جزییات طرح های حمایتی دولت برای یاری به اقشار کم برخوردار

به گزارش تور بالی اندونزی، معیشت مردم همیشه جزو اولویت های دولت تدبیر و امید بوده است و کوشش نموده تا در برابر تکانه های مالی ناشی از شرایط مختلف که در جامعه ایجاد می گردد از افراد کم درآمد و کم برخوردار حمایت کند.

جزییات طرح های حمایتی دولت برای یاری به اقشار کم برخوردار

به گزارش ایرنا، به همین دلیل اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری روز چهارشنبه طی سخنانی گفت که اولویت دولت موضوع معیشت مردم است و مجبوریم سیاست هایی وضع کنیم که به ما اطمینان دهد زندگی طبقات ضعیف جامعه را در حداقل ها اداره می کنیم.

دولت سیاست های مختلفی برای حمایت از مردم اتخاذ نموده است که از آن جمله می توان به ارائه بسته های معیشتی بنزین و کرونا اشاره نمود.

بسته حمایت معیشتی بنزین

ارائه بسته حمایت معیشتی بنزین به افزایش قیمت بنزین در 24 آبان ماه برمی گردد. هنگامی که قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای به 1500 تومان و بنزین آزاد به سه هزار تومان رسید.

در همان دوران سازمان برنامه و بودجه بیان کرد که از درآمد حاصل از محل افزایش بهای بنزین که معادل 29 تا 30 هزار میلیارد تومان است را بین 18 میلیون خانوار (معادل 60 میلیون نفر) تحت عنوان حمایت معیشتی دولت تقسیم می نماید.

نخستین مرحله این طرح 28 آبان ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. خانواده یک نفره 55 هزار تومان، خانواده دو نفره 103 هزار تومان، خانواده سه نفره 138 هزار تومان، خانواده چهار نفره 172 هزار تومان و خانواده پنج نفره 205 هزار تومان یارانه معیشتی دریافت کردند.

طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه این طرح حمایتی دهم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار مشمول واریز می گردد و تا کنون نیز طی هشت مرحله پرداخت شده است.

بسته حمایتی کرونا

یکی دیگر از سیاست های حمایت معیشتی دولت، یاری به افرادی است که در جریان شیوع بیماری کرونا دچار آسیب شدند است، به این صورت مصوب شد پرداخت نقدی برای سه میلیون نفر که حداقل درآمد را دارند انجام گردد.

بر این اساس، قرار شد برای حدود سه میلیون نفر (بین یک تا 1.5 میلیون خانوار را تشکیل می دهند) مبلغی در چهار ماه پرداخت گردد، سه میلیون نفری که فاقد هرگونه درآمد ثابت یا موقت هستند، مستمری بگیر نیستند یا پرداخت کنندگان هیچکدام از صندوق های بیمه نیستند مشمول دریافت بسته حمایتی هستند.

اولین مرحله واریز آن 27 اسفندماه و دومین مرحله 30 فروردین ماه، انجام شد. همچنین یک مرحله نیز ویژه ماه مبارک رمضان (اول اردیبهشت) پرداخت شده بود. مرحله سوم نیز 29 اردیبهشت واریز شد و مرحله سرانجامی این یاری ها 31 خردادماه واریز شد.

میزان پرداخت به تناسب بعد خانوار است و مبلغی ثابت برای هر نفر نخواهد بود؛ به طوری که برای خانوار تک نفره 200 هزار تومان، دو نفره 300 هزار تومان، سه نفره 400 هزار تومان، چهار نفره 500 هزار و پنج نفره و بالاتر 600 هزار تومان است.

تسهیلات یک میلیون تومانی به یارانه بگیران

ستاد اقتصاد دولت برای کاهش پیامد های مالی کرونا پرداخت وام یک میلیون تومانی به 24 میلیون خانواده ایرانی که یارانه نقدی (45 هزار و 500 تومانی) می گرفتند را تصویب کرد.

در مرحله نخست بیش از 17 میلیون خانوار این وام یک میلیون تومانی را دریافت کردند. در مجموع 21 میلیون و 51 هزار و 393 خانوار معادل 87 درصد از خانوار های یارانه بگیر، تسهیلات مذکور را دریافت کردند و پرونده این تسهیلات به صورت رسمی در 22 خرداد ماه بسته شد.

تسهیلات حمایتی به مشاغل آسیب دیده از کرونا

پس از شیوع کرونا در کشور، بسیاری از کسب و کار ها تعطیل و کارگران و کارفرمایان خانه نشین شدند. از همین رو، دولت تصمیم گرفت با اعطای تسهیلات از بیکار شدن دایمی افرادی که تحت تاثیر ویروس کرونا خانه نشین شده بودند، جلوگیری کند و به این صورت حامی فرصت های شغلی باشد.

در این زمینه تصمیم بر آن شد تا سرانجام خردادماه مبلغی برای کارفرمایان پرداخت گردد تا بخشی از مشکلاتشان را رفع نموده و اثرات شیوع کرونا به حداقل برسد.

بر اساس اعلام دولت، رقم تسهیلات پرداختی به تعداد کارگران در هر بنگاه بستگی دارد. بر این اساس، به ازای هر کارگر شاغل 12 میلیون تومان به کارفرمای متقاضی پرداخت می گردد که 70 درصد این مبلغ برای پرداخت مزد شاغلان و 30 درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی کسب و کار است.

براساس آخرین اعلام معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون تا کنون 40 هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.

بیمه بیکاری کرونا

بیکاری، یکی از تبعات مالی شیوع کروناست که به واسطه اعمال محدودیت های ترددی و تعطیلی کسب وکارها، دامن گیر بخش قابل توجهی از نیروی کار کشور شده است.

دولت برای حمایت از معیشت کسانی که بالاجبار در دوره شیوع کرونا کار خود را از دست داده اند، پنج هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که با تزریق به صندوق بیکاری، صرف حمایت از کسانی خواهد شد که با تعطیلی مشاغل در اپیدمی کرونا از ادامه کار بازمانده اند.

بر اساس آخرین آمار در مجموع 851 هزار و 864 نفر در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری وزارت تعاون ثبت نام کردند که 711 هزار و 800 نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: baliro.ir شناسه مطلب: 1241

به "جزییات طرح های حمایتی دولت برای یاری به اقشار کم برخوردار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات طرح های حمایتی دولت برای یاری به اقشار کم برخوردار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید