امید خانواده ها از بازگشایی مدارس در سایه کرونا

به گزارش تور بالی اندونزی، تهران (پانا) - کرونا ویروس دغدغه ای است که باعث ترس و دلهره والدین از بازگشایی مدارس شده است؛ به دلیل شیوع ویروس کرونا سال تحصیلی 1399-1400 متفاوت تر از سال های گذشته بازگشایی شد، سال تحصیلی جدید از 15 شهریورماه به صورت حضوری فعالیت خود را آغاز کرد تا اینکه با خیز بیماری کرونا مدارس دوباره تعطیل شد اما مجدد به گفته وزیر آموزش و پرورش مدارس باید از اول بهمن ماه بجز مناطق قرمز بازگشایی شوند.

بیم و امید خانواده ها از بازگشایی مدارس در سایه کرونا

در حالی قدم به قدم به آغاز بازگشایی مجدد مدارس نزدیک می شویم که ویروس کرونا همچنان می تازد و شرایط بسکمک از مناطق کشور در پی شیوع بیماری کرونا بحرانی است. اخبار مرگ و میر، آمار مبتلایان، نشر اخباری مبنی بر تغییر رفتار ویروس کرونا و رفتارهای ناشناخته و دائم در تغییر ویروس کرونا همگی دست به دست هم داد تا امروز زندگی عموم مردم جامعه دستخوش تغییراتی باشد و غالب افراد حتی برای حضور در جامعه دچار ترس و نگرانی شوند.

ترس از حضور در اجتماع امروز برای خانواده هایی که باید فرزندان خود را راهی مدارس کنند دوچندان شده است و این روزها با نگرانی، اخبار مربوط به بازگشایی مجدد مدارس را دنبال می کنند.

خبرهایی مبنی بر بازگشایی مدارس باعث ترس و نگرانی جدی خانواده ها شده است، اغلب والدین نگران بازگشایی مدارس و حضور فرزندان خود در مدارس هستند و این نگرانی به حدی است که عرصه فضای مجازی به عرصه ابراز نگرانی والدین تبدیل شده و حتی برخی خواستار تعطیلی مجدد مدارس در سال تحصیلی پیش رو هستند.

نحوه بازگشایی مدارس در مناطق آبی و زرد

محسن حاجی میرزایی درباره نحوه بازگشایی مدارس گفته است: در ستاد ملی کرونا 3 تصمیم مهم درباره آموزش و پرورش گرفته شده است؛ در تصمیم اول بنا شد کادر اداری و اجرایی در تمام مدارس کشور به جز مناطق قرمز از ابتدای بهمن ماه در مدرسه حضور داشته باشند چرا که حلقه ارتباط و اتصال ما با معلمان و دانش آموزان هستند بنابراین برای کنترل اوضاع باید در مدرسه باشند.

وی درباره تصمیم دوم گفت: تصمیم دوم این است که در پایه های اول و دوم ابتدایی که امکان آموزش از طریق فضای مجازی به نحو مناسب مهیا نیست و به آموزش حضوری دانش آموزان نیاز است در شهرهای زرد و آبی تمام مدارس ابتدایی در پایه های اول و دوم باز هستند؛ در مدارسی که تعداد دانش آموزان در کلاس های درس بیش از 10 نفر است دانش آموزان با مدیریت شورای مدرسه در روزهای هفته توزیع می شوند تا همه از آموزش حضوری بهره مند شوند.

وزیر آموزش و پرورش درباره تصمیم سوم بیان نمود: مقرر شد در مدارسی که تعداد دانش آموزان کمتر از 50 نفر است در تمام مقاطع تحصیلی و تمام پایه ها کلاس های درس حضوری باشد با توجه به اینکه تعداد دانش آموزان کم است امکان رعایت دستورالعمل های بهداشتی وجود دارد.

حاجی میرزایی مطرح نمود: برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی، جمعیت دانش آموزان در کلاس های درس باید 10 نفر باشد و مجاز نیستند تعداد بیشتری را به کلاس های درس بیاورند، مدارس تا اول بهمن فرصت دارند برنامه ریزی لازم را انجام داده و خانواده ها را آگاه کنند که فرزندشان در چه روزی باید در مدرسه حاضر باشد.

جزئیات بازگشایی مدارس از ابتدای بهمن ماه

در راستای ارتقای کیفیت آموزشی، از سوی وزیر آموزش و پرورش، دستورالعمل بازگشایی مدارس با رعایت پروتکل های بهداشتی از ابتدای بهمن ماه به استان ها ارسال شده است.

در اجرای مصوبات پنجاه و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، درخصوص آموزش حضوری پایه های اول و دوم ابتدایی، دروس کارگاهی هنرستان ها و مدارس دارای جمعیت کمتر از 50 دانش آموز، از سوی محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش دستورالعمل بازگشایی کلاس ها و مدارس مذکور از اول بهمن ماه سال جاری در 6 بند و بارعایت پروتکل های بهداشتی به شرح زیر، به ادارات کل استان ارسال شد.

در بندهای این دستورالعمل آمده است:

1- آموزش حضوری شامل دانش آموزان پایه های اول و دوم ابتدایی در مناطق دارای شرایط زرد و آبی براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانش آموزان مدارس ابتدایی و متوسطه دارای جمعیت کمتر از 50 نفر (براساس آمار ثبت نامی در سناد) در شرایط آبی وهنرجویان هنرستان های فنی وحرفه ای و کاردانش در خوشه دروس شایستگی های فنی و استاندارد آموزش مهارت و کارآموزی و کارورزی در شرایط زرد و آبی می شود. (تعداد دانش آموزان در کلاس های حضوری، حداکثر 10 نفر است).

2- مدیر مدرسه موظف است نسبت به تشکیل شورای مدرسه اقدام کند و براساس مصوبات شورای مدرسه و انجام اقدامات لازم، زمینه حضور دانش آموزان را در مدرسه فراهم آورد. ترتیبات اجرایی، اعم از ابلاغ به مدیران مدارس، تشکیل شورای مدرسه و برنامه ریزی نحوه حضور دانش آموزان در مدرسه و نحوه گروه بندی، نحوه اجرای دستورالعمل های بهداشتی و اطلاع رسانی مناسب و به موقع به خانواده ها باید تا قبل از خاتمه دی ماه اجرا شده باشد. به گونه ای که کلیه دانش آموزان مشمول و خانواده های آنان باید از میزان، زمان، نحوه حضور و دستورالعمل های بهداشتی مربوط آگاه باشند.

3- رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی و دستورالعمل بهداشتی مدارس شبانه روزی در آموزش حضوری الزامی است. مسئولیت مدیریت و نظارت براجرای دستورالعمل بهداشتی برعهده مدیر و کادراداری و اجرایی مدرسه است.

4- با برگزاری جلسات هماهنگی و به خصوص اطلاع رسانی به گروه های مرجع در استان و شهرستان ها و رسانه های جمعی و اصحاب رسانه زمینه حضور دانش آموزان و معلمان در مدارس و کاهش نگرانی ها و دغدغه های خانواده ها فراهم شود.

5- حضور کادر اداری و اجرایی مدارس در مناطق نارنجی، زرد و آبی براساس بخشنامه سازمان اداری و استخدامی کشور مانند سایر کارکنان دولت انجام می گیرد.

6-مسئولیت کادر اجرایی و اداری مدارس، برنامه ریزی در ارائه خدمات با کیفیت، آموزش به کلیه دانش آموزان از بستر شاد، تلویزیون یا بسته آموزشی، به ویژه در پایه ها و دروسی که به صورت غیرحضوری انجام می شود، همچنین نظارت بر کار معلمان و دانش آموزان، پاسخ گویی به دغدغه خانواده ها و انجام تمهیدات برگزاری مناسبی برای آزمون هاست. مسئولیت حسن اجرای این شیوه نامه برعهده مدیر کل آموزش و پرورش استان است.

شروط بازگشایی مدارس

اما طی هفته گذشته محسن حاجی میرزایی در اولین برنامه زنده مصاحبه با شما که به طور زنده از شبکه شاد از استان قم پخش شد اظهار کرد: مطالعات بین المللی اثبات کرده اگر زیرساخت های فنی، نرم افزاری و سخت افزاری برای آموزش غیرحضوری کامل باشد، اگر دانش آموزان به ابزارهای لازم مجهز باشند، اگر معلمان توانایی کامل را برای آموزش در فضای مجازی داشته باشند، اگر دانش آموزان توانایی لازم برای فراگیری آموزش ها را از راستا مجازی داشته باشند، اگر خانواده ها هم انگیزه و هم توانایی برای کمک به تحصیل فرزندانشان را داشته باشند، آموزش با 50 درصد کیفیت قابل دستیابی است.

مطالعات نشان می دهد تاثیر تعیین کننده ای بین بارزگشایی و شیوع بیماری وجود ندارد اما مطالعات این را نیز می گوید که دور بودن دانش آموز از مدرسه با تبعات متعددی روبروست مدرسه تنها کارکرد آموزشی ندارد

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: مطالعات نشان می دهد تاثیر تعیین کننده ای بین بارزگشایی و شیوع بیماری وجود ندارد اما مطالعات این را نیز می گوید که دور بودن دانش آموز از مدرسه با تبعات متعددی روبروست مدرسه تنها کارکرد آموزشی ندارد بلکه مدرسه کارکرد تربیتی، پرورشی، اجتماعی و روانی دارد.

وی اضافه کرد: اصل بر این است که مدرسه باز باشد البته با رعایت پروتکل و دستورالعمل های بهداشتی. هرزمان که متخصصان به این نتیجه برسند که در مناطقی بازگشایی مدارس با تبعات روبرو است ما تبعیت می کنیم اما اکنون ستاد کرونا تصمیم گرفته است که آموزش ها حضوری باشد اما با الزاماتی.

وزیر آموزش و پرورش به شروط بازگشایی مدارس اشاره کرد و گفت: مدارس باید در تمام مناطق به جز مناطق قرمز باز باشند و کادر اداری و اجرایی در مدرسه حضور داشته باشند اگر به دنبال مدرسه محوری هستیم زمانش اکنون است. دانش آموزان پایه اول و دوم ابتدایی باید به مدرسه بفرایند و حداکثر باید 10 نفر در کلاس باشند. سلامت دانش آموزان برای ما بسیار اهمیت دارد ما با این کار سلامت و آموزش را قابل اهمیت می دانیم.

واکنش آموزش و پرورش به نگرانی والدین از بازگشایی مدارس

محمد محسن بیگی مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره نگرانی والدین برای برگزاری کلاس های حضوری پایه های اول و دوم ابتدایی اظهار کرد: نگرانی اصلی خانواده ها بیشتر در پایه اول و دوم ابتدایی در حوزه آموزش ناپذیری فرزندان در بستر مجازی بوده است. در واقع اغلب نگران بودند که عدم حضور آن ها در مدرسه به آموزش فرزندشان لطمه وارد کرده است. با توجه به این دغدغه ها، این پیشنهادات به ستاد ملی مقابله با کرونا رفته و در ستاد اعلام شد که با شرایط موجود و با رعایت پروتکل های سختگیرانه می توانیم به صورت محدود بازگشایی مدارس را انجام دهیم.

مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش بیان نمود: یک مقدار از این نگرانی که بچه ها علائم کرونا ندارند و یا شاید در حلقه انتقال کرونا قرار بگیرند می تواند درست باشد، اما از آنجا که تعداد دانش آموزان محدود شده عملاً مدیریت آن ها نسبت به سال گذشته راحت تر است. زمانی که قرار باشد دانش آموزان در یک کلاس 10 نفره باشند مدیریت کردن این 10 نفر با آموزش های متعددی که در این مدت به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم دیده اند، نگرانی را کمتر می کند. در عین حال هم خانواده ها و هم همکاران ما در مدارس باید مراقبت و حساسیت بیشتری در امور بهداشتی داشته باشند.

اما در این راستا برخی والدین بر این باورند برای حفظ سلامت چند میلیون دانش آموز بهتر است کلاس های درس به صورت غیر حضوری برگزار شود.

آناهیتا حسینی مادر دانش آموز در این باره می گوید: در شرایط کرونا که نمی توانیم فرزندانمان را به باشگاه، پارک و تفریح ببریم مدرسه می تواند به فرزندان روحیه دهد اما باید تمام پروتکل های بهداشتی رعایت شود حتی لازم است به مادران آموزش داده شود تا در جلوی درب مدارس تجمع نکنند. لازم است حتی جلوی درب ورودی سالن مدرسه نیز موکت یا ابرهایی که آب زیادی جذب نمی کنند، تعبیه شود که به الکل یا کلر رقیق آغشته شده باشد و کف کفش های دانش آموزان ضدعفونی شود تا آلودگی را وارد محیط نکنند. همچنین باید برای ورودی هر کلاس درس یک دستگاه ضدعفونی نصب شود تا دانش آموزان هنگام ورود به کلاس درس آلودگی را با خود وارد نکنند. کلاس های درس نیز باید از تهویه مناسب برخوردار شوند.

فاطمه رضاعلی مادر دانش آموز نیز ادامه می دهد: به نظرم تا وقتی که شرایط شیوع کرونا تعیین نیست مدارس را باید یکسال تعطیل کنند. با آموزش های آنلاین نیز یادگیری دانش آموزان بالا نیست اما بهتر از حضور آنان در مدارس است، برای آموزش حضوری نگرانی های زیادی وجود دارد؛ با وجود اینکه برای مدرسه پسرم در جلوی درب از الکل و محلول ضدعفونی استفاده می شود اما همچنان نگران هستیم.

مریم غفاری مادر دانش آموز می گوید: من حتی فرزندم را برای آشنایی با معلم به مدرسه نمی برم، چون با وجود ویروس کرونا حضور در مدرسه برای فرزندم خطر دارد و به ریسک آن نیز نمی ارزد بنابراین خودم به فرزندم آموزش می دهم و آموزش را از بستر مجازی و تلویزیون نیز دنبال می کنم.

سارا اکبری مادر دانش آموز ادامه می دهد: به نظرم با رعایت پروتکل های بهداشتی حضور دانش آموزان در مدارس ایرادای ندارد زیرا اگر فرزندم به مدرسه نرود، درس خواندن یادش می رود و آن را جدی نمی گیرد. من به فرزندم تاکید کردم ماسک را برندارد اما باید مدرسه نیز از تب سنج و محلول ضدعفونی استفاده کند، اگر محیط ضدعفونی شده باشد بنده ایرادی برای آموزش حضوری نمی بینم.

به هر حال یکی از مهمترین مطالبات خانواده ها از وزارت آموزش و پرورش، برقراری محیط امن و ضدعفونی شدن مدارس است باید وزارت آموزش و پرورش نسبت به ضدعفونی مدارس، رعایت پروتکل های بهداشتی نظارت و حساسیت زیادی نشان دهد زیرا سلامت دانش آموزان در اولویت است.

آموزش حضوری دروس عملی هنرستانی ها از ابتدای بهمن در شهرهای آبی و زرد

سیدمصطفی آذرکیش مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش نیز در گفت وگو با پانا درباره نحوه آموزش حضوری دروس عملی هنرستانی ها گفت: در مصوبه 977 شورای عالی آموزش و پرورش آورده شده است که آموزش و ارزشیابی دروس شایستگی فنی شاخه فنی و حرفه ای و استاندارد آموزش مهارت شاخه کاردانش و کارآموزی و کارورزی به صورت تراکمی و حضوری انجام شود.

وی درباره وجود نگرانی هایی مبنی بر اینکه تکلیف دروس عملی و کارگاهی هنرستان ها در شرایط کرونا چطور می شود، افزود: بر اساس پیشنهادی که داده شده و ستاد ملی مبارزه با کرونا آن را تصویب کرده است در شرایط زرد و آبی باید دروس کارگاهی هنرستان ها به صورت حضوری برگزار شود که بر این مبنا ما دروس کارگاهی را که شایستگی فنی شاخه فنی و حرفه ای و استاندارد آموزش مهارت شاخه کاردانش بود را با رعایت پروتکل های بهداشتی با اقتضائات موجود و امکانات هنرستان ها انجام می دهیم.

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش با تاکید براینکه در آموزش و پرورش سلامت دانش آموزان، هنرجویان، معلمان و کادر اداری مهم است بیان نمود: در کنار این موضوع ارائه با کیفیت دروس کارگاهی نیز ماهیت آموزش هنرستان های ماست و باید انجام شود؛ با توجه به اینکه ما در زمینه صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر هنرجو داریم این را رصد کردیم که هنرستان های زمین های کشاورزی در مزارع و باغات می توانند در فضای باز با رعایت پروتکل های بهداشتی آموزش را داشته باشند.

آذرکیش اضافه کرد در هنرستان های صنعت نیز آموزش در سوله و فضاهای باز ارائه می شود اما در تعدادی از هنرستان ها که به صورت کارگاهی هستند هنرجویان را گروه بندی می کنیم و با رعایت پروتکل های بهداشتی آموزش را ارائه خواهیم کرد؛ مطمئناً هنرستان ها باید عقب ماندگی خود از آموزش کارگاهی و عملی را در این بازه زمانی دوماهه تا قبل از سال 1400 جبران کنند.

بر اساس نتایج و نیازمندی های اجرا شده می دانیم بازگشایی مدارس در این زمان برای دروس کارگاهی کمک می کند تا آموزش با کیفیت را ارائه کنیم

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش بر ارائه آموزش با کیفیت، مستمر و تدریجی تاکید کرد و گفت: بر اساس نتایج و نیازمندی های اجرا شده می دانیم بازگشایی مدارس در این زمان برای دروس کارگاهی کمک می کند تا آموزش با کیفیت را ارائه کنیم؛ در شیوه نامه بازگشایی مدارس که از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شده است با توجه به نظارت شورای مدرسه و زیر نظر مدیر، هنرآموزان آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانی خود را ماکل خواهند کرد.

آذرکیش درباره نوع ارزشیابی دروس کارگاهی نیز مطرح نمود: در دروس پودمانی، آموزش و ارزشیابی در هم تنیده است وبرای دروس دیگر نیز نگرانی وجود ندارد اما هر زمان که ستاد ملی کرونا اصل را مجدد بر آموزش غیرحضوری در هنرستان ها کند شرایط تغییر خواهد کرد.

فرایند بازگشایی مدارس برای پایه های اول و دوم ابتدایی

همچنین رضوان حکیم زاده درباره فرایند بازگشایی مدارس و آغاز آموزش حضوری برای پایه های اول و دوم ابتدایی عنوان کرده است: بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا بنا شده است تا دانش آموزان پایه های اول و دوم ابتدایی و دانش آموزان هنرستانی شاخه کاردانش و فنی و حرفه ای در مناطق زرد و آبی، برای دروس عملی شایستگی های حرفه ای با جمعیت کمتر از 50 نفر آموزش را به طور حضوری ببینند.

وی با بیان اینکه در تمام مناطق زرد یا آبی فرایند آموزش حضوری مدارس ادامه دارد، افزود: دستورالعمل ابلاغی از سوی وزیر آموزش و پرورش تحت عنوان شرایط بازگشایی مدارس به استان ها، مناطق و مدیران ابلاغ شده که بر اجرای دقیق و کامل شیوه نامه های بهداشتی تاکید دارد.

آموزش های مجازی در ابتدایی نمی تواند منبع خوبی برای یادگیری دانش آموزان باشد

حکیم زاده اظهار امیدواری کرد شرایط رو به بهبود باشد تا بتوان برای سایر پایه های تحصیلی هم آموزش حضوری را برگزار کرد. وی در ادامه گفت: آموزش های مجازی در دوره ابتدایی نمی تواند منبع خوبی برای یادگیری دانش آموزان باشد و آموزش حضوری در در روز هایی محدود نیز در این راستا کمک کننده است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش به روال حضور دانش آموزان در مدارس اشاره و مطرح نمود: در هیچ شرایطی نباید بیش از 10 نفر دانش آموز در کلاس های درس حضور پیدا کنند همچنین شورای مدرسه در مورد زمان حضور در هفته، زمان برگزاری کلاس و ساعات ورود و خروج تصمیم گیری خواهد کرد.

وی با بیان اینکه حضور یک ساعت در هفته دانش آموزان ابتدایی در فرایند یادگیری آن ها تاثیرگذار خواهد بود اظهار امیدواری کرد شرایط به گونه ای پیش رود که بتوانیم زمان آموزش را بیشتر کنیم و آموزش حضوری را به سایر مقاطع تحصیلی نیز تعمیم دهیم.

استفاده از ماسک در کلاس درس الزامی است

حکیم زاده درباره شیوه نامه بهداشتی در نظر گرفته شده درجهت آموزش حضوری بیان نمود: رعایت نکات بهداشتی از سوی مدرسه و دانش آموزان باید رعایت شود و استفاده از ماسک در کلاس درس الزامی است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره الزام یا اختیار حضور دانش آموزان از اول بهمن ماه مطرح نمود: این موضوع در اختیار شورای مدرسه است، اما با توجه به اشتیاقی که از خانواده ها دیدیم احتمال می دهیم با این موضوع موافق باشند. توصیه می کنیم خانواده ها درباره سرویس مدارس همراهی لازم را داشته باشند.

برای پایه های اول و دوم در مناطق آبی و زرد به صورت اختکمک خانواده ها می توانند دانش آموزان را به مدرسه بفرستند و به ویژه مدارسی که تعداد دانش آموزان کم است

حضور دانش آموزان در مدارس اجباری نیست

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز روز گذشته با بیان اینکه درباره مدارس هم سوالات زیادی طی هفته گذشته مطرح شده است اظهار کرد: به عنوان سخنگوی ستاد ملی اعلام می کنم که مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری برگزار نخواهد شد. برای پایه های اول و دوم در مناطق آبی و زرد به صورت اختکمک خانواده ها می توانند دانش آموزان را به مدرسه بفرستند و به ویژه مدارسی که تعداد دانش آموزان کم است. کلاس کمتر از 10 نفر و مدرسه با جمعیت کمتر از 50 نفر هم جز شاخص هایی بود که اعلام شد. برنامه ریزی خود آموزش و پروش حداکثر 2 روز در هفته و یکی 2 ساعت در هر روز است که آن هم اصلا اجباری نیست اما حضور کادر مدرسه، مدیریت و کارکنان در مدرسه به عهده خود آموزش و پرورش است و خودشان تصمیم می گیرند که به چه صورت خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که وزیر آموزش و پرورش و مسئولان این وزارتخانه هم بارها و بارها اعلام کردند که سلامت دانش آموزان در اولویت تصمیم گیری آنهاست؛ آنان تاکید دارند اصل بر حضور دانش آموزان در سال تحصیلی جدید است و 2 اولویت بسیار مهم یعنی سلامت دانش آموزان و تداوم آموزش حائز اهمیت است. البته اگر تجربیات در دنیا را هم بررسی کنیم، می بینیم که آنان نیز به دنبال باز شدن مدارس خود هستند چراکه هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نخواهد بود.

اما از والدین می خواهیم به مدارس سر بزنند و از رعایت استانداردها مطمئن شوند و مدرسه ای که رعایت پروتکل را ندارد به خبرگزاری پانا که به عنوان رابط بین دانش آموزان، خانواده ها و مسئولان وزارت آموزش و پرورش است، اطلاع دهند. ما امیدواریم خانواده ها همراهی خوبی را در این زمینه داشته باشند تا بتوانیم با تداوم آموزش، فرزندان خوب و شایسته ای تقدیم نظام جمهوری اسلامی کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1579

به "بیم و امید خانواده ها از بازگشایی مدارس در سایه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیم و امید خانواده ها از بازگشایی مدارس در سایه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید