تأکید رئیس جمهور برزیل بر تقویت مناسبات با ایران

به گزارش تور بالی اندونزی، رئیس جمهور برزیل در ملاقات سفیر جدید ایران بر تقویت مناسبات 2 کشور به ویژه گسترش همکاری های مالی و تجاری برای جبران صدمات ناشی از کرونا تٔأکید کرد.

تأکید رئیس جمهور برزیل بر تقویت مناسبات با ایران

با تور برزیل ارزان از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

به گزارش گروه سیاست خارجی تور بالی اندونزی٬ حسین قریبی سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در برزیل در ملاقات با ژائیر بولسونارو رئیس جمهور برزیل استوارنامه خود را تسلیم وی کرد.

در این ملاقات رئیس جهور برزیل با تمجید از صندلی ایران به عنوان کشوری تاریخی، بر ضرورت همکاری دو کشور به منظور تقویت مناسبات به ویژه در حوزه تجاری تاکید نمود.

ژائیر بولسونارو در این ملاقات که وزیر امور خارجه و دبیرکل وزارت خارجه برزیل نیز حضور داشتند، با اشاره به کوشش های این کشور برای مقابله با کرونا و نیز صدمات زیاد آن به اقتصاد و آسیب پذیری بخشی از جامعه به لحاظ تعطیلی کسب و کارها، لزوم برنامه ریزی برای برخورد با این مسائل را مورد اشاره قرار داد و تقویت همکاری های مالی برای جبران این صدمات در دوره پس از کرونا را ضروری برشمرد.

اقتصاد برزیل می تواند مکمل اقتصاد ایران باشد

حسین قریبی سفیر جدید ایران در برازیلیا نیز با اشاره به مناسبات و روابط طولانی مدت و همواره محبت آمیز جمهوری اسلامی ایران و برزیل، اقتصاد برزیل را بزرگترین اقتصاد در منطقه و یکی از قدرت های نوظهور مالی در دنیا توصیف کرد که می تواند مکمل اقتصاد ایران باشد.

وی همچنین گفت: مقابله با شیوع کرونا فرصتی را برای همبستگی بیشتر ملت ها و کشورها با یکدیگر ایجاد نموده و لازم است که دو دولت ضمن تداوم اقدامات درمانی و بهداشتی، به دنبال تدابیر و تمهیداتی برای برخورد با آسیب های مالی دوران پسا کرونا نیز باشند.

سفیر جدید ایران مطرح نمود: ایران و برزیل دارای ظرفیت های زیادی در این زمینه هستند که می تواند به خوبی مورد بهره برداری به ویژه بخش های خصوصی دو کشور قرار گیرد.

رئیس جمهور برزیل و سفیر ایران همچنین در این ملاقات در مورد ابعاد مختلف روابط دوجانبه ایران و برزیل و ضرورت تقویت این روابط بحث و گفتگو کردند.

حسین قریبی سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در برزیل هفته پیش رونوشت استوارنامه خور را تسلیم اوتاویو براندلی قائم مقام وزیر خارجه برزیل نموده بود.

قائم مقام وزیر خارجه برزیل در این ملاقات با اشاره به روابط تاریخی دو کشور و اینکه ایران اولین کشوری بود که سفارت خود را در پایتخت جدید برزیل در سال 1960 تاسیس کرد، گفت: زمینه های زیادی برای توسعه و گسترش بیش از پیش روابط دوجانبه بین دو کشور وجود دارد که نیازمند همکاری نزدیک طرفین است و برزیل برای تحقق این امر آمادگی دارد.

وی همچنین گفت: بحران ناشی از ویروس کرونا نشان داد که همواره مسائل فراگیری در دنیا وجود دارند که نیازمند همکاری کشورها با یکدیگر برای مهار آن است. (اینجا بخوانید)

برزیل با هشت و نیم میلیون کیلومتر مربع مساحت، 210 میلیون نفر جمعیت، 2033 میلیارد دلار فراوری ناخالص داخلی و چهارصد میلیارد دلار تجارت خارجی سالانه هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا است و مهمترین شریک مالی جمهوری اسلامی ایران در قاره آمریکا می باشد.

به گزارش فارس، حسین قریبی پیش از تصدی به این سمت دستیار وزیر خارجه بود. او جایگزین سید علی سقائیان سفیر پیشین ایران در برازیلیا شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 933

به "تأکید رئیس جمهور برزیل بر تقویت مناسبات با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید رئیس جمهور برزیل بر تقویت مناسبات با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید